За 23-та поредна година излезе от печат календарът „Стара Варна”. Изданието за 2022 година беше представено днес в едноименния музей в морската столица, намиращ се на улица „Цар Калоян” 5 в центъра на града.
Календарът съдържа 12 уникални фотографии, разказващи за живота и духа на Варна в периода между 1880-та и 1970-та година.
"Календарът е един прекрасен албум, в който има вълшебни прозорци към доброто старо време, което е нашето бъдеще", каза в началото на представянето основателят на музея хаджи Ламбрин Сотиров.
По-голямата част от фотографиите са непоказвани досега пред широката варненска публика. На корицата е изобразено Пристанище Варна от края на XIX век. На снимката има и надпис „Хубав живот” или "Dolce vita", тъй като надеждата на хаджи Ламбрин Сотиров е 2022 година ще бъде по-добра.
"Фотографията на месец януари е една загадка. На преден план се виждат типичните за Варна обли прозорци", каза създателят на календара и предизвика широката общественост да разгадае кое точно е мястото на фотографията.
Снимката на февруари показва сградата на страрата митница.
"Тя е заснета от мачтите на един параход, който влиза в пристанището. Известна е заповедта на началника на митницата от края на XIX век, с която той забранява на младите митничари да се разхождат по покрива в обедно време, защото чупят керемидите и започва да вали върху документите в митницата", разказа с усмивка хаджи Ламбрин Сотиров.
Той акцентира и върху изображението за юли, което показва първият луксозен дървен ресторант, намиращ се на мястото на сегашния Фестивален и конгресен център.
"В дъното на изображението се вижда входа на Морската градина, която първоначално е имала ограда от ковано желязо. На входа е пишело "Забранено за войници и кучета", каза Ламбрин Сотиров.
В календара могат да бъдат видяни още стари фотографии на улиците „Княз Борис” и „Преславска”, Двореца в „Евксиноград”, манастирът „Св. Св. Константин и Елена”, Побити камъни, крайцерът „Надежда” и торпедоносецът „Дръзки”, както и Катедралният храм "Свето Успение Богородично" със старите кубета отпреди подмяната им през 1937 година. Една от най-любопитните фотографии, хаджи Ламбрин Сотиров е оставил за декември. Тя представлява панорамна снимка на Варна от Север.
Всички изображения в календара са от фонда на музея, съдържащ 6500 фотографии от Варна, както и още 2500 стари снимки от други градове в страната.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов:Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...