Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карбамидът - най-използвания тор в земеделието - част 2

Снимка: bg.wikipedia.org

Преди няколко дни с доцент Ана Симеонова, инженер-химик от катедра „Екология и опазване на околната среда” в Техническия университет във Варна Ви запознахме с карбамида, известен и с друго наименование - урея. От това вещество е товарът на заседналия кораб „Вера Су”. Първият опит за неговото разтоварване се оказа пълно фиаско. Дадено е началото на втори. Ние обаче решихме да продължим с представянето на веществото, което още се намира в трюмовете на „Вера Су”.

Според редица научни публикации карбамидът е първото синтетично получено органично съединение. Повече от доцент Събка Пашова, ръководител на катедра „Стокознание” в Икономическия университет във Варна. С нея разговаря Иван Барбов.

"Открито е през 1773 година от химика Илер Роел. Самото производство на карбамида в съвременните условия се извършва индустриално."

Карбамидът се произвежда в много големи количества. Приблизително около 100 милиона тона годишно.

"Амонякът и въглеродният диоксид за производството на карбамид се получават при непълното изгаряне на природен газ."

На първо място карбамидът е тор. Той е един от най-използваните минерални вещества за торене, защото азотът в него надхвърля 40 процента. Доцент Събка Пашова разказва повече за приложението му.

"Поради високото съдържание на азот и сравнително ниските транспортни разходи карбамидът е най-значимия, в съвремените условия, азотен тор в световен мащаб."

Повече за карбамида и неговото приложение чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Топъл обяд за уязвими в община Добрич

Община Добрич възобнови предоставянето на топъл обяд по проект, съфинансиран от Европейския социален фонд. Реализирането на дейността ще продължи до края на месец април 2025 година. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на близо 173 000 лв. Топлият обяд включва супа, основно ястие и хляб и ще бъде предоставян всеки работен ден. Документи за..

публикувано на 06.10.24 в 15:49

Опасни стоки за деца с фталати, хром, никел, кадмий и олово

Фталати, хром, никел, кадмий и олово са сред най-често срещаните химични елементи и съединения в забраняваните за продажба и изтегляни от пазара стоки за деца. Това съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“, като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни..

публикувано на 06.10.24 в 13:38

Земеделци готови на протест заради забавената "украинска помощ"

Все повече браншови организации в земеделието обявяват протестна готовност заради неизплатените средства по т.нар. украинска помощ. Към протестните декларации на зърнопроизводителите, овцевъдите и биопроизводителите се присъединиха и членовете на Камарата на производителите на плодове и зеленчуци. По информация на БНР в понеделник..

публикувано на 06.10.24 в 11:02

Четирима души са задържани за търговия с наркотици във Варна

Двама мъже на 19 и 23 години и две жени на 18 и 19 годишна възраст са задържани за търговия с наркотици. Те са известни на МВР, съобщават от областната дирекция във Варна. Задържани са от криминалисти от Трето РУ при специализирана операция в петък. След претърсване на жилищата им са открити и иззети таблетки екстази, марихуана, метамфетамин и две..

публикувано на 06.10.24 в 10:42

Жълт код за валежи във Варна и Добрич

Днес по преминаващ фронт времето ще остане облачно, с прекъсвания ще вали дъжд. В следобедните часове е възможно развитие и на купесто-дъждовна облачност и на места валежите да са интензивни с гръмотевици. Вятърът ще е слаб, ще променя посоката си, към нощта ще се усили от северозапад. Сутринта остава топло с високи минимални температури от 16..

публикувано на 06.10.24 в 08:15

Започна месецът на дарителите във варненския зоопарк

Месецът на дарителите и осиновителите на животни във варненския зоопарк започна днес, в Световния ден за защита на животните. Началото беше поставено с тържество, с участието на деца от Детска градина "Синчец" с директор Снежина Дамянова. Директорът на зоокъта Иванка Стоянова поздрави присъстващите и каза, че са много благодарни на..

публикувано на 05.10.24 в 13:37

БАБХ напомня на ловците задължително да взимат проби от отстреляните диви свине за чума и трихинелоза

Сезонът на груповия лов на дива свиня се открива дне, 5-ти октомври. по този повод от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомнят, че е задължително предаването на проби за изследване за заболяванията Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза. Вирусът на АЧС не засяга здравето на хората, но изследването е необходимо с цел..

публикувано на 05.10.24 в 11:14