Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карбамидът - тор, нитрати и взривове (Част първа)

| обновено на 19.10.21 в 10:45
Модел на карбамида
Снимка: bg.wikipedia.org

Корабът „Вера СУ” продължава да стои заседнал край скалите на Яйлата. Товарът от 2 800 тона карбамид или урея е затворен в трюмовете. Изваждането му засега е невъзможно. Изговори се много за това химично съединение и дали е опасно или не. Ние, от Радио Варна потърсихме специалист – химик, който да даде повече яснота какво представлява карбамидът, за неговите свойства, за какво се използва. С доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна разговаря Мартин Николов.

Карбамидът е органично съединение, което съдържа азот. И поради тази причина е един от най-използваните торове в световен мащаб. Т.е. карбамидът се използва най-масово под формата на тор, уточнява доцент Ана Симеонова.

"Това, което отличава карбамидът от остоналите торове, е че всъщност това е един от торовете с най-голям процент азот. Над 40 процента е може би азотът."

Торенето с карбамид излиза доста по-рентабилно за земеделските стопани. Той е по-бавно действащ тор и по-бавно се усвоява от растенията.

"Растенията по-дълго време да могат да извличат азота, който им е необходим."

Всеки химичен елемент в допустими граници е полезен. Какво става обаче, ако карбамидът попадне във водата? Отговорът дава доцент Ана Симеонова.

"Той е по-малко разтворим, въпреки това разтвромиостта му е много голяма и когато се разтоври във вода, се разпада на амониев азот, който е токсичен за живите организми. 

Когато карбамидът се разтвори във водата, първо се образува амониев азот. След което трябва да мине време, за да се превърне в нитрати. Сам по себе си карбамидът е токсичен за живите организми, но се усвоява по-трудно.

"Нитратите са именно опоснастта, защото те най-лесно се усвояват от растенията. Това води до цъфтеж на водораслите, което в  един момент ще доведе до изчерпване на кислорода във водата."

Но това зависи колко време той ще остане във водата, зависи от теченията, тяхната сила и посока, метеорологичните усровия, прави уточнението доцент Ана Симеонова от Техническия университет във Варна. Опасността обаче може да дойде от друго място.

"Нитритите са по-опасни за човека, нитратите могат да причинят някои заболявания. Но по принцип азотните торове са много взривоопасни. Трябва да се спазват специални изисквания, защото могат да се възпламенят с вризв, когато има източник на топлина или местно прегряване."
В търговската мрежа карбамидът е под формата на гранули. За да е по-устойчив и да издържи по-дълго време, за да си изпълни функцията в почвата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не достигат 30 хиляди медицински сестри у нас, 30 % от работещите са в пенсионна възраст

Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри.  Това заяви доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет, цитирана от БНР.    "Това поставя нашето здравеопазване в риск", подчерта тя. Общият брой на..

публикувано на 04.04.25 в 10:45

По ваш сигнал: Подлезите в кв. "Чайка" продължават да са опасни въпреки козметичните ремонти

50 са подлезите във Варна, най-много от които се намират в район "Приморски". По-голяма част от тях не са ремонтирани основно, правят се козметични ремонти, но варненци негодуват заради лошото изпълнение на дейностите. Пропадане на мазилка точно пред краката на Мая Георгиева накара в края на месец февруари редовната слушателка на Радио Варна да се..

публикувано на 04.04.25 в 09:44
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Образователният министър на посещение във Варна днес

Министърът на образованието Красимир Вълчев ще бъде на посещение във Варна днес. Той ще присъства на заседание на Академичния съвет на Икономическия университет, съобщиха от висшето учебно заведение.  От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15..

публикувано на 04.04.25 в 08:40

Първи протест след смъртта на 12-годишната Сияна

В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарасна след катастрофата при местността Хумата, в която загина 12-годишната Сияна. В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред Съдебната палата в Плевен, съобщава БНР.  Подадено е уведомление до Общинската администрация и..

публикувано на 04.04.25 в 08:29

Пожар изпепели покрива на Националната гимназия "Тревненска школа"

Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ, съобщава БНР.  Учениците в общежитието, които през този период са на учебна практика, са евакуирани. Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за възникването на..

публикувано на 04.04.25 в 08:26

Митата на Тръмп сринаха акциите по света

Рекорден спад на световните борси, след като американският президент Доналд Тръмп наложи мита на десетки държави. За първи път от 2020 година насам, един от основните американски индекси "Стандарт енд Пуърс" се срина до рекордни нива.  Друг основен индекс - "Дау Джоунс", също регистрира огромни загуби.  В часовете след обявяването на митата,..

публикувано на 04.04.25 в 07:48
Морска градина, Варна

Петък с валежи от дъжд

Мъгла с намалена видимост до 100 метра има в районите на Разград и Шумен. Дъжд вали в Русе и Силистра, димка има на нос Калиакра. Видимостта в района на Разград и Добрич е намалена от гъста мъгла. Температурите на въздуха в Източна България и край морето измерени в 6.00 часа тази сутрин са от 6 градуса в Разград до 10 в Силистра и на..

публикувано на 04.04.25 в 05:48