Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВиК - Добрич и повишената цена на електроенергия - има ли излизане от омагьосания кръг

ВиК - Добрич
Снимка: ВиК ЕООД - Добрич

Област Добрич е една от най-бедните на водни ресурси в страната. За снабдяването на населението с вода се използват предимно подпочвени води, които са на голяма дълбочина – от 50 до 300 метра. Затова и цената на услугата за доставка на питейна вода в областта традиционно е сред най-високите в България и тя се регулира според цената на електроенергията. При увеличението на цената на един мегават час с около 300% за по-малко от година би следвало и цената на водата да се покачи почти с толкова. 

През 2017 година, когато ВиК дружеството в Добрич беше поето от Тодор Гикински, задълженията му към доставчиците на електроенергия са за колосалната сума от около 35 милиона лева. Независимо че разходът на електроенергия през последните години е бил намален с около 50%, това не е достатъчно, за да компенсира задълженията. Така през 2020 година след заплахата дружеството да бъде оставено без ток ВиК Холдингът пое оставащия дълг на водното дружество, което от своя страна и досега връща отпуснатия кредит от държавата. Докато цената за вода се регулира от КЕВР и тя трябва да е в границите на социалната поносимост, то цената на електроенергията за ВиК дружествата се калкулира на борсови цени. В последната фактура, по думите на управителя на ВиК Добрич Тодор Гикински, цената вече е около 400 лв. на мегават час при цена от март месец 120 лв.

Днес, казва Тодор Гикински, е изплатена и последната фактура за електроенергия, но оттук нататък при тези скокове на цената, няма как да се издържи и дружествата ще изпаднат не само в несъстоятелност, но и хората на много места ще останат без вода. Увеличаването на цената на водата също не е вариант, защото хората ще изпаднат в невъзможност да плащат сметките си.

В новия бизнес план на ВиК дружеството е заложена цена на електроенергията от 240 лв., а в момента тя е почти два пъти по-висока. Седем от осемте общини в областта са гласували против предложената цена за вода от около 4 лв., допълва Гикински. Дори и при намаленото потребление на ток, фактурите и в момента на месец са от около милион и половина лева.

Няма как да излязат сметките и на крайния потребител на услугата на ВиК сектора в България, която е с изключително лошо качество на много места. В област Добрич ежедневно цели населени места са без водоподаване заради аварии. Пренасянето на вода по тръби, положени преди повече от 50 години, е като да се опитваш да носиш пясък в сито, са споделяли нееднократно специалисти по темата. Очевидно е, че водният сектор в България се нуждае от мащабни проекти за рехабилитация и ударно финансиране. На този етап обаче налице са ВиК дружества, изправени пред опасността самите те да не могат да си плащат сметките, докато ние очакваме да изпълняват инвестиционните си програми.

Как се справя държавното водно дружество в Добрич при сегашните условия провери кореспондентът ни Мая Щърбанова:

Пред БНР инж. Иван Иванов, бивш председател на УС на ВиК холдинга, коментира, че ситуацията е била предвиждана:

"Тя се дължи на недоброто законодателство и на скоковете на цената на електроенергията. Законодателството вкарва в един порочен кръг ВиК-операторите, които се налага да прогнозират грешно, в пълно съзнание, а след това не могат да си изпълняват инвестиционната програма, не могат да правят инвестициите и биват глобявани, затова че не изпълняват нещо, което няма как да изпълнят".

Той посочи, че в желанието да опази интереса на потребителите, държавата е поставила такива бариери пред ВиК-операторите, че те няма как да функционират като търговски дружества, а те са такива, дори е  парадоксално, че някои от тях са държавни. 

"Решението върви в няколко посоки. Първоначално много бързо трябва да се намери възможност да се подпомогнат ВиК-операторите. Да се направят енергийни одити и спешно да започне внедряване на енергоспестяващи мерки и производство на електроенергия от собствени възобновяеми източници".

Според него ВиК холдингът трябва да поеме инициативата това да се случва.

Инж. Иванов подчерта, че е време за нов закон за ВиК услугите:

"Поне 5-6 проекта се изготвиха в годините, но нито един не стигна до пленарната зала. ... Трябва да намерим някои механизми, които липсват в България - като структурата на цените, дали регулаторът не трябва да е отделен, за да има по-голям фокус във водния сектор, защото в момента решенията в КЕВР се вземат от хора, които разбират от енергетика. Двама от 7 души в регулатора са представители на водния сектор".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политолог: Голяма част от депутатите са в парламента, за да си оправят живота

Една част от народните представители са в парламента не с идеята да управляват и да свършат някаква работа, а да си оправят живота. Някои депутати са просто депутати и е изключително важно за тях да са там. Това коментира политологът и журналист в Радио Стара Загора Десислав Тенев в контекста на неуспешния девети опит за избор на председател на..

публикувано на 04.12.24 в 19:45

От сметопочистващата фирма във Варна готови да засилят работата си четворно

Мерки, целящи подобряване на чистота в града, набелязаха от сметопочистващата фирма.  Идеите за оптимизиране на работата са изпратени на кмета на Варна Благомир Коцев. Това стана на среща в Община Варна, с участието на заместник-кметовете по финанси Христо Рафаилов и по обществен ред и сигурност Илия Коев. Писмото бе представено от Николай Симеонов,..

публикувано на 04.12.24 в 18:15
архив

Сезираха прокуратурата и ДАНС за събарянето на бункер в района на бившия радиозавод във Варна

Извънредно заседание на Постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет във Варна беше свикано заради сигнал за разрушаване на противоатомно скривалище - бункер на парцел на бившия радиозавод, продаден на частна фирма. След подаден сигнал общината е спряла разрушаването на бункера, който е в списъка със специални..

публикувано на 04.12.24 в 16:40

Наталия Киселова и Силви Кирилов на балотаж за председател на НС

Деветият опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание не даде резултат.  Кандидатурата за председател на 51-ото Народно събрание на ген. Атанас Атанасов не събра необходимата подкрепа. За Атанасов гласуваха 56 депутати със „за“, против – 104, 77 се въздържаха.   Поискано бе прегласуване на кандидатурата на Атанасов от ПП-ДБ, което не доведе..

публикувано на 04.12.24 в 16:20

БЧК - Балчик отчете последния мандат: Най-много нужда от нас имаха украинските бежанци

Поредицата  от сериозни изпитания, бел язали дейността на Българския ч ервен кръст,  продължи и в последния четиригодишен мандат –  хуманитарни предизвикателства, причинени от събития в международен и национален мащаб.  Това е равносметката на  Нели Иванова –  председател на  Общинския съвет на БЧК в Балчик, който отчете дейността на..

публикувано на 04.12.24 в 15:59
Жана Паунова, първият кръводарител, включил се в акцията, посветена на 90 години Радио Варна

Един кръводарител помага на трима души в нужда

снимки: Нина Милошевич

публикувано на 04.12.24 в 14:55

Започна премахването на неработещите бараки на ул. „Д-р Пискюлиев“

Започна демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“. Премахването на бараките е по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти, попадащи в терените предвидени за ремонт, са с неугледен външен..

публикувано на 04.12.24 в 14:06