Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николо Коцев от КИКИМОРА: "Музикантът трябва да е верен на принципите си, но и в крак с времето

Снимка: http://kikimora.nostramusic.com/

Групата на Николо Коцев КИКИМОРА, а и самият Николо Коцев нямат нужда от представяне. За това се насочваме направо към повода, който провокира следващото интервю. На 4 декември в София КИКИМОРА ще представят новия си албум „Dirty Nails” на живо. Какво да очакват феновете и какви са причините за самия концерт от самия Николо Коцев.


Привет, Николо, най-накрая ще имате възможност да представите „Dirty Nails” на живо. Изчака ли се чакането?

Ти го представяш малко така различно от самата истина. Ние не сме имали за цел да направим такъв концерт. Нашата цел беше да издадем албума. Но след това се роди една идея да го представим на живо и да си го снимаме, за да можем, да го пуснем в интернетното пространство. По този начин да стимулираме евентуални покани и в България, и в чужбина. Това е идеята на този концерт. Ние просто обявихме една дата, която на нас ни се стори реална. Защото има страшно много работа по подготовката на материала. Правенето на един албум в студио и изсвирването му на живо са две коренно различни неща. И едно такова представяне е много, много трудно. За създаването на една песен в студио можеш да отделиш месец, докато на живо трябва да я изсвириш за пет минути и трябва да си безгрешен.

Как вървят репетициите?

Репетициите вървят доста добре. Изчистваме постоянно неща, появяват се нови. Материалът е сериозен и си иска сериозна работа за всички до един. Вече решихме сетлиста какъв ще бъде. Просто тежка работа, за да можеш да се представиш добре със собствен материал.

Кога ще се появи видеото от концерта?

Кога го очакваме, не мога да кажа, но ще имаме пет подвижни камери и три статични. Не можем да си позволим, да го направим с някакъв кой знае какъв висок бюджет. Състоянието на нашия бранш в момента е плачевно. Ще имаме среща с екипа оператори, за да можем да елиминираме неизползваем материал. Много често се случва само 15-20 процента от материала от камерите да става за ползване. Всичко останало трябва да се изхвърли.

Не мислите ли да го тиражирате?

Целта, както казах е, първо искам да се върна малко по-назад във философията си. Издаването на албуми е една супер трудна задача, която носи само загуби на групите днешно време. Издаването на албуми не вкарва никакъв приход в касата на една банда или създател на песни, та дори и на звукозаписните компании. Почва да става страшно трудно. Ние искаме да издадем този продукт, за да бъде достъпен за всички, които евентуално биха помислили, да ни поканят на събитие. А колкото до издаването, зависи дали ще има интерес от някъде и дали ще можем да достигнем качеството за комерсиално издаване. Защото все пак човек трябва да покрие един световен стандарт и ако не можем да го покрием, по-добре да не го издаваме. Целта на всичко това е да се пусне материалът в Интернет, но ако се стигне до нечие желание да го издаде, предполагам, че и това може да се случи. Но пак казвам – това е само загуба на време и на пари, издаването на албуми и на дискове.

Ти си перфекционист, обаче, този перфекционизъм не ти ли пречи?

Пречи ми постоянно перфекционизмът, но не мога да крия, че донякъде ми помага за начина, по който работя и за това, което успявам да постигна. За всичко е необходим страшно много труд. На мен ми е дважди по-трудно, защото аз трябва да се занимавам и с други решения, които са лидерските решения в бандата.

Кога ти остава време за музика?

Никога не слушам музика, защото просто нямам време. Може би, евентуално, когато започна да пиша нова музика, мога, да си пусна някое радио, за да чуя горе-долу какво се случва, до къде са стигнали модерните групи. Все пак трябва да се опреснява знанието на един човек като мен, когато става въпрос за създаване на нова рок музика. Това обаче е изключително трудно, защото човек трябва да остане верен на принципите си и на произхода си. Но и все пак трябва да бъде в крак с това, което се случва днес.  

Това важно ли е всъщност, имайки предвид опита ти?

Много е важно, но все пак това зависи от самото верую на този, който създава материала. Гледам, че дори от старите групи се опитват да бъдат в крак с модерното звучене, с модните течения. Все пак за старите утвърдени, големи групи, нашите идоли според мен е малко опасно да променят твърде много същността на това, което правят, защото те са постигнали своя статус с цялостното си творчество и най-вече с по-старата си музика. А знаем, че в рока старата музика не остарява. Тя само се нарича стара. От друга страна не мога да си затворя очите, че създавам музика в едно съвремие и това съвремие трябва да бъде отразено в моята музика. И точно там е трудния момент. Да остана верен на себе си. Все пак да бъда аз, който пише албума, а не някакви предразсъдъци или нещо да ми бъде продиктувано от действителността. Опитвам се и по този начин се обогатявам, защото когато се опитвам да използвам прийоми, които все повече и повече се утвърждават в модерното музициране, някак си това разширява спектъра на моята дейност като композитор, музикант и китарист. Трудно е, но аз съм от хората, които постоянно се оглеждат и постоянно търсят истината за това къде се намирам, кой съм, как изглеждам в очите на останалите, в ушите им и т.н.

Цялото интервю с Николо Коцев чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката

15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели..

публикувано на 03.07.24 в 09:31

Richie Faulkner (JUDAS PRIEST): Дъщеря ми е най-големият фен на JUDAS PRIEST

Интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS) Повече от 50 години британските хеви метъл легенди JUDAS PRIEST пазят и разпространяват хеви метъла по целия свят. Само преди няколко месеца Боговете на метъл издадоха поредния урок по хеви метъл – техният „Непробиваем щит”. И той е точно такъв, категоричен е китаристът Richie Faulkner...

публикувано на 03.07.24 в 08:15

Румен Генов: Силата на спортния журналист е личният контакт със спортисти и треньори

2 юли е Международен ден на спортния журналист. Отбелязва се от 1995 г. по инициатива на Международната асоциация на спортната преса.  Първият конгрес на асоциацията е проведен в Париж от 1 до 3 юли 1924 г. с участието на представители на 29 държави.   Спортната журналистика отразява социалните и професионалните аспекти на спорта...

обновено на 02.07.24 в 17:10