Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природозащитник: Курортите ни са се превърнали в голяма игрална зала

2
Снимка: архив

Опазването на природата и законовите инструменти, с които можем да защитим правото си на живот в благоприятна и здравословна околна среда бяха акцент в обучението „Застъпници за природата”. Форумът се проведе в края на миналата седмица в Арт салона на Радио Варна.

Във време, в което ставаме свидетели на застрояване на градските паркове и градини, изсичане на дървета и замърсяване на природата, познаването на законите от гражданите е една от стъпките в борбата срещу тези явления. Това сподели Андрей Ковачев от Сдружението за дива природа "Балкани".

"В училище не се учи нищо относно защитата на правото ни на живот в благоприятна и здравословна околна среда. И когато хората бъдат застигнати от някакъв екологичен проблем, те не знаят как да защитят своите права. В днешно време не е достатъчно само да се обрнеш към властите, а трябва да познаваш законовите инструменти", каза Ковачев.

Той изрази надежда, че някой ден и родното черноморие ще заприлича на скъпите и красиви бутикови курорти, давайки пример с Гърция и Хърватска.

"За жалост, ние унищожаваме ресурса, с който можем да направим нещо по-добро. Унищожаваме и природата. А нейното опазване е защита на нашата човешка същност. Ако я пазим чиста, тук ще дойдат повече хора, които търсят именно това. Германците, англичаните и другите скъпоплатени туристи посещават курортите в Гърция и Хърватска, защото те са като "обетована земя". А като дойдат по българските курорти, виждат една огромна игрална зала, със силна музика и гостите дори не могат да се наспят", коментира още Ковачев.

Според експерта, за да живеем в по-чиста околна среда, трябва да се промени и манталитета на хората. Той изтъкна необходимостта от гражданско образование по опазването на природата.

Чуйте още в разговора на Иван Барбов с Андрей Ковачев и екоактивистът Милена Пехливанова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20

Наднорменото тегло и високите токчета основни фактори за заболявания на ходилата

Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета.  Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото.  Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..

публикувано на 03.07.25 в 15:39

Събития с вход свободен на сцена "Раковина" (ПРОГРАМА)

През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца.  Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..

публикувано на 03.07.25 в 15:21

Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика

Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли.  Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..

публикувано на 03.07.25 в 13:26