Десетки книжарници в цялата страна се превърнаха в пунктове за събиране на стари книги като част от проекта „Зелено знание”. Той е финансиран с европейски средства по Оперативна програма „Околна среда”, а основната му цел е предотвратяване на образуването на битови отпадъци от домакинствата, повторната употреба и рециклирането на старите книги.
Събрането на старите книги се проведе от средата на юли до края на август. Сега идва и ред и на следващата стъпка – тяхното даряване в читалищни и училищни библиотеки, социални домове и други институции. Тези, които са негодни за употреба или са в много лошо състояние ще бъдат предадени за рециклиране. По този начин, инициативата ще допринесе за прехода към кръгова икономика и природосъобразния начин на живот.
Още със старта на проекта „Зелено знание” през юли, организаторите си поставиха за цел да съберат поне 50 хиляди стари книги или около 10 тона. След приключването на първия етап, тези цифри са многократно надхвърлени, каза координаторът на кампанията Диана Сивинова.
"В склада ни в София събрахме около 10 тона стари книги, а във Велико Търново 13 тона. Това означава, че сме успели да съберем 23 тона за месец и половина", поясни Сивинова.
В кампанията се включиха общо 7 града в страната - София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Бургас, Габрово и Плевен.
Варна е един от първенците в кампанията със събрани около 8 тона книги.
"В момента обработваме заявките от читалищата, библиотеките и останалите институции, които изявиха желание да подновят своя книжен фонд. Интерес са проявили над 80 институции. Имаме заявка за книги и от една българска общност в Италия. Те ни поискаха повече ученическа литература и учебници на български език", каза още Диана Сивинова.
Според Нели Узунова, която е представител на една от големите вериги книжарници в страната, кампанията ще спомогне за увеличаване на броя на четящите деца.
"В нашата книжарница бяха предадени около 5 хиляди книги. Част от тях не стават за повторна употреба, но те ще бъдат предадени за рециклиране. Много от книгите са българска и световна класика, което показва, че българите четат качествена литература", сподели Нели Узунова. Тя допълни, че много млади хора на възраст между 20 и 25 години са дарили книги за целите на кампанията.
Изключително активно в инициативата се включи и нашият колега в Радио Варна Александър Йорданов, който е дарил над 60 книги в два от пунктовете в морската столица.
"Тази кампания е много полезна. Още когато публикувахме информация за нея на нашия сайт, ми направи впечатление, че предизвика сериозен интерес и много хора се втурнаха към книжарниците да дарят старите си и непотребни книги. Аз дарих много детски книги. Сериозно се замислих за една книга, посветена на футбола във Варна, но вярвам, че тя ще отиде в някоя библиотека и няма да се загуби", сподели Александър.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа. Двама от най-популярните съвременни български писатели -..
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..