Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10% от ясеновите пояси в обхвата на ДЛС - Балчик са изсъхнали, 80% са в процес на съхнене

5
Снимка: Албена Иванова

Основният проблем се дължи на влошеното физиологично състояние на ясените – поради оскъдни валежи, влажностен дефици. Това е причината ясеновите дървета в полезащитните пояси на Добруджа да не са устойчиви на гъбни патогени и насекомни вредители, което води до зас­тра­ши­тел­но­то съх­не­не­то на го­ля­ма част от тях в Се­ве­роиз­точ­на Бъл­га­рия. Това коментира пред журналисти специалистът по лесозащита и директор на Ин­сти­ту­та за го­ра­та към БАН проф. Геор­ги Геор­гиев. За разрешаването на проблема на 23 септември на територията на Държавно ловно стопанство - Балчик се проведе работна среща с участието на експерти от Се­ве­роиз­точ­но­то дър­жав­но пред­прия­тие, от Ин­сти­ту­та за го­ра­та към БАН, Ле­со­за­щит­на стан­ция - Вар­на и Ре­гио­нал­на ди­рек­ция по го­ри­те - Вар­на и други.

При про­бов­зе­ма­не­то са ус­та­но­ве­ни ко­роя­ди и дру­ги вре­ди­те­ли – общо над 10, кои­то се развиват по стеблата и клоните и уни­що­жа­ват ед­ни от най-важ­ни­те по­ле­за­щит­ни съо­ръ­же­ния в Се­ве­роиз­то­ка.„При влошено физиологично състояние на дърветата те стават уязвими, короядите в нормални условия не причиняват такива вреди. По принцип те засягат слаби дървета, нещо, което се наблюдава в момента“, обясни проф. Георгиев.

Проблемът е регистриран в началото на миналата година, и оттогава насам се изследват проби и обсъждат мерки за справяне с проблема, който се задълбочава. Засегнати са пояси на територията на три по­де­ле­ния: ДЛС-Бал­чик, ДГС-Ге­не­рал То­ше­во и ДГС-Доб­рич.

Всеобщото мнение е, че не се препоръчва борба с вредителите, а се налага сеч и залесяване с по-устойчиви видове.

„Аз не препоръчвам борба с вредителите, защото тя ще е скъпоструваща и в това състояние това не е конструктивен подход“, каза още проф. Георгиев.

На територията на Североизточното държавно предприятие има 4000 километра пояси. 42 процента от тях се намират на територията на Държавно ловно стопанство - Балчик. От тях 20 процента са поясите с ясенови насаждения, към момента са поразени напълно 10 на сто, а около 80 процента са процес на съхнене, е равносметката на заместник – директора на ловното стопанство в Белия град инж. Радослав Радев. Той припомни, че преди 20-30 години такъв проблем е наблюдаван при американския ясен, който е бил изсечен и реконструиран. В момента сериозният процес на съхнене са наблюдава по планинския му вид. „Вероятно при тези условия – на ветрове, засушаване и опалване, това е възрастта му на живот“, коментира лесовъдът. 

Освен че са нужни спешни решения, трябват средства и сериозна работна ръка за подмяна на тези живи съоръжения, които, за да изпълняват предназначението си, трябва да достигнат поне 13 метра, каквито ясенът най-бързо постига.

„Опитваме по международни проекти да осигурим финансиране. Ако тотално рухнат тези пояси, опасявам се, че дори и да намерим пари, няма да има работна ръка“, коментира инж. Радев. 

Наблюденията показват, че поясите се влошават, каза инж. Тодор Гичев - директор на Регионалната дирекция по горите – Варна, и заяви, че най-належащите ще бъдат изсечени 100 процента, за да започне възстановяването.

Полезащитните пояси са оазисът на птиците в Добруджа, в тях гнездят над 35 вида птици, посочи на работната среща Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. Затова в дългосрочен план е много важно да се възстановят, каза екологът.

Обичайно всяка есен се извършват залесителни мероприятия в поясите, те ще продължат и през тази.

Подробностите чуйте в репортажа на Албена Иванова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Новата седмица идва с още по-горещо време

През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт.  Преобладаващи минимални температури..

публикувано на 06.07.25 в 15:33

Вярата посочва всичките ни недостатъци

Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..

публикувано на 06.07.25 в 13:34

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20