Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голям процент от българите вярват в ефективността на маските според проучване на варненски студенти

Снимка: Ани Петрова

9 студенти от Икономическия университет във Варна представиха авторски доклади, фокусирани върху актуалните теми и проблеми в потребителската култура на гражданите.

Младежката инициатива „Потребителската култура – гаранции за избор на качество” беше организирана от Центъра за качество на стоките и потребителска защита към Научно-изледователския център в ИУ-Варна. Разработките бяха оценявани от тричленна експертна комисия.


Най-висока оценка получи докладът на тема „Потребителски избор на защитни предпазни маски” с автор Даниела Йорданова. Тя е студент в 4-ти курс, специалност „Стокознание и митническа дейност”.

„В моето проучване обърнах внимание доколко са запознати потребителите със специфичните свойства и предназначение на предпазните маски. Проведохме онлайн анкета за нагласите на хората и 64% от анкетираните смятат, че маските са ефективни. Резултатите показват още, че 56% от респондентите предпочитат да използват маска за многократна употреба, което е добре за околната среда. Много по-голям обаче е процентът на тези, които използват еднократната маска повече от веднъж и това е притеснително”, каза Даниела Йорданова.

„Изводът от проучването е, че нивото на информираност на потребителите относно предпазните маски е ниско”, поясни още авторът на доклада.

Проучването показва още, че повече от 50% от анкетираните си купуват предпазни защитни маски от аптеки, около 20% от магазини и други търговски обекти, а само 4% от гражданите си поръчват маска по интернет.

Валентина Петрова, която е студентка в 4 курс в специалност „Стокознание и митническа дейност” представи доклад на тема „Заместители на кафето: По-добата алтернатива”. Нейната разработка беше класирана на второ място в конкурса.

„Моето проучване обхваща млади хора на възраст между 20 и 30 години. Целта беше да проучим нагласите на потребителите относно здравословните заместители на кафето в търговската мрежа”, обясни Валентина.

Голям процент от анкетираните предпочитат да пият обикновено кафе, вместо заместители като кафе от цикория, чай матча, печен смлян лимец и други.

„Тези продукти са по-скъпи от кафето, но цената не беше определяща за резултатите от проучването, тъй като анкетираните нямаха финансови проблеми”, коментира още Валентина.

Според нея, слабият интерес към заместителите на кафето се дължи на липсата на достатъчна информираност, както и на факта, че българите не са толкова отворени към новостите. Това заключение се потвърждава и с цифрите - 67 % от анкетираните не биха заменили кафето, въпреки че са наясно с ползите от алтернативните продукти.

На трето място в конкурса беше класирана разработката на Цветелина Стършелска, студент 4 курс в специалност „Маркетинг”. Тя беше избрала темата „Как се информират кандидат-студентите при избор на университет". 

„Ползите от подобни форуми са многобройни. Радвам се, че успяхме да разнообразим работата на нашите студенти, да ги приобщим към темата за потребителската култура”, каза доц. Събка Пашова, ръководител на Центъра за качество на стоките и потребителска защита и на катедра „Стокознание” в ИУ-Варна.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си художникът Георги Лечев

Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от  екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна.  Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на  графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта,  особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни  изложби в..

публикувано на 10.05.25 в 13:31

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 10.05.25 в 12:27

Певци, танцьори, музиканти и разказвачи на легенди се събират “Насред село - на мегдана” в Градинарово

 Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за   Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..

публикувано на 09.05.25 в 13:12

Акция по кръводаряване в Икономическия университет в понеделник

Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение.  Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77.  В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..

публикувано на 09.05.25 в 11:11

С военен ритуал Варна ще отбележи 9 май

С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър.  В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...

публикувано на 09.05.25 в 07:34

Във Варна откриват изложба, посветена на Тамара Лемпицка

Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..

публикувано на 08.05.25 в 13:55

Истории от трънското село Врабча

С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..

публикувано на 08.05.25 в 12:24