Техническият университет във Варна се изстрелва в бъдещето. Екип на университета, с ръководител неговия ректор проф. Венцислав Вълчев, изпълнява проект за близо 2 милиона лева по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския социален фонд. Варненският Технически университет е водещата организация, а партньори са техническите университети в София и Габрово, както и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Заместник-ректорът на ТУ – Варна по научната дейност проф. Тодор Ганчев е координатор на инициативата:
"В тази общност сме обсъждали възможностите за взаимодействие с цел подобряване на висшето инженерно образование, така че идеята не беше спонтанна, това е нещо, което много дълго обсъждахме. Когато се появи тази възможност по програмата за „Наука и образование за интелигентен растеж“, ние всъщност вече се бяхме сплотили като екип, това са хора, с които работим от години. Беше съвсем нормално и закономерно да създадем този проект, в който са обединени четирите големи технически университета, защото освен ТУ – Варна, ТУ – София и ТУ – Габрово, дълго време университетът в Бургас имаше технически профил."
Проектът започна през юли и ще продължи до края на 2023 година. Доц. Емилиян Беков е ръководител на катедра „Електронна техника и микроелектроника“ в Техническия университет във Варна. Той е експерт "Учебна документация" в проекта:
"Ще се разработят четири специалности – първата специалност е за ОКС бакалавър, тя се нарича „Интелигентни транспортни системи“ – отговорник е ТУ-Варна. Другите три са магистърски програми – първата е „Smart cities“ или „Интелигентни градове“, която ще се разработи от Технически университет – Варна, втора магистърска е „Интелигентно производство на електрическа енергия“ и последната магистърска програма е „Интелигентни системи за дома, офиса и медицината“, които ще се разработват основно от ТУ-София."
В Техническия университет във Варна ще бъдат въведени две нови специалности – „Киберсигурност“ и „Изкуствен интелект“. Това според доц. Беков ще допринесе за развитието на сектора в цяла Североизточна България. И още нещо, много интересно и иновативно. Университетите, които си партнират в проекта, ще разработят и въведат съвместни учебни програми и ще издават общи дипломи.
"22-23 ще е първият прием, 23-24 ще е вторият прием. Засега специално за „Интелигентни транспортни системи“ сме се спрели на 30 души редовно и 10 души задочно, докато при магистърските програми те са 12 души редовно и 6 души задочно за целия период на договора. Знанията, които ще получат студентите, първо са в сферата на интелигентните транспортни системи, втората голяма сфера, в която ще получат компетентност, това е „Автомобилна електроника“ и третата важна степен, в която ще получат квалификация – това са „Електрически автомобили“.
Проектът дава много възможности. Една от тях е, че програмите са отворени и за чуждестранни студенти. Помислено е и за развитието на преподавателите в инициативата – те също ще преминат допълнително обучение. Проектът се реализира и с асоциираното партньорство на университети в Румъния, Литва и Германия, което го прави още по-ефективен. Преподаватели от тези висши учебни заведения ще поемат някои от курсовете у нас, а от своя страна техни български колеги и докторанти ще отидат там за повишаване на експертизата си.
Особено важно е, че инициативата на Техническия университет във Варна се приема положително и от студентите. Розалия Кънева е председател на Студентския съвет към висшето учебно заведение:
"Това, което забелязвам, е че при едни такива интересни дисциплини студентите отиват в чужбина. Моето щастие е за това, че вече имаме възможност да се реализираме тук в България. Ние като Студентски съвет организираме много форуми, на които правим много срещи с фирми и те търсят точно такива специалисти, което означава, че ние помагаме и на тях по този начин."
Приемът по тези специалности ще бъде разширяван след края на проекта.
Чуйте целият репортаж в звуковия файл:
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..