Рождената дата на патрона на варненското музикално училище - НУИ “Добри Христов” - 14 декември - ще събере в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център представителни състави, преподаватели и солисти.
Празничното събитие ще бъде кулминацията на фестивала, организиран от училището - “Традиция с бъдеще”. Главно действащо лице в гала спектакъла ще бъде Младежкият симфоничен оркестър на НУИ “Добри Христов”, дирижиран от маестро Страцимир Павлов.
След тържественото начало с химна на Република България ще се заредят произведения от различни епохи и музикални стилове, свързани със зимните празници. Ще прозвучи “Тиха нощ” от Грубер, за която към оркестъра ще се присъедини и детски хор. В изпълнение на Струнен оркестър, дирижиран от маестро Павлов, ще чуем “Зима” от “Годишните времена” на Вивалди със солист Ева Дончева и Пиеса в сол минор от Йожен Бара със солист Стефан Славчев. Ансамбъл “Виолино” с ръководител Антоанета Илиева, на рояла Радослава Байчева, ще зарадва публиката с френските традиционни песни „Мостът на Авиньон“ и „Сутрин рано“. Традиционната госпъл мелодия “Коледно писмо” в аранжимент на Страцимир Павлов, ще поднесат Младежкият симфоничен оркестър и госпъл хор със солист Александрина Петрова.
Духовият оркестър на училището с диригент Любо Александров ще повдигне емоцията на празника с “Родина” от Николай Братанов и с един от най-красивите руски валсове - “По върховете на Манджурия” от Иля Шатров.
В съвременната поп култура с песен на Кейти Пери ще ни пренесе Акордеонният ансамбъл с ръководител Веселин Иванов.
Балетните изпълнения ще докоснат публиката с грацията на творби от класическия репертоар и новото време. “Black bird - Paper plan” - миниатюра по музика на Чайковски и Карсън, идея и хореография на Биляна Георгиева, музикална обработка Теодор Беломъжов, ще изпълнят ученици от 4., 11. и 12. клас. Във вариация на Бонбонената фея и Розов валс от Чайковски, хореография на Нина Иванова, ще видим танцьорите от 3., 9. и 10 клас. Втори клас ще влетят на сцената с “Птички” по музика на Сен Санс, хореография - Цветалина Нахабедян, а 11. и 12. клас ще се вихрят в друга пиеса от Сен Санс - “Цигански танц”, хореография също Цветалина Нахабедян. Балетната част на галата ще завърши бравурно с енергията на прочутия “Чардаш” на Монти, отново хореография на Цветалина Нахабедян.
Заключителната част на празничния спектакъл ще бъде с енергията на българския фолклор - "Момински празник в Шоплука" (Василия), хореография на Методи Кутев и музикална подредба Михаил Иванов, "Пазарджишка копаница" - хореография на Кирил Харалампиев и музика проф. Кирил Стефанов. Гайдарският оркестър с ръководител Алексей Енчев ще изпълни “Коледарски буенек”, а детският народен ансамбъл с ръководители Иванка Друмева и Недко Царев - “Заигра се хоро голямо”, обработка Недко Царев. В изпълнение на Народния оркестър с ръководител Симеон Симеонов ще прозвучат “Бучимиш”, музика Стоян Пауров и “Над Неда хвърчат”, обработка Симеон Симеонов, в която солист ще е Пресияна Леонидова. Камерна група каба гайди с ръководител Алексей Енчев ще ни поднесе “Родопска китка”, а струнното гъдулково трио в състав Калина Петкова, Давид Каменчов, Радостин Цветков ще свири по музика на Тодор Бакоев. В изпълнение на Народния ансамбъл с ръководители Симеон Симеонов и Женя Райчева-Янева ще прозвучи “Тъмен се облак зададе”, обработка Николай Алексиев.
Любимата народна мелодия “Лечко стъпяй”, обработка Коста Колев, изпълнена също от Народния ансамбъл, ще бъде ефектният финал на този богат концерт, който ще демонстрира постиженията и вдъхновението на талантите от всички възрастови групи.
Началото на гала спектакъла е в 18 часа. Събитието ще се проведе при спазване на противоепидемичните мерки.
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..