Директорът на Варненския археологически музей д-р Мария Манолова бе отличена от Министерството на културата като археолог на годината за 2019. Поради пандемичната обстановка наградите за предходните две години бяха връчени сега. Варненската археоложка получи награда в категорията за годишен принос към развитието на археологията. Според Манолова най-вероятно Министерството на културата е оценило работата й при крепостта Петрич кале в община Аврен. Доцент Валери Йотов също бе номиниран, но за цялостен принос в областта на археологията за 2020 година. Най-престижното археологическо отличие обаче бе връчено на проф. Людмила Дончева от БАН.
Право да правят номинации имат различни институции, сред които регионалните музеи, Асоциацията на българските археолози и БАН, а арбитър е Министерството на културата, което обобщава мотивите и излъчва победителите.
"Радвам се, че колегите са оценили всичко това, което се прави на Петрич кале. То е свързано не само с усилията за проучване, но и за социализация на обекта", смята Манолова. По думите й самият обект е изключително предизвикателен и много интересен, защото е един от малкото паметници на север от Стара планина, обитаването на който е почти без прекъсване от римската епоха до средата на 15 век. Прекъсването е само за периода от 7 до 9 век., което е характерно за всички обекти на север от Стара планина. За работата си при Петрич кале Мария Манолова разказа още пред Светлана Вълкова
Всички колеги бяха впечатлени от откритото и от начина, по който е запазен обектът с много здрави градежи и изключителна архитектура от римския и ранновизантийския период. Находките са много разнообразни и богати.
Най-впечатляващата находка?
Трудно ми е да определя най-впечатляваща находка. От гледна точка на архитектурата това е южната кула, която е първопричината да бъде номиниран екипът на Петрич кале. Тя е почти изцяло запазена, първият етаж е съхранен напълни, частично съхранен е вторият етаж. Трудно може да се види такова нещо особено в Североизточна България.Има запазена мраморна маса, керамични съдове, накити, части от снаряжения и въоръжения, монети.
До каква степен е социализиран обектът?
Парадоксалното е, че обектът все още не е социализиран, няма инфраструктура и указателни табели, но е много посещаван. Най-малкото причина за това е прекрасната природа и гледката от скалата. От тази година община Аврен се ангажира по-сериозно за урегулиране на обекта. Създадена бе комисия, която ще определи режима и границите на обекта, дейностите, които могат да се извършват там, и тези, които са недопустими. Това ще позволи на общината да кандидатства по проекти за социализирането. Публика и посетители той вече има.
Варненският музей има още един номиниран археолог.
Да. Доцент Валери Йотов беше номиниран за цялостен принос в археологията за 2020 година. Това е най-престижната награда, която професионален археолог може да получи в България. Това е и най-оспорваната награда. Валери Йотов беше високо оценен от колегите. В тази категория кандидатстват всички най-големи учени в областта на археологията и тя беше дадена на един безспорен капацитет и най-добрият учен в тази област проф. Людмила Дончева. Но Валери Йотов беше един сериозен конкурент.
Цялото интервю с Мария Манолова можете да чуете в звуковия файл.Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..