За 28-ма поредна година България се включва в Европейските дни на птиците, които ще се проведат на 2 и 3 октомври. Те ще бъдат отбелязани с различни събития в цялата страна, организирани от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта е хората да се запознаят отблизо с особеностите на тяхната миграция, която е съпроводена с много застрашаващи ги фактори.
"Това е едно от най-големите международни събития, което се организира от 1993 г. насам. За 27 години в него са взели участие повече от 1 милион души, които са наблюдавали над 75 милиона птици", каза за “Радио Варна” орнитологът Свилен Чешмеджиев.
Варненци ще могат да наблюдават мигриращите птици на 2 октомври (събота) от 9.00 часа в района на Варненското езеро."По време на миграция, птиците се сблъскват с различни трудности и препятствия, които ги застрашават. Основните заплахи са пресушаването на местообитанията за почивка и изсичането на горите, а много често те стават и обект на отстрел от страна на бракониери. Особено трудно е за птиците, които мигрират на юг за първи път, като младите щъркели и някои грабливи птици", коментира Свилен Чешмеджиев.
Често се случва в периода на миграция, да срещнем грабливи птици като орли и соколи и в градски условия.
"По време на миграция, някои видове соколи и орли спират да нощуват в градска среда, най-вече в парковете. Едно от любимите им места във Варна например е Морската градина", обясни експерта. Той допълни, че не е изключено да срещнем някои видове соколи като черношипа ветрушка или сокол-скитник, които намират благоприятни условия за гнездене в градска среда. Те се хранят с полудивите гълъби и врабчета.
Климатичните промени също влияят на миграцията на птиците, каза още Свилен Чешмеджиев. Той даде за пример белите щъркели, които често остават да зимуват в южните части на България заради по-меката зима.
България запазва едно от първите места по биоразнообразие на птиците в Европа. У нас се срещат 425 вида птици. Не са малко обаче и застрашените видове. Сред тях са царският орел, египетски лешояд, ловните соколи, червеногушите гъски, къдроглави пеликани, червеноопашати потапници и други.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха:многото денонощни аптеки /повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..
Нови терапевтични кабинети – по кинезитерапия и по релационна психомоторика, бяха открити в Центъра за специална образователна подкрепа - Варна. В тях деца и ученици на възраст от 5 до 18 години ще работят за подобряване на мускулна сила и тонус, за координация и баланс, за развитие на моторни умения, повишена гъвкавост и мобилност, улеснено развитие..
Четвърти „Малък фестивал на куклите“ предстои да се проведе във Варна. Датите са 26 и 27 април. Театралните спектакли са в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Работилниците са в арт салоните на Радио Варна. "Надграждаме и се развиваме, а вдъхновението ни е като за първи път. Работилничките например от три станаха седем. Виждаме, че..
На 24 април е Светли четвъртък. На този ден вярващите продължават да прославят Възкресението на Христос. В църквите продължават празнични служби, а Царските двери са широко отворени. Вярващите присъстват на богослуженията, благодарят и поздравяват близките си за празника. В народните вярвания Светли четвъртък се нарича още Великден на..
Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов, организира Регионалният исторически музей в добруджанския град. Инициативата носи заглавието „Те браниха небето на България – пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“ и е по повод 80-годишнината от нейния край. Поредицата от..
Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се..