Групата на Николо Коцев КИКИМОРА, а и самият Николо Коцев нямат нужда от представяне. За това се насочваме направо към повода, който провокира следващото интервю. На 4 декември в София КИКИМОРА ще представят новия си албум „Dirty Nails” на живо. Какво да очакват феновете и какви са причините за самия концерт от самия Николо Коцев.
Привет, Николо, най-накрая ще имате възможност да представите „Dirty Nails” на живо. Изчака ли се чакането?
Ти го представяш малко така различно от самата истина. Ние не сме имали за цел да направим такъв концерт. Нашата цел беше да издадем албума. Но след това се роди една идея да го представим на живо и да си го снимаме, за да можем, да го пуснем в интернетното пространство. По този начин да стимулираме евентуални покани и в България, и в чужбина. Това е идеята на този концерт. Ние просто обявихме една дата, която на нас ни се стори реална. Защото има страшно много работа по подготовката на материала. Правенето на един албум в студио и изсвирването му на живо са две коренно различни неща. И едно такова представяне е много, много трудно. За създаването на една песен в студио можеш да отделиш месец, докато на живо трябва да я изсвириш за пет минути и трябва да си безгрешен.
Как вървят репетициите?
Репетициите вървят доста добре. Изчистваме постоянно неща, появяват се нови. Материалът е сериозен и си иска сериозна работа за всички до един. Вече решихме сетлиста какъв ще бъде. Просто тежка работа, за да можеш да се представиш добре със собствен материал.
Кога ще се появи видеото от концерта?
Кога го очакваме, не мога да кажа, но ще имаме пет подвижни камери и три статични. Не можем да си позволим, да го направим с някакъв кой знае какъв висок бюджет. Състоянието на нашия бранш в момента е плачевно. Ще имаме среща с екипа оператори, за да можем да елиминираме неизползваем материал. Много често се случва само 15-20 процента от материала от камерите да става за ползване. Всичко останало трябва да се изхвърли.
Не мислите ли да го тиражирате?
Целта, както казах е, първо искам да се върна малко по-назад във философията си. Издаването на албуми е една супер трудна задача, която носи само загуби на групите днешно време. Издаването на албуми не вкарва никакъв приход в касата на една банда или създател на песни, та дори и на звукозаписните компании. Почва да става страшно трудно. Ние искаме да издадем този продукт, за да бъде достъпен за всички, които евентуално биха помислили, да ни поканят на събитие. А колкото до издаването, зависи дали ще има интерес от някъде и дали ще можем да достигнем качеството за комерсиално издаване. Защото все пак човек трябва да покрие един световен стандарт и ако не можем да го покрием, по-добре да не го издаваме. Целта на всичко това е да се пусне материалът в Интернет, но ако се стигне до нечие желание да го издаде, предполагам, че и това може да се случи. Но пак казвам – това е само загуба на време и на пари, издаването на албуми и на дискове.
Ти си перфекционист, обаче, този перфекционизъм не ти ли пречи?
Пречи ми постоянно перфекционизмът, но не мога да крия, че донякъде ми помага за начина, по който работя и за това, което успявам да постигна. За всичко е необходим страшно много труд. На мен ми е дважди по-трудно, защото аз трябва да се занимавам и с други решения, които са лидерските решения в бандата.
Кога ти остава време за музика?
Никога не слушам музика, защото просто нямам време. Може би, евентуално, когато започна да пиша нова музика, мога, да си пусна някое радио, за да чуя горе-долу какво се случва, до къде са стигнали модерните групи. Все пак трябва да се опреснява знанието на един човек като мен, когато става въпрос за създаване на нова рок музика. Това обаче е изключително трудно, защото човек трябва да остане верен на принципите си и на произхода си. Но и все пак трябва да бъде в крак с това, което се случва днес.
Това важно ли е всъщност, имайки предвид опита ти?
Много е важно, но все пак това зависи от самото верую на този, който създава материала. Гледам, че дори от старите групи се опитват да бъдат в крак с модерното звучене, с модните течения. Все пак за старите утвърдени, големи групи, нашите идоли според мен е малко опасно да променят твърде много същността на това, което правят, защото те са постигнали своя статус с цялостното си творчество и най-вече с по-старата си музика. А знаем, че в рока старата музика не остарява. Тя само се нарича стара. От друга страна не мога да си затворя очите, че създавам музика в едно съвремие и това съвремие трябва да бъде отразено в моята музика. И точно там е трудния момент. Да остана верен на себе си. Все пак да бъда аз, който пише албума, а не някакви предразсъдъци или нещо да ми бъде продиктувано от действителността. Опитвам се и по този начин се обогатявам, защото когато се опитвам да използвам прийоми, които все повече и повече се утвърждават в модерното музициране, някак си това разширява спектъра на моята дейност като композитор, музикант и китарист. Трудно е, но аз съм от хората, които постоянно се оглеждат и постоянно търсят истината за това къде се намирам, кой съм, как изглеждам в очите на останалите, в ушите им и т.н.
Цялото интервю с Николо Коцев чуйте в звуковия файл.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..