В края на септември 2021 година официално беше представено за широката публика луксозно издание на "Летописната книга на село Козлуджа, Варненско (Суворово)" по записки на свещеник Христо Попсавов и под редакцията на Марияна Николова, директор на Музея на Възраждането във Варна.
Свещеник Христо Иванов Попсавов служи през втората половина на миналия век в суворовския храм “Св. Възнесение Господне”. Оставил е за идните поколения няколко книги, но за съжаление само една от тях - летописът на Суворово, е съхранена в оригинал. След две години работа по структурирането на съдържанието и пренаписването за целите на отпечатването, книгата имаше своята премиера в новата конферентна зала на НЧ "Пробуда 1896“ в Суворово. Книгата може да бъде намерена в библиотеките и в Музея на Възраждането, където в основната експозиция е изложен и оригиналът - впечатляващ ръкопис голям формат в подвързия със сребърен обков от старинно евангелие.
Съдържанието обхваща събития и факти от древността до наши дни. Описани са подробно открити в района кости на праисторически животни и по-нови археологически артефакти, които авторът сам събира и предава за съхранение във Варненския археологически музей. Според редактора на книгата, авторът на летописните записки е човек с невероятното чувство за историчност и не пести труд, време и усилия да събере данни за битката от 21 юни 1774 г., за строежа на първото българско училище в населеното място, за историята на местната църква и т.н. Не се поддава лекомислено на местни легенди и предания за събития, станали по тези земи, а упорито търси източници за тяхната достоверност. Прилежно записва детайлите в своя дневник и умело съчетава текстове с много добри рисунки, които прави собственоръчно. В скиците си е отразил и запазил за поколенията, например, детайли от съществували някога чешми и разказва за тях.
Освен находките, свещеникът събира и богати сведения за облеклото на хората от суворовския край, за използваните тъкани, за обичаи, народни песни, които записва... Голяма част от книгата е отделена на описание на 70 рода от Суворово с родословното им дърво.
Мариана Николова започва първоначално работа по книгата като изследовател и без намерение да я възражда в печатно издание. Но по-късно обаче, една среща с колега от екипа на Радио Варна - Габриела Гаврилова, дава идеята и тласъка уникалният летопис на Суворово да намери спомоществователи и да бъде отпечатан и да достигне до широката публика.
Колко трае съвремието в перспективата на историята?
Това е един ръкопис, който от днешна гледна точка можем да наречем съвременен. Говорим да съвременна епоха в последните 50-100 години.
Каква тежест имат подобни летописи, които се занимават с историята само на едно селище?
Огромна е тежестта, но първо трябва да подчертаем подхода на конкретния изследовател. Не винаги е летописна книга, понякога са само бележки, коита не са подредени, няма конкретна зависимост, но маркират събития, които иначе биха останали извън контекста на общия исторически процес. А конкретно селище може да има своя специфика в своето историческо развитие.
Много ли са подобни бележки или книги?
Подобна книга е направена за едно плевенско село - Стежерово. Ръкописът на тамошната книга се е съхранявал в Троянския манастир. Писана е също от свещеник, служил в това село и то в същия период - 40-те години на миналия век. Интересна е връзката, че свещеници от един и същи времеви период се заемат с една и съща задача - да съхранят историята, спомена за миналото на селото и за великите личности, оставили своя следа в това селище.
Дали е имало някакво общо разбиране в православната църква, че в периоди на криза е важно и трябва да се съхрани паметта на общността, спомените?
По време на представянето на книгата говорихме със свещеник, който спомена, че е имало подобна насока от Българската православната църква към местни свещеници, за да запишат сведения за местната история. Може би след средата на 20 век е имало някаква тенденция местните свещеници да записват подобни бележки за селището, в което служат.
Ако е така, предстоят интересни открития.
Трябва да правим разграничение за това, когато имаш задължение да правиш нещо и когато влагаш лично отношение. Цялата книга на свещеник Христо Попсавов е пропита с неговото лично отношение.
Какъв е неговият подход?
Той извършва огромна събирателска дейност, проучва документи, съхранявани в Държавен архив Варна. Има подхода на професионален учен. Аргументира се много добре. Подлага на съмнение различни легенди, които му биват предадени.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..