„Землевеж“ е рубрика за живота на числата. „Землевеж“ е платформа за представяне на данни от статистически проучвания по достъпен начин за света и България от достоверни източници.
Досега от COVID-19 в България са починали почти 30 хил. души и се разболяват доказано около 700 хил. Това означава, че около 4% от разболелите се в България (по официални данни) загиват от вируса. Това съотношение е различно по възрастови групи - например за пренебрежим дял от болните под 29-годишна възраст изходът е летален. Вероятността за такъв изход се покачва с възрастта и става особено висока над 60 г. В групата 80-89 г. един от четири болни почива. Смъртността по възрастови групи следва данните от други държави, но е малко по-висока отколкото другаде.
През последните 14 дена (към 3 декември) в България общо 555 души са приети в болница за интензивно лечение с COVID-19. От тях едва 27 са имали завършен курс на ваксинация (или малко под 5%). Предвид дела на ваксинираните в България (26%) може да се заключи, че те биват приемани за интензивно лечение над пет пъти по-рядко, отколкото предполага това съотношение. Важно е да се уточни, че сред тежко прекарващите болестта и починалите също има голям брой ваксинирани. Тяхното сериозно предимство е статистическо в “средния” случай, а не във всеки един такъв.
Около една четвърт от българското население към момента е със завършен ваксинационен курс срещу COVID-19. Това включва и т. нар. фалшиви сертификати, от които според експерти са били продадени хиляди. Делът ваксинирани по възрастови групи варира, като е очаквано нисък при най-младите, които са с по-нисък риск от болестта. Около една трета от работещите в активна възраст и тези до 80-годишна възраст също са ваксинирани. Сред най-възрастните групи - тези над 80 г., делът ваксинирани е най-нисък, макар че те са най-силно изложени на риск от летален изход при разболяване. Едва 13% от близо 40-те хиляди българите над 90 г. имат завършена ваксинация.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..