Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карбамидът - тор, нитрати и взривове (Част първа)

| обновено на 19.10.21 в 10:45
Модел на карбамида
Снимка: bg.wikipedia.org

Корабът „Вера СУ” продължава да стои заседнал край скалите на Яйлата. Товарът от 2 800 тона карбамид или урея е затворен в трюмовете. Изваждането му засега е невъзможно. Изговори се много за това химично съединение и дали е опасно или не. Ние, от Радио Варна потърсихме специалист – химик, който да даде повече яснота какво представлява карбамидът, за неговите свойства, за какво се използва. С доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна разговаря Мартин Николов.

Карбамидът е органично съединение, което съдържа азот. И поради тази причина е един от най-използваните торове в световен мащаб. Т.е. карбамидът се използва най-масово под формата на тор, уточнява доцент Ана Симеонова.

"Това, което отличава карбамидът от остоналите торове, е че всъщност това е един от торовете с най-голям процент азот. Над 40 процента е може би азотът."

Торенето с карбамид излиза доста по-рентабилно за земеделските стопани. Той е по-бавно действащ тор и по-бавно се усвоява от растенията.

"Растенията по-дълго време да могат да извличат азота, който им е необходим."

Всеки химичен елемент в допустими граници е полезен. Какво става обаче, ако карбамидът попадне във водата? Отговорът дава доцент Ана Симеонова.

"Той е по-малко разтворим, въпреки това разтвромиостта му е много голяма и когато се разтоври във вода, се разпада на амониев азот, който е токсичен за живите организми. 

Когато карбамидът се разтвори във водата, първо се образува амониев азот. След което трябва да мине време, за да се превърне в нитрати. Сам по себе си карбамидът е токсичен за живите организми, но се усвоява по-трудно.

"Нитратите са именно опоснастта, защото те най-лесно се усвояват от растенията. Това води до цъфтеж на водораслите, което в  един момент ще доведе до изчерпване на кислорода във водата."

Но това зависи колко време той ще остане във водата, зависи от теченията, тяхната сила и посока, метеорологичните усровия, прави уточнението доцент Ана Симеонова от Техническия университет във Варна. Опасността обаче може да дойде от друго място.

"Нитритите са по-опасни за човека, нитратите могат да причинят някои заболявания. Но по принцип азотните торове са много взривоопасни. Трябва да се спазват специални изисквания, защото могат да се възпламенят с вризв, когато има източник на топлина или местно прегряване."
В търговската мрежа карбамидът е под формата на гранули. За да е по-устойчив и да издържи по-дълго време, за да си изпълни функцията в почвата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напролет останките от манастира в Караач теке над Варна ще привличат туристи

Още напролет местността Караач теке, в която бяха открити останки от раннохристиянския манастир "Света Богородица", ще се превърне в туристически обект. Ще дадем опорните точки с възможност за еко туризъм,  върху които да развием поклоническия туризъм, който във Варна не е така добре познат. Това каза областният управител на Варненска област проф...

публикувано на 27.11.24 в 16:40

Официално представиха графит, посветен на НАТО, изрисуван на фасадата на басейн "Приморски"

Стенопис, посветен на 20-та годишнина от присъединяването на България в НАТО, беше открит на северната стена на басейн Приморски във Варна. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Стенописът е част от конкурса на..

публикувано на 27.11.24 в 15:50

Отново не избраха председател на НС, пореден опит - в четвъртък

И шестият опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН не събраха нужното мнозинство, съобщава БНР.  Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при..

публикувано на 27.11.24 в 14:46

Във Варна надраскаха графит, посветен на членството ни в НАТО, часове преди представянето му

Графит на фасадата на басейн "Приморски", посветен на 20-годишнината от членството ни в НАТО, стана обект на вандалска проява. Рисунката, на която е изобразена ръка на войник, хванала детска ръка, е зачеркната със знака хикс. Графитът е една от отличените творби от Конкурс за арт графит на тема „България – по-красива в НАТО", организиран от..

публикувано на 27.11.24 в 14:29

Във Варна изследват безплатно за ХИВ днес и утре

За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града, организират различни инициативи в периода от днес – 27 ноември, до 3 декември 2024 г. По традиция кампанията се провежда под..

публикувано на 27.11.24 в 13:09
Улица

Затварят за движение ул. "Д-р Пискюлиев" на 28 и 29 ноември

Във връзка с предстоящо полагане на асфалтова настилка на ул. "Д-р Пискюлиев" в участъка от бул. "Христо Ботев" до ул. "Георги Бенковски" улицата ще бъде затворена за автомобили от 8:00 до 17:00 часа на 28 и 29 ноември (четвъртък и петък). За преминаване ще се допускат само автомобили на градския транспорт и превозни средства със специален режим на..

публикувано на 27.11.24 в 11:21
Бойко Борисов в парламента

Бойко Борисов: ГЕРБ-СДС внасят две питания в Конституционния съд

Депутатите от коалицията ГЕРБ-СДС  ще отправят две питания до Конституционния съд , предаде БНР.  Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че едното питане е за правата на депутатите, а другото - дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд. Пред..

публикувано на 27.11.24 в 11:20