Цигарените фасове са един от най-големите замърсители на околната среда в световен мащаб. Те не се рециклират, а токсичността им е толкова голяма, че ги прави изключително опасни за водите, почвите и живите организми.
За съжаление, фасовете можем да ги срещнем навсякъде – на улицата, по плажа, сред природата и на други места, където не им е мястото.
В опит да ограничат замърсяването с цигарени фасове и да ги рециклират, младият еколог Кристияна Опрева и нейни съмишленици, създават иновативен стартъп проект за изработване на барбарони от фасове.
Идеята се заражда на иновативен лагер в село до Търговище
„Цигарените фасове са много сериозен проблем и заплаха за природата и човечеството. Това провокира мен и екипа ми да помислим как можем да ограничим замърсяването с фасове. Така, на лагера в едно село в близост до Търговище, се зароди идеята за създаването на барбарони от пречистени цигарени фасове“, сподели Кристияна Опрева, която е дългогодишен доброволец и екоактивист в Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) във Варна.
Реализацията на идеята е трудна
„За да бъде напълнен един барбарон с тегло от 6 килограма, са необходими около 600 фаса“, сподели Кристияна. Събирането им е лесно постижимо, според младата екоактивистка.
„Когато идвах за интервюто, за разстоянието от общината до Радио Варна, преброих около 150 захвърлени на улицата цигарени фасове“, каза с усмивка Кристияна Опрева.
„Проблемът идва от там, че цигарените фасове са отпадък, който не се изхвърля разделно. Освен това, те са изключително канцерогенни и съдържат над 400 вредни вещества. Технологията за пречистване на фасовете и превръщането им в безвреден материал се прилага от една фирма в Индия, където имат много сериозен проблем със замърсяването. Над 80% от населението там са пушачи. За съжаление, не успяхме да разберем коя е тази фирма и да почерпим опит от тях“, коментира младата екоактивистка.
Кристияна Опрева и екипът й обаче правят успешни опити за пречистване на цигарените фасове с кислородна вода.
Бизнесът гледа скептично
Въпреки огромния ентусиазъм, с който еколозите представят иновативната идея пред потенциални инвеститори и въпреки че тя няма аналог у нас, засега всичките им опити да намерят финансиране удрят на камък.
„Някои от фирмите, пред които представихме проекта, ни отрязаха с аргумента, че фасовете са вреден отпадък. Ние обаче не се отказваме и продължаваме да търсим начини да реализираме идеята. Надявам се да успеем да намерим фирма, която да ни помогне да съберем необходимия брой фасове, да ги пречистим и с тях да напълним барбароните“, коментира Кристияна Опрева.
Засега екипът й се е насочил към създаването на минималистичния вид на продукта, който искат да произвеждат – а именно стрес топки от рециклирани фасове. Как ще се случи това рециклиране, засега остава загадка, тъй като нито една фирма не се наема да рециклира цигарени фасове.
Кристияна Опрева си зададе и въпроса – тогава къде отиват отпадъците от специализирания контейнер за цигарени фасове в близост до входа на Морската градина?
Освен барбароните от фасове, младите екоактивисти работят по реализацията на още няколко иновативни екологични идеи, едната от които е създаването на очила от рециклирани пластмасови капачки.
"Те ще бъдат лесно разглобяеми и много по-евтини от стандартните очила", коментира Кристияна Опрева.
Чуйте цялото интервю на Иван Барбов с Кристияна Опрева:
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой Забелязва..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..