Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карбамидът - тор, нитрати и взривове (Част първа)

| обновено на 19.10.21 в 10:45
Модел на карбамида
Снимка: bg.wikipedia.org

Корабът „Вера СУ” продължава да стои заседнал край скалите на Яйлата. Товарът от 2 800 тона карбамид или урея е затворен в трюмовете. Изваждането му засега е невъзможно. Изговори се много за това химично съединение и дали е опасно или не. Ние, от Радио Варна потърсихме специалист – химик, който да даде повече яснота какво представлява карбамидът, за неговите свойства, за какво се използва. С доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна разговаря Мартин Николов.

Карбамидът е органично съединение, което съдържа азот. И поради тази причина е един от най-използваните торове в световен мащаб. Т.е. карбамидът се използва най-масово под формата на тор, уточнява доцент Ана Симеонова.

"Това, което отличава карбамидът от остоналите торове, е че всъщност това е един от торовете с най-голям процент азот. Над 40 процента е може би азотът."

Торенето с карбамид излиза доста по-рентабилно за земеделските стопани. Той е по-бавно действащ тор и по-бавно се усвоява от растенията.

"Растенията по-дълго време да могат да извличат азота, който им е необходим."

Всеки химичен елемент в допустими граници е полезен. Какво става обаче, ако карбамидът попадне във водата? Отговорът дава доцент Ана Симеонова.

"Той е по-малко разтворим, въпреки това разтвромиостта му е много голяма и когато се разтоври във вода, се разпада на амониев азот, който е токсичен за живите организми. 

Когато карбамидът се разтвори във водата, първо се образува амониев азот. След което трябва да мине време, за да се превърне в нитрати. Сам по себе си карбамидът е токсичен за живите организми, но се усвоява по-трудно.

"Нитратите са именно опоснастта, защото те най-лесно се усвояват от растенията. Това води до цъфтеж на водораслите, което в  един момент ще доведе до изчерпване на кислорода във водата."

Но това зависи колко време той ще остане във водата, зависи от теченията, тяхната сила и посока, метеорологичните усровия, прави уточнението доцент Ана Симеонова от Техническия университет във Варна. Опасността обаче може да дойде от друго място.

"Нитритите са по-опасни за човека, нитратите могат да причинят някои заболявания. Но по принцип азотните торове са много взривоопасни. Трябва да се спазват специални изисквания, защото могат да се възпламенят с вризв, когато има източник на топлина или местно прегряване."
В търговската мрежа карбамидът е под формата на гранули. За да е по-устойчив и да издържи по-дълго време, за да си изпълни функцията в почвата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 6 000 зрелостници на поправителна матура по български език и литература днес

Очаква се 6 396 зрелостници, които са допуснати до задължителна матура по български език и литература, да се явят на изпит днес. Той ще се проведе в 620 зали на 230 училища в страната. Изпитът ще започне в 8:30 ч. И през тази сесия няма промяна във формата и времетраенето на изпита. Тестът се състои от 22 задачи с избираем отговор, 16 с кратък свободен..

публикувано на 22.08.24 в 08:20

Без ток днес ще са местности край Варна

Планови прекъсвания на територията на област Варна : На  22.08.2024 от 08:30 ч. до 17:00 ч. , поради извършване на неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на: гр. Варна - м-ст Бриз, м-ст Бриз-юг, м-ст Акчелар, м-ст Свети Никола и част от: бул. Васил Левски,..

публикувано на 22.08.24 в 06:05

И днес ще е слънчево и горещо

Днес отново ще е слънчево и горещо. Следобед ще има временни увеличения на облачността, но валежи са малко вероятни. Ще духа слаб до умерен вятър от север, следобед по крайбрежието от източна четвърт. Максимални температури между 32° и 37°, по Черноморието от 28° до 33°, за Варна около 32°.  Вълнение на морето около 2 бала. Температура на..

публикувано на 22.08.24 в 05:57

ДАЗД: Близо 17 000 обаждания на Националната телефонна линия за деца от началото на годината

От началото на 2024 г. до края на месец юли обажданията на Националната телефонна линия за деца 116 111 на Държавната агенция за закрила на детето са над 16 600, предаде БГНЕС. Близо 11700 са проведените консултации за психологическа подкрепа. Подадените сигнали за дете в риск на НТЛД 116 111 за този период са 1079. Близо 580 са обажданията от..

публикувано на 21.08.24 в 19:00

Животновъди получиха 16,6 млн. лева за хуманно отношение към животните

Държавен фонд „Земеделие“(ДФЗ) изплати 16,6 млн. лв. (16 617 828.84 лв.) на 843 животновъди по интервенцията за „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“ (ХЖ – АМР) за Кампания 2023. Ставките, по които се изплащат средствата, са определени в Наредба 10 от 27.06.2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на..

публикувано на 21.08.24 в 18:34

Пожарът около Военна болница е загасен

Пожарът, който се разрази днес в района на Военна болница във Варна, вече е потушен, съобщиха от полицията. Щетите от инцидента са само материални. На място ще остане екип на пожарната. Все още отбиват движението по част от Околовръстното заради пожара до ВМА

публикувано на 21.08.24 в 18:04

Все още отбиват движението по част от Околовръстното заради пожара до ВМА

Временно бе ограничено движението в участък от бул. "Христо Смирненски" заради пожара в района на Военна болница днес, видя репортер на Радио Варна. Полицаи все още насочват трафика по вътрешни улици. Припомняме, пожар възникна в   строителна борса и автосервиз до Военноморската академия.  Четири екипа на Областната дирекция "Противопожарна и..

публикувано на 21.08.24 в 17:49