Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1100 жени с рак на шийката на матката в България годишно

От тях умират около 450. 
Ракът на шийката на матката е най-честата причина за смърт при жени между 25 и 45 години.
Има лечение в ранен стадии. 
Покрай Ковид ситуацията мнозина от нас пропускат профилактиката и ходенето на лекар, освен ако не е налице сериозна болка или хронична причина. Често трудно се взимат направления от личните лекари, в работно време, с препълнени коридори в ДКЦ-тата. 
Страх да не се заразим, докато чакаме да дойде нашият ред. Но все пак веднъж годишно поне всяка жена трябва да посети гинеколог, който да я прегледа. 
Д-р Атанас Александров е от младите лекари, специализирал в Клермон и Бордо, Франция, но завърнал се да работи във Варна. 
Ваня Славова го попита каква е ситуацията към момента. Преглежда ли се българката: 


Гинекологът д-р Атанас Александров. 

Ваксината против рак на шийката на матката е изключително безопасна, допълни специалистът. 
В Република Северна Македония ваксинацията с нея е абсолютно задължителна.
 Ефектът от ваксинацията се вижда и в Австралия, където заболяването вече не съществува. 
Във Франция случаите на подобни карциноми са изключително редки, и то при жени, дошли от други страни. 
Още информация за негативната статистика в нашата страна: 
 Ваксината против рак на шийката на матката е необходимо да бъде поставена преди започването на полов живот. 
Д-р Атанас Александров завършва медицина в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ Варна през 2016 г. и през същата година започва работа в Медицински център за асистирана репродукция „Варна“ ООД и специализация по акушерство и гинекология в СБАГАЛ „Проф. д-р Д. Стаматов“ Варна. 
В хода на специализацията си развива интерес към минимално инвазивната гинекология и проблемното забременяване. 
В продължение на една година специализира минимално инвазивна гинекология в една от водещите клиники в света за ендоскопската хирургия в болница „Естанг“, Клермон-Феран, Франция, както и в специализирания център за лечението на дълбока ендометриоза в клиника „Тиволи“, Бордо под ръководството на проф. Хорас Роман. 
По време на престоя си във Франция развива активна научна дейност и има публикации в реномирани списания с висок импакт фактор като Fertility and Sterility, Journal of Minimally Invasive Gynaecology, FVVO – ESGE Journal.
Д-р Александров посещава множество курсове за минимално инвазивна хирургия в страни като Белгия, Франция и Италия. През 2019 г. придобива сертификат за минимално инвазивен гинекологичен хирург (Minimally Invasive Gynaecological Surgeon (MIGS) – Level 2 (GESEA Programme) към Европейската асоциация за гинекологична ендоскопия (ESGE).
 Д-р Александров е и сертифициран инструктор за курсове по миниинвазивна хирургия от ESGE и самият той е ръководил множество такива по време на престоя си във Франция. През 2019 печели първо място на Световното първенство по лапароскопско шиене, организирано от ESGE.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00