Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една от най-продаваните книги в света е без превод на български език

Един от най-влиятелните наръчници за младежи, които са публикувани някога в света, е „Скаутство за момчета“ на лорд Робърт Бейдън-Пауъл. Британецът е основател на скаутското движение. Книгата му има над 450 издания на 48 различни езици. От 1 до 15 октомври в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна се открива изложба, посветена на наръчника. На нея ще бъдат представени различни издания, както и книга за самия наръчник. Неин автор е нидерландецът Бертуин Люсенбург, събрал около 200 издания на „Скаутство за момчета“. Люсенберг ще се срещне и с варненски скаути в събота отново в библиотеката. Изложбата е посветена на 110-годишнината от началото на скаутството у нас.

Самият Бертуин Люсенбург влиза в скаутското движение на Нидерландия още на 9 години. В момента е на 51 и работи в Министерството на правосъдието. Казва, че и до днес използва уменията, които е усвоил в младежката организация. Много неща е научил от книгата на основателя на скаутското движение лорд Робърт Бейдън-Пауъл. Тя е озаглавена „Скаутство за момчета – наръчник за обучение в добро гражданство“ и излиза преди малко повече от век. Твърди се, че е четвъртият бестселър на 20-ти век - световните продажби могат да бъдат оценени на 100 до 150 милиона копия от 1908 година до днес. Бертуин Люсенбург обясни историята на книгата:


"Бейдън-Пауъл е бил генерал от британската армия, който след войната в Южна Африка написва тази книга.  Тя е предназначена за юноши и им дава съвети как да оцелеят в гората, какви умения са необходими за оказване на първа помощ и други подобни. Книгата е продадена в милиони копия в цял свят. Има издания на китайски, румънски, тайландски...Над 450 издания на почти 50  езика."

На 14 години Люсенбург си купува оригиналната английска версия на наръчника и оттогава, където и да е по света, си го купува на различни езици и в различни издания. В колекцията си има около 200 версии на „Скаутство за момчета“.

"Имам някои много специални издания. Едно от тях е за незрящи, на брайловата азбука, а най-старото издание, което притежавам, е на немски език. За съжаление нямаше как да ги взема в самолета с мен. Тук във Варна ще покажа двайсетина издания на книгата. Те са от Латинска Америка, от Азия, от Европа. Различни континенти, за да се добие представа за международния обхват на скаутското движение. Дано съпругата ми не разбере за това интервю, защото съм изхарчил много пари за това мое хоби, но скаутството ми донесе много повече."

До момента наръчникът не е издаван в България. Организацията на българските скаути започва кампания за набиране на средства за превода му на български език. Всеки, който желае да подкрепи това начинание може да помогне, като дари малка сума по банковата сметка на организацията.

Според Бертуин Люсенбург издаването на книгата у нас ще е полезно за цялото общество:

"Книгата не е просто интересно четиво. Родителите ще разберат, че ако заведат децата си в организацията, те не просто ще се забавляват през свободното си време, но и ще придобият нови умения. Ще си намерят приятели за цял живот. Аз още съм в контакт с някои от хората, с които се срещнах на първото ми световно скаутско събиране в Испания. Бейдън-Пауъл има много хубав цитат – „Направи всичко възможно светът да е станал по-добро място, когато вече те няма на Земята“.

Люсенбург издава и своя книга „Скаутство за момчета по целия свят“, посветена на наръчника на Бейдън Пауъл. За първи път е представена в края на август на 42-та Световна скаутска конференция. Варна е втората дестинация, на която Люсенбург представя своя труд.


През 2011 година е създаден уебсайтът www.scoutingforboysroundtheworld.org. В него има информация за изданията на „Скаутство за момчета“ по цял свят и предоставя възможност за качване на информация за нови и неизвестни издания и включва база данни, която предоставя подробен преглед на всички английски и чуждестранни издания.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40