9 студенти от Икономическия университет във Варна представиха авторски доклади, фокусирани върху актуалните теми и проблеми в потребителската култура на гражданите.
Младежката инициатива „Потребителската култура – гаранции за избор на качество” беше организирана от Центъра за качество на стоките и потребителска защита към Научно-изледователския център в ИУ-Варна. Разработките бяха оценявани от тричленна експертна комисия.
Най-висока оценка получи докладът на тема „Потребителски избор на защитни предпазни маски” с автор Даниела Йорданова. Тя е студент в 4-ти курс, специалност „Стокознание и митническа дейност”.
„В моето проучване обърнах внимание доколко са запознати потребителите със специфичните свойства и предназначение на предпазните маски. Проведохме онлайн анкета за нагласите на хората и 64% от анкетираните смятат, че маските са ефективни. Резултатите показват още, че 56% от респондентите предпочитат да използват маска за многократна употреба, което е добре за околната среда. Много по-голям обаче е процентът на тези, които използват еднократната маска повече от веднъж и това е притеснително”, каза Даниела Йорданова.
„Изводът от проучването е, че нивото на информираност на потребителите относно предпазните маски е ниско”, поясни още авторът на доклада.
Проучването показва още, че повече от 50% от анкетираните си купуват предпазни защитни маски от аптеки, около 20% от магазини и други търговски обекти, а само 4% от гражданите си поръчват маска по интернет.
Валентина Петрова, която е студентка в 4 курс в специалност „Стокознание и митническа дейност” представи доклад на тема „Заместители на кафето: По-добата алтернатива”. Нейната разработка беше класирана на второ място в конкурса.
„Моето проучване обхваща млади хора на възраст между 20 и 30 години. Целта беше да проучим нагласите на потребителите относно здравословните заместители на кафето в търговската мрежа”, обясни Валентина.
Голям процент от анкетираните предпочитат да пият обикновено кафе, вместо заместители като кафе от цикория, чай матча, печен смлян лимец и други.
„Тези продукти са по-скъпи от кафето, но цената не беше определяща за резултатите от проучването, тъй като анкетираните нямаха финансови проблеми”, коментира още Валентина.
Според нея, слабият интерес към заместителите на кафето се дължи на липсата на достатъчна информираност, както и на факта, че българите не са толкова отворени към новостите. Това заключение се потвърждава и с цифрите - 67 % от анкетираните не биха заменили кафето, въпреки че са наясно с ползите от алтернативните продукти.
На трето място в конкурса беше класирана разработката на Цветелина Стършелска, студент 4 курс в специалност „Маркетинг”. Тя беше избрала темата „Как се информират кандидат-студентите при избор на университет".
„Ползите от подобни форуми са многобройни. Радвам се, че успяхме да разнообразим работата на нашите студенти, да ги приобщим към темата за потребителската култура”, каза доц. Събка Пашова, ръководител на Центъра за качество на стоките и потребителска защита и на катедра „Стокознание” в ИУ-Варна.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..