Опазването на природата и законовите инструменти, с които можем да защитим правото си на живот в благоприятна и здравословна околна среда бяха акцент в обучението „Застъпници за природата”. Форумът се проведе в края на миналата седмица в Арт салона на Радио Варна.
Във време, в което ставаме свидетели на застрояване на градските паркове и градини, изсичане на дървета и замърсяване на природата, познаването на законите от гражданите е една от стъпките в борбата срещу тези явления. Това сподели Андрей Ковачев от Сдружението за дива природа "Балкани".
"В училище не се учи нищо относно защитата на правото ни на живот в благоприятна и здравословна околна среда. И когато хората бъдат застигнати от някакъв екологичен проблем, те не знаят как да защитят своите права. В днешно време не е достатъчно само да се обрнеш към властите, а трябва да познаваш законовите инструменти", каза Ковачев.
Той изрази надежда, че някой ден и родното черноморие ще заприлича на скъпите и красиви бутикови курорти, давайки пример с Гърция и Хърватска.
"За жалост, ние унищожаваме ресурса, с който можем да направим нещо по-добро. Унищожаваме и природата. А нейното опазване е защита на нашата човешка същност. Ако я пазим чиста, тук ще дойдат повече хора, които търсят именно това. Германците, англичаните и другите скъпоплатени туристи посещават курортите в Гърция и Хърватска, защото те са като "обетована земя". А като дойдат по българските курорти, виждат една огромна игрална зала, със силна музика и гостите дори не могат да се наспят", коментира още Ковачев.
Според експерта, за да живеем в по-чиста околна среда, трябва да се промени и манталитета на хората. Той изтъкна необходимостта от гражданско образование по опазването на природата.
Чуйте още в разговора на Иван Барбов с Андрей Ковачев и екоактивистът Милена Пехливанова:
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..
Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение. Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77. В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..
С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър. В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...
Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..
С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..