Светофарите на много възлови кръстовища във Варна са с функцията "зелен мигащ сигнал". Неговата роля е да предупреди водачите няколко секунди преди светването на жълтата светлина и след това червеното. Целта е да се ограничи риска от пътно-транспортни произшествия.
Функцията беше въведена експериментално за първи път в София през 2016 година, а след това постепенно и на светофарите в другите големи градове в страната. Преди няколко дни, мигащият зелен сигнал беше премахнат от светофарните уредби в столицата. Оказва се, че той е незаконен, тъй като не е регламентиран в Закона за движение по пътищата и в Наредбата, регулираща светлинните сигнали.
Приносът на мигащата зелена светлина за намаляване на пътните инциденти предизвика сериозни дискусии между организации и експерти. От Европейския център за транспортни политики не одобряват тази функция, а преди няколко дни заедно с още 15 организации излязоха с официална позиция срещу мигащото зелено.
"Няма как да определим тази функция като експериментална. Когато се прави експеримент, той трябва да бъде предварително обявен от съответната община. Аз не съм чула нито една община да обяви официално експерименталното пускане на мигащия зелен сигнал. За първи път той се появи в София през 2016 година, когато постепенно започнаха да изчезват броячите на секунди на светофарите", коментира в интервю за "Радио Варна" председателят на Европейския център за транспортни политики Диана Русинова. Тя допълни, че няма никакви доказателства, подкрепени с цифри, че броят на пътните инциденти е намалял след въвеждане на функцията.
Диана Русинова и нейните колеги са против и промяна на Наредбата за светлинните сигнали, след като от Министерството на регионалното развитие и благоустройството загатнаха за подобен ход, който да регламентира "зеленият мигащ сигнал".
Според експерта, освен че е незаконна, тази функция противоречи и на Виенската конвенция от 1968 година в направление организация на движението.
"Виенската конвенция и другите международни спогодби категорично определят зелената светлина като сигнал за преминаване. С мигащия зелен сигнал на практика се обезмисля жълтата светлина. Защо не се помисли за увеличаване на времето на жълтия сигнал?", попита Диана Русинова.
Тя поясни, че зеленият мигащ сигнал се използва само в няколко държави-членки на Европейския съюз - Австрия, Естония, Литва и Словакия. Според нея обаче, тези страни нямат особено големи успехи по отношение на пътната безопасност.
"В държавите, в които пътната безопасност е развита до много високи нива като Германия, Франция и Белгия например, не използват мигащ зелен сигнал", каза още Диана Русинова.
Мненията на шофьорите са противоречиви. Някои одобряват мигащото зелено, което според тях им помага отдалеч да намалят скоростта, тъй като скоро ще светне жълто, а след това и червено. Има и водачи, които не виждат смисъл в мигащия зелен сигнал, а предпочитат светофарите с броячи.
Чуйте подробностите в звуковия файл:
През нощта облачността от север ще се увеличи и в Североизточна България ще е значителна, на изолирани места е възможно слабо да превали. Сутринта на места видимостта може да е намалена. Минимални температури между 6° и 11°, за Варна около 9°. През деня ще има по-често значителна облачност. След обяд на много места отново ще има валежи от дъжд. Ще духа..
Кметът Благомир Коцев връчи наградите на победителите в престижния лекоатлетически Маратон Варна, който отбеляза своето десето издание. Призовите места в класическата дистанция от 42 километра и 195 метра и тази година заеха кенийските бегачи. Първи стана Бернард Ту с време 2 часа, 22 минути и 24 секунди, а след него със секунди разлика се..
Седемте деца от детска градина "Звездичка" във Варна, които бяха настанени в университетската болница "Света Марина" в петък, след като са пили вода с белина, вече са изписани. Родителите обаче настояват през следващите пет дни те да спазват диета и да им бъде изготвено отделно меню. Засега обаче от детската градина не са одобрили искането и са..
Кенийци триумфираха на 42 километра и 195 метра, най-дългата и изтощителна атлетическа дисциплина на провеждащия се днес Маратон Варна. При мъжете Бернар Ту пресече първи финиша с време 2 часа, 22 минути и 24 секунди. При дамите първа бе Челангат Санг с 2 часа, 38 минути и 22 секунди. Втори и трети при мъжете също са от Кения – съответно..
Официалният старт на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие, съобщиха от Министерството на туризма. Оттам посочват, че градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага отлична комбинация от море, история, култура, балнео и СПА. С откриването на сезона в Поморие Министерството на туризма..
Стоян Владков при мъжете и Мая Русева при жените триумфираха в дистанцията от 21 километра на маратона във Варна. Владков взе дистанцията за 1:09:16 часа, а Русева завърши полумаратона с време 1:21:21 часа. При мъжете втори се нареди Наколай Кауфман с 1:13:31 часа, а трети остана Мирослав Спасов, който премина по трасето за 1:16:57 часа. При..
Общо 261 бегачи стартираха в класическата дистанция от 42 километра и 195 метра на десетото юбилейно издание на маратона във Варна. При мъжете атлетите са 222, а при дамите – 39. В класическата дистанция в националния шампионат участват 19 мъже и шест жени. В надпреварата на 21 километра се състезават 437 мъже и 140 жени, а в дистанцията от 10,5..