Разходите за пенсии по бюджета на ДОО за първите осем месеца на 2021 г. нараснаха с 1,5 милиарда лева спрямо 2020 г.
Като гарант за законосъобразно и прозрачно управление на публичния ресурс на държавното обществено осигуряване, Националният осигурителен институт (НОИ) ще предоставя периодично информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация.
Консолидиран бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО)
Към 31 август 2021 г., общият размер на отчетените приходи е 5 895,1 млн. лв., което представлява 69,3% изпълнение на плана за годината. Постъпилите приходи са с 320,8 млн. лв. (5,8%) повече спрямо плана към август и с 656,5 млн. лв. повече в сравнение с първите осем месеца на 2020 г.
Общо отчетените разходи възлизат на 10 521,0 млн. лв. или 70,9% от заложените в плана за годината. Разходите са с 578,3 млн. лв. (5,8%) повече спрямо плана към 31 август и с 1 915,2 млн. лв. повече в сравнение с първите осем месеца на 2020 г.
В структурата на общите разходи най-голям дял заемат разходите за пенсии, които са в размер на 8 587,6 млн. лв., 69,6% изпълнение на плана за годината и с 340,3 млн. лв. (4,1%) повече спрямо плана към 31 август. Разходите за пенсии за първите осем месеца на годината са с 1 530,0 млн. лв. или с 21,7% по-големи спрямо същия период на 2020 г., което се дължи на изплатените еднократни допълнителни суми от 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери в периода януари - август, на по-високите минимални размери на пенсиите, както и на увеличения максимален размер на пенсиите от 1 януари 2021 г.
Следващата по значимост и големина група разходи в консолидирания бюджет на ДОО са разходите за изплащане на парични обезщетения и помощи по Кодекса за социално осигуряване, които към 31 август са в размер на 1 341,3 млн. лв. или 65,8% изпълнение на плана за годината и 40,3 млн. лв. (3,1%) преразход спрямо плана към същата дата. Отчетените разходи за първите осем месеца на годината са с 90,4 млн. лв. повече спрямо същия период на 2020 г.
Общият размер на отчетените трансфери (нето) по консолидирания бюджет на ДОО към месец август е 4 650,2 млн. лв.
Учителски пенсионен фонд
Отчетените приходи в Учителския пенсионен фонд към 31 август са в размер на 59,9 млн. лв., което представлява 68,6% изпълнение на плана за годината. Постъпилите приходи са с 3,1 млн. лв. (5,4%) повече спрямо плана към същата дата и с 5,3 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2020 г.
Общо отчетените разходи на Учителския пенсионен фонд към 31 август са в размер на 34,6 млн. лв., което представлява 59,5% изпълнение на плана за годината. Извършените разходи са с 2,8 млн. лв. (7,5%) по-малко спрямо плана към същата дата и с 4,3 млн. лв. повече в сравнение с първите осем месеца на 2020 г.
Фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“
Отчетените приходи към 31 август са в размер на 2,6 млн. лв., което представлява 87,2% изпълнение на плана за годината. Постъпилите приходи са с 55,6 хил. лв. (2,1%) по-малко спрямо плана към 31 август и с 964,4 хил. лв. по-малко в сравнение със същия период на 2020 г.
Общо отчетените разходи са в размер на 3,2 млн. лв., което представлява 66,5% изпълнение на плана за годината. Извършените разходи са с 3,5 хил. лв. (0,1%) повече спрямо плана към 31 август и с 1,2 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2020 г.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..