Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как технологиите подобряват живота на хората с диабет у нас?

Над 525 хил. пациенти с диабет в България. Още наполовина вероятно недиагностицирани. Над 70 хил. нуждаещи се от инсулин всеки ден. Огромна част от диагностицираните не се лекуват адекватно. В същото време едва около 2 хил. от всичките тези българи, вкл. деца, ползват високотехнологични сензори за измерване на кръвната си глюкоза.

Така, накратко може да се опише ситуацията с прилагането на технологии за следене на кръвната захар на повече от една десета от хората у нас. Няколко компании са изявили желание да представят сензори за контрол на кръвната глюкоза на пациентите с диабет у нас. Каква част от тях ще бъдат окончателно реимбурсирани от НЗОК ще стане ясно до края на годината.

Прилагането на технологии в контрола на диабета значително подобрява качеството на живот. Изследвания за това се правят още отпреди 20 години - тогава, когато започват да се прилагат т.нар. Dexcom Continuous Glucose Monitoring (CGM), казва Николай Герев - мениджър продажби във фармацевтичната компания, която само преди броени дни представи официално и първия сензор на американската Dexcom, който започва да се предлага официално в България.

До момента, всички пациенти у нас, вкл. родителите на деца с диабет, си поръчваха сензори от чужбина, ползвайки или роднини и познати, които купуват устройствата и ги изпращат у нас, или адреси и имейли, регистрирани на чуждестранни сайтове.

Няма статистика колко са точно ползващите сензори българи. Затова е трудно да се говори и с детайли как технологиите подобряват състоянието на пациентите. Факт е, че те са акуратни, правят по 288 измервания за денонощие и спестяват неприятни ситуации и помагат избягването на усложнения в дългосрочен период.

Всеки от сензорите Dexcom, които се предлагат вече в България, както и в повечето европейски страни, е разчетен за 10 дни. Закрепва се на тялото, а контролът се извършва посредством смартфон. Подходящи са за пациенти над 2-годишна възраст. Закрепването е стабилно, лепенките им са водоустойчиви и не пречат на ежедневната дейност, пояснява още Николай Герев.

Диабетът е състояние, което посредством CGM, може да не се превърне в болест. Вярваме, че използването им от пациентите в България - макар и да натовари на първо време бюджета на НЗОК, в бъдеще ще спести милиони левове от усложнения и последващи дългогодишни терапии. Това, в крайна сметка, ще бъде огромно облекчение както за пациентите, така и за Здравната каса, категоричен е Герев.

И още малко информация. 

Диабетът е глобален проблем, пред който са изправени всички държави в света. Близо 463 млн. са хората с това заболяване в момента, или 9.3 на сто от населението, като се очаква броят им да се удвои през следващите 20 години. Ситуацията в България не се различава от световните тенденции. По експертни данни на СЗО (Световната здравна организация) към 2019 г. около 65 млн. са пациентите само в Европа.


Цялото интервю с Николай Герев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58

Откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан

Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..

публикувано на 05.02.25 в 07:03