Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представиха календара "Стара Варна" за 2022 година

12 художествени фотографии разказват за живота в морската столица в края на XIX и началото на XX век

За 23-та поредна година излезе от печат календарът „Стара Варна”. Изданието за 2022 година беше представено днес в едноименния музей в морската столица, намиращ се на улица „Цар Калоян” 5 в центъра на града.

Календарът съдържа 12 уникални фотографии, разказващи за живота и духа на Варна в периода между 1880-та и 1970-та година.

"Календарът е един прекрасен албум, в който има вълшебни прозорци към доброто старо време, което е нашето бъдеще", каза в началото на представянето основателят на музея хаджи Ламбрин Сотиров.


По-голямата част от фотографиите са непоказвани досега пред широката варненска публика. На корицата е изобразено Пристанище Варна от края на XIX век. На снимката има и надпис „Хубав живот” или "Dolce vita", тъй като надеждата на хаджи Ламбрин Сотиров е 2022 година ще бъде по-добра.

"Фотографията на месец януари е една загадка. На преден план се виждат типичните за Варна обли прозорци", каза създателят на календара и предизвика широката общественост да разгадае кое точно е мястото на фотографията.

Снимката на февруари показва сградата на страрата митница.


"Тя е заснета от мачтите на един параход, който влиза в пристанището. Известна е заповедта на началника на митницата от края на XIX век, с която той забранява на младите митничари да се разхождат по покрива в обедно време, защото чупят керемидите и започва да вали върху документите в митницата", разказа с усмивка хаджи Ламбрин Сотиров.

Той акцентира и върху изображението за юли, което показва първият луксозен дървен ресторант, намиращ се на мястото на сегашния Фестивален и конгресен център.

"В дъното на изображението се вижда входа на Морската градина, която първоначално е имала ограда от ковано желязо. На входа е пишело "Забранено за войници и кучета", каза Ламбрин Сотиров.


В календара могат да бъдат видяни още стари фотографии на улиците „Княз Борис” и „Преславска”, Двореца в „Евксиноград”, манастирът „Св. Св. Константин и Елена”, Побити камъни, крайцерът „Надежда” и торпедоносецът „Дръзки”, както и Катедралният храм "Свето Успение Богородично" със старите кубета отпреди подмяната им през 1937 година. Една от най-любопитните фотографии, хаджи Ламбрин Сотиров е оставил за декември. Тя представлява панорамна снимка на Варна от Север.


Всички изображения в календара са от фонда на музея, съдържащ 6500 фотографии от Варна, както и още 2500 стари снимки от други градове в страната.

Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителна изложба събира средства в подкрепа на читалищна библиотека

Представяне на колекция от авторски снимки на библиотекаря в Читалищна библиотека „Иван Радов“ (Нови пазар) и варненски журналист Андрей Андреев ще се проведе в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Снимковият материал е предимно от пейзажи от Североизточна България, но не липсват и фотографии на животни. Колекцията ще бъде..

публикувано на 04.04.25 в 10:35

КАКЕ? с концерт и представяне на филм във Варна

Представяне на музикален филм, който проследява създаването на албума на музикалната група КАКЕ?, предстои в петък във Варна. Прожекцията на “КАКЕ? - THE MOVIE FILM” ще бъде от 20 часа, а час по-късно започва концертът на бандата. Мястото е Хале 3.  Мартиан Табаков, Мартин Пенев и британския журналист Андрю Андерсън ще изнесат концерт веднага..

публикувано на 04.04.25 в 09:00

Отиде си Георги Марков от „Щурците“

Отиде си Георги Марков от „Щурците“, съобщиха негови близки. Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед, предаде БТА. Той се присъединява към „Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил Маричков. През 1991 г. заедно с тях и Георги Минчев, Иван Лечев, Ивайло Крайчовски, създават рок групата „Стари муцуни“...

публикувано на 01.04.25 в 19:28

Пресиана Леонидова спечели специалната награда на Радио Варна на фолклорния конкурс "Диньо Маринов"

Пресиана Михайлова Леонидова спечели специалната награда на Радио Варна на Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 участници от почти всички фолклорни области участваха в 30-тото издание на конкурса, организиан от Общинискя детски комплекс във Варна. Класираните на първо, второ и трето място от III и IV възрастова група получиха..

публикувано на 30.03.25 в 15:10

Милчо Талев с изложба “Линия 2” в Градската художествена галерия - Варна

Самостоятелната изложба на утвърдения художник от Поморие Милчо Талев ще бъде представена от 28 март в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Експозицията включва 30 платна - големи и малки формати, всички - маслена живопис. По-голямата част от тях са правени в последните месеци специално за тази изложба и за пространствата на..

обновено на 29.03.25 в 09:40

Националният детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов" започна във Варна

Младежкият дом във Варна е домакин на XXX Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов".  Над 350 млади фолклорни певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна, са подали заявки за участие в конкурса. Той ще се проведе в рамките на три поредни дни, до 30 март.  Журито, което..

публикувано на 28.03.25 в 08:30

Връчиха театралните награди "Икар"

За 51-ви път на официална церемония в Народния театър „Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар. Тази година мотото на събитието е „Парти коалиция".  Актьорът Явор Милушев получи наградата за изключителен принос към българския театър, а "Икар" за чест и достойнство бе присъден на актьора Стоян Сърданов.  Наградата за дебют получиха Ангела Канева,..

публикувано на 27.03.25 в 19:53