Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Хубав живот

| обновено на 11.11.21 в 10:40
Снимка: pixabay.com

Здравейте! Какво си представяте, щом стане дума за хубав живот?

Сцена от любим филм, в която главният герой, застанал пред френските прозорци на изключителния си дом, доволно отпива питие от кристална чаша? В нозете му - кротко полегнал нощният град, към чиито светлинки луната допълва елегантен блясък. Нашият човек се взира във великолепната панорама. Лек, приятен джаз озвучава картинката.

Казваме си развълнувано: „Ех, да можеше само...“ и мислено изваждаме героя от стаята, за да поставим себе си на негово място. Преди това, разбира се, орязваме двайсетина килограма от теглото си, издокарваме се в някоя забележителна дрешка, стягаме стойка, оправяме прическа и мислено изпълняваме всички изисквания и ритуали, които по наша преценка биха подхождали на този хубав живот.

Сцените могат да са различни. Местата, цветовете, панорамата, питието в чашата, компанията и времето от денонощието – също.

Същественото е идеята за хубав живот – по начина, по който я разбира всеки един от нас.

Познавах човек, който непрекъснато очакваше негов по-възрастен роднина да му даде ключовете за магазините си и да му довери събирането на оборота в края на деня. Мечтата му за хубав живот включваше следното: по цял ден да се мести от маса на маса в кафенетата в центъра на града, следвайки слънцето, в края на работното време да събира оборота от споменатите магазини и с претъпкан портфейл да пристъпва към основната си житейска цел – юнашко харчене на парите по ресторанти и нощни клубове.

Веднъж, на празник възрастният му роднина прояви чувство за хумор и му подари брандиран ключодържател на луксозна марка автомобили. И до днес сцената е пред очите ми: с каква надежда въпросният герой изхвърча на улицата да си търси возилото и как искрено се разгневи, веднага щом осъзна, че вместо палто, получава копче. В случая се сдоби само с ключове... Всъщност, прие го като подигравка, а не като намигване. И причината е в това, че имаше очаквания. Според мен абсолютно неоснователни, но последното, вероятно, е въпрос на гледна точка.

Естествено, празникът беше дотам. Младежът дълго време не проговори на шегаджията. Аз, обаче, си мисля, че всичко е било за добро. Докато се сърдеше, „потърпевшият“ спря да си представя как безгрижно върти синджирчето си по главната улица, ведро събира оборота от чуждия бизнес и енергично го пилее за удоволствия, запретна ръкави и се залови за работа. Така че, в случая мерките проработиха.

Човекът спря да фантазира и започна да живее.

Животът... с всичките му там особености: неудобства, неочаквани ситуации, проблемни случки, конфликтни точки и странни хора. Нали, в повечето случаи, именно това са детайлите, които определят пътя? Нали, ако мечтаем за хубав живот, точно по наш вкус, с победите, приказните моменти, с желаните резултати и празничните наздравици, трябва да сме готови да извървим целия път дотам и да преодолеем всички пречки и неудобства, които той ни предлага?

Хубавият живот е лесна работа, когато знаем точно какво искаме.

И, разбира се, когато сме наясно, че искаме цялото нещо, защото наградата не върви самостоятелно, а обикновено е резултат от усилията, които полагаме, за да я получим.

Аз съм Даниела Иванова и ви желая неудобствата по пътя винаги да си струват и да водят до търсения от вас резултат. Наградата е най-ценна, когато сме се борили за нея.

А хубавият живот? Получаваме го, стига да го изберем и да положим усилия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00