Доктор Петър Ганчев е първият българин, който завършва курс за усъвършенстване в Ленинград (сега Санкт Петербург) по „Физиология на подводното плаване и аварийно-спасително дело”. На 23 декември 1967 година е назначен във Военноморските сили като началник на медицинската служба на дивизион подводници. 10 години по-късно д-р Петър Ганчев започва работа във Военноморската болница във Варна. Там по негова идея е създаден първият у нас хипербарен комплекс с многоместна барокамера, който прераства в клиника по хипербарна терапия и морска физиология. За първи път във Варна той прилага лечение с кислород под налягане или хипербарна оксигенация. Историята на доктор Петър Ганчев е разказана в поредицата на Медицинския университет „Мисия: Военен лекар”, която може да бъде гледана онлайн.
Благодарение на изобретателността и инициативността на доктор Петър Ганчев, са спасени десетки животи.
"1975 година, си спомням, на 15 януари, се строеше кораб в Корабостроителния завод. Кърмата на кораба беше траверс на дивизиона. Видях една аларма. Стана ясно, че има изтичане на газ. Сработила е системата за въглероден двуокис за пожарно гасене. Тогава изкарваха с платформа болни. Единият спря да диша. Тогава се наложи да направя първия случай за изкуствена белодробна вентилация в барокамера под повишено налягане. И човекът се оправи."
С метода, при който се използва кислород под налягане в барокамера, могат да се лекуват редица заболявания.
"Когато човек се намира в барокамерата, дишайки чист кислород под налягане, кислородът се разтваря в плазмата на кръвта. Този кислород отива до клетките, които страдат от кислороден глад и са увредени по някакъв начин. По този начин се доставя кислород до всички клетки."
Според доктор Петър Ганчев у нас има 19 барокамери, но не съществува закон, който да регламентира работата с тях.
"И в момента въпросът е висящ. И в момента всеки, който желае, може да си направи барокамера и да си я ползва така, както си иска, защото няма закон, за съжаление, който да регламентира тази дейност. Меко казано се моля да не стане фал, защото интересно е тези хора, които работят с барокамерите, къде са подготвени. От там трябва да се започне."
Идеята зад поредицата "Мисия: Военен лекар" е да е в помощ на студентите, които изучават тази специалност, каза авторката на поредицата Магдалена Тодорова.
"Военната медицина е много по-различна от цивилната медицина. Войната, например, е много мощен стимул за развитието на медицината."
В поредицата участват, както ветерани, така и действащи военни лекари.
Повече чуйте в звуковия файл.
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..
В плочата е включена може би най-известната песен за "Левски" - "Напред, Левскари!". Част от заглавията в сборната "Левски е вечен" са "100 години Слава", "С името на Левски", "За теб, Левски!". Иво Тасков разкри, че до коледните и новогодишните празници ще бъде готова още една песен, коледен подарък за всички левскари, която се казва "С..