Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненци-гълъбовъди вдигат летвата в спорта с гълъби

| обновено на 10.10.21 в 10:28
7
Снимка: Радио Варна

Варненците Траян Минчев и Александър Бучков, които по професия са архитект и търговец, паралелно развиват и друга своя страст – гълъбовъдство. Ако за Александър това е ново начинание - от около 4 години, то Траян се занимава от повече време и дори е част от голяма аукционна къща, в която се продават едни от най-скъпите екземпляри. Последният скъпо продаден гълъб е струвал малко над 1 млн. евро, разказа Траян Минчев, който се занимава активно и с Асоциацията на гълъбовъдите у нас. И двамата са категорични, че регионът на Варна има традиции в този отрасъл. Не е лесно да бъдеш добър селекционер на гълъби, трябва много да се практикува и чете, категорични са Траян и Александър, които са се захванали с това да популяризират този спорт.


Наскоро Александър и неговият гълъб Мадлен завършиха с чудесни резултати участието си в състезанието "Млади птици 2021" в Клуб за млади гълъби Варна - второ място в надпреварата 560 км.

Всеки гълъб познава своя гълъбовъд, имат си имена и носят много радости на всеки, който е дръзнал да се занимава с гълъбовъдство, разказват младите селекционери.

Още за това как се отглеждат спортни гълъби, какви разстояния изминават и колко скъп е спортът с гълъби, чуйте в интервю на Нина Милошевич:

В България популярен ли е този спорт и какво е специфичното за спортните гълъби?

Траян Минчев: Спортните гълъби покриват различни дисциплини - от 100 до около 1000 км. Обучението им е дело на гълъбовъд, който ги развъжда от ранна детска възраст. Популярен е този спорт в страната ни.

Александър Бучков: Разликата при отглеждането на спортни гълъби можем да сведем до това, че те се отглеждат в две зони:

1. Обучение и отглеждане в собствения си гълъбарник, където гълъбовъда ги отглежда, а състезанията се провеждат на отдалечено място. До него гълъбите се транспортират заедно в специални кутии и се пускат едновременно, за да се приберат в собствения си гълъбарник. Засича им се време чрез поставени чипове;

2. Вторият начин на отглеждане на гълъби е в гълъбодрум. Състезанията протичат само на това място. Това дава абсолютно равни права на всички гълъби, защото те се прибират на едно и също място. Засичат се в една и съща среда.

Кога е състезателният период за гълъбите?

Траян Минчев: Краят на април, началото на месец май е най-добрият период за състезания. Има и такива през септември.

Генетично ли им е зададено на този вид гълъби да са спортисти?
Александър Бучков: Да, те са такива породи. Това ги отличава от всички. Тяхната основна цел е да се приберат вкъщи.
Колко е средната продължителност на живот на спортните гълъби?
Траян Минчев: Около 10-15-сет години може да живее един пощенски гълъб. Има и такива, които достигат възраст и до 20-сет години.
Траян и Александър решават да създадат свой общ отбор, който носи името TEAM TRAL. Състезават се както по между си, така и в големи международни състезания. Един от тези големи форуми завърши наскоро в Португалия, разказват гълъбовъдите.
Подробности и любопитни факти за отглеждането на пощенски гълъби може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00