Мерки за оптимизиране развитието на туризма и по-ефективно използване на местните културни и природни ресурси извън активния летен сезон бяха начертани днес на българо-румънски семинар, имащ за цел да обедини в туристически наръчник идеите на заинтересованите страни от двете побратимени общини Балчик и Мангалия – местни власти и туристически бизнес. Румънските участници се включиха с видеовръзка в конферентната зала с конкретните си предложения, които са сондирани от бранша.
Да се изготвят туристически маршрути с обекти от двете страни на границата, които да бъдат предложени на посетителите на балнео и спа центрове в района на Мангалия, през месеците май-юни и септември – октомври. „По стъпките на Буребиста“ е един от културно-историческите маршрути, които предложиха румънците, безплатен превоз с общински електромобили, Нощ на музеите. Тези туристически пакети, съчетаващи обекти и услуги, да се предоставят на гостите още при настаняването в базата, подчертаха румънците. Друга идея е продиктувана от успешния неделен пазар на производителите в Мангалия, който може да прерасне в съвместен и да се провежда и в Балчик. Сред предложените мерки за привличане и обмяна на посетители от двете страни на границата са изготвяне на съвместни планове за културни и спортни събития, кулинарни презентации на черноморски рецепти, училищни лагери, религиозен туризъм, както и археологически.
Общият стратегически документ за бъдещето развитие на туризма ще бъде готов до края на годината, каза ръководителят на проекта от българска страна Димитър Димитров.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Напоследък светът, в който живеем, изглежда като голямо парти. Няма организация, не е ясно кой е домакинът. Всеки си консумира любимите напитки и се грижи да му бъдат доставени. По възможност за чужда сметка. Някои вдигат безкрайни и неопределени наздравици, в които точно като в политическите си речи, се разпростират надълго и широко, но..
27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста. На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..