Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кати, която печели медали, докато живее с предизвикателството диабет

| обновено на 14.11.21 в 08:17

Всяка година на 14 ноември се отбелязва Световния ден на диабета.

Той се чества от 1991 г. насам под егидата на Световната здравна организация.
Датата е избрана неслучайно, защото това е рожденият ден на канадския лекар Фредерик Бантинг, който заедно с Чарл Бест точно преди 100 години - през 1921г, изолира инсулина от панкреаса.

Откриването на инсулина и използването му за лечение на диабет е най-великото откритие в историята на заболяването, за което Бантинг получава Нобелова награда.

В България има над 525 хил. пациенти с диабет. Предполага се, че наполовина още не са  недиагностицирани. Над 70 хил. са нуждаещи се от инсулин всеки ден. Само 2 хил. от всички тези българи, вкл. деца, ползват високотехнологични сензори за измерване на кръвната си глюкоза.

Една от тях е 17-годишната Екатерина Иванова, която освен, че е с диабет от 6-годишна, но е и с редица титли от световни и европейски първенства по таекуондо. Само преди броени седмици, тя спечели и последните си два медала – бронзови от европейската надпревата в Крит /трето място на индивидуално участие - спаринг девойки старша възраст до 52 кг. и в отборното състезание с още 5 момичета/.

Чуйте повече в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Почитаме светите Вяра, Надежда, Любов и майка им София

Днес църквата почита паметта на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов и отдава почит на християнските добродетели, чиито имена носят те. Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим е живяла една благочестива жена, християнка. Тя се казвала София и имала три дъщери, които носели имената на християнски добродетели - Вяра, Надежда..

публикувано на 17.09.24 в 07:00

16 септември във Варна: Говорят първокласниците

Новата учебна година беше открита във Варна, а безспорно денят беше най-вълнуващ за първокласниците. 3 146 деца прекрачиха за първи път прага на 37-те общински училища в морската столица. Как си представят обучението, какво им харесва в училище, научили ли са си първите стихотворения, с които участват в откриването на учебната година? Даниела..

публикувано на 16.09.24 в 16:48

Отличничката Ханна Иванова: Всичко се постига с много учене, а трудът винаги се отблагодарява

Ханна Иванова е осмокласничка в Първа езикова гимназия във Варна. Тя е приета с най-висок успех в осмите класове в специалността с немски и английски език. Отличните оценки се постигат с много учене и труд без почивка, обобщава Ханна. А трудът, допълва тя, винаги се отблагодарява. Ученичката от днес знае, че иска да продължи образованието си в чужбина..

публикувано на 16.09.24 в 16:40

Лесна работа: Училище

И ето го следващото начало! Ваканцията се отдалечава с тихи стъпки по брега. Бяла шапка, синя панделка, шарена раничка, от която се подават весели летни спомени... Боси крака оставят кратки следи по мокрия пясък... Всичко, характерно за една чудесна ваканция, която си тръгва. Плюс слънчеви очила и настроение. Да, и лека носталгия в..

публикувано на 16.09.24 в 15:30

Новата учебна година с повече ученици в Балчик

С 58 ученици и 10 първокласници повече спрямо миналата започва новата учебната година за шестте общински училища в община Балчик. Днес училищният звънец удари за 1288 възпитаници и 128 деца, които за първи път прекрачват прага на училището, обобщиха от просветния отдел в администрацията. За първи път всички ученици - от 1. до 12. клас, получават..

публикувано на 16.09.24 в 13:00

200 години от издаването на Рибния буквар, БНБ пуска сребърна монета

От 16 септември Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „200 години от издаването на Рибния буквар“ от серията „Българско възраждане“. Цената на монетата при пускане в обращение е 150 (сто и петдесет) лева. Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси в София, пл. „Княз Александър I“..

публикувано на 16.09.24 в 09:02

Първото просветно министерство в България е създадено с Указ от 5 юли 1879 г. 

Първото просветно министерство в България е създадено с Указ от 5 юли 1879 г. на княз Александър I Батенберг под името Министерство на народното просвещение. За министър-председател на България и първи министър на народното просвещение е назначен Тодор Бурмов, припомня БГНЕС. От времето на Тодор Бурмов министерството е създадено да упражнява надзора..

публикувано на 16.09.24 в 08:47