Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николо Коцев от КИКИМОРА: "Музикантът трябва да е верен на принципите си, но и в крак с времето

Снимка: http://kikimora.nostramusic.com/

Групата на Николо Коцев КИКИМОРА, а и самият Николо Коцев нямат нужда от представяне. За това се насочваме направо към повода, който провокира следващото интервю. На 4 декември в София КИКИМОРА ще представят новия си албум „Dirty Nails” на живо. Какво да очакват феновете и какви са причините за самия концерт от самия Николо Коцев.


Привет, Николо, най-накрая ще имате възможност да представите „Dirty Nails” на живо. Изчака ли се чакането?

Ти го представяш малко така различно от самата истина. Ние не сме имали за цел да направим такъв концерт. Нашата цел беше да издадем албума. Но след това се роди една идея да го представим на живо и да си го снимаме, за да можем, да го пуснем в интернетното пространство. По този начин да стимулираме евентуални покани и в България, и в чужбина. Това е идеята на този концерт. Ние просто обявихме една дата, която на нас ни се стори реална. Защото има страшно много работа по подготовката на материала. Правенето на един албум в студио и изсвирването му на живо са две коренно различни неща. И едно такова представяне е много, много трудно. За създаването на една песен в студио можеш да отделиш месец, докато на живо трябва да я изсвириш за пет минути и трябва да си безгрешен.

Как вървят репетициите?

Репетициите вървят доста добре. Изчистваме постоянно неща, появяват се нови. Материалът е сериозен и си иска сериозна работа за всички до един. Вече решихме сетлиста какъв ще бъде. Просто тежка работа, за да можеш да се представиш добре със собствен материал.

Кога ще се появи видеото от концерта?

Кога го очакваме, не мога да кажа, но ще имаме пет подвижни камери и три статични. Не можем да си позволим, да го направим с някакъв кой знае какъв висок бюджет. Състоянието на нашия бранш в момента е плачевно. Ще имаме среща с екипа оператори, за да можем да елиминираме неизползваем материал. Много често се случва само 15-20 процента от материала от камерите да става за ползване. Всичко останало трябва да се изхвърли.

Не мислите ли да го тиражирате?

Целта, както казах е, първо искам да се върна малко по-назад във философията си. Издаването на албуми е една супер трудна задача, която носи само загуби на групите днешно време. Издаването на албуми не вкарва никакъв приход в касата на една банда или създател на песни, та дори и на звукозаписните компании. Почва да става страшно трудно. Ние искаме да издадем този продукт, за да бъде достъпен за всички, които евентуално биха помислили, да ни поканят на събитие. А колкото до издаването, зависи дали ще има интерес от някъде и дали ще можем да достигнем качеството за комерсиално издаване. Защото все пак човек трябва да покрие един световен стандарт и ако не можем да го покрием, по-добре да не го издаваме. Целта на всичко това е да се пусне материалът в Интернет, но ако се стигне до нечие желание да го издаде, предполагам, че и това може да се случи. Но пак казвам – това е само загуба на време и на пари, издаването на албуми и на дискове.

Ти си перфекционист, обаче, този перфекционизъм не ти ли пречи?

Пречи ми постоянно перфекционизмът, но не мога да крия, че донякъде ми помага за начина, по който работя и за това, което успявам да постигна. За всичко е необходим страшно много труд. На мен ми е дважди по-трудно, защото аз трябва да се занимавам и с други решения, които са лидерските решения в бандата.

Кога ти остава време за музика?

Никога не слушам музика, защото просто нямам време. Може би, евентуално, когато започна да пиша нова музика, мога, да си пусна някое радио, за да чуя горе-долу какво се случва, до къде са стигнали модерните групи. Все пак трябва да се опреснява знанието на един човек като мен, когато става въпрос за създаване на нова рок музика. Това обаче е изключително трудно, защото човек трябва да остане верен на принципите си и на произхода си. Но и все пак трябва да бъде в крак с това, което се случва днес.  

Това важно ли е всъщност, имайки предвид опита ти?

Много е важно, но все пак това зависи от самото верую на този, който създава материала. Гледам, че дори от старите групи се опитват да бъдат в крак с модерното звучене, с модните течения. Все пак за старите утвърдени, големи групи, нашите идоли според мен е малко опасно да променят твърде много същността на това, което правят, защото те са постигнали своя статус с цялостното си творчество и най-вече с по-старата си музика. А знаем, че в рока старата музика не остарява. Тя само се нарича стара. От друга страна не мога да си затворя очите, че създавам музика в едно съвремие и това съвремие трябва да бъде отразено в моята музика. И точно там е трудния момент. Да остана верен на себе си. Все пак да бъда аз, който пише албума, а не някакви предразсъдъци или нещо да ми бъде продиктувано от действителността. Опитвам се и по този начин се обогатявам, защото когато се опитвам да използвам прийоми, които все повече и повече се утвърждават в модерното музициране, някак си това разширява спектъра на моята дейност като композитор, музикант и китарист. Трудно е, но аз съм от хората, които постоянно се оглеждат и постоянно търсят истината за това къде се намирам, кой съм, как изглеждам в очите на останалите, в ушите им и т.н.

Цялото интервю с Николо Коцев чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емилиян Ялъмов, неговите лакърдии и... вечната любов към морето

Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита",  е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..

публикувано на 23.05.25 в 07:15

Виенският Моцартов оркестър с концерт на 31 май в София

Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..

публикувано на 22.05.25 в 07:30

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15