Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мира Стефанова - от ромската махала до образователен медиатор

| обновено на 21.12.21 в 21:09
Мира Стефанова
Снимка: Д.Дончева

Историята на Мира Стефанова е колкото тъжна, толкова и вдъхновяваща. Мира е от ромски произход. Родом е от добричкото село Царевец, израснала е в семейство с много деца. Когато навършва 7 години майка й умира и за нея се грижат различни близки. Мира е искала да ходи на училище и на 10 години я записват в първи клас, но образованието й се свежда само до там, защото никой не се занимава с нея.

Омъжва се на 15 години с мечтата, че семейството ще я спаси от несигурността в живота й. Малко след това ражда двете си деца. Но бленуването за по-добър живот бързо изчезва, защото Мира осъзнава, че в ромската махала нищо не се променя. След време се разделя с мъжа си неприемайки този начин на живот, който я ограничава вкъщи – неграмотна и безработна. Започва да търси начин да се образова.

Мира е на 23 години, когато се записва да учи в първи клас отново. Сега е на 32 години и е ученичка в 10 клас самостоятелна форма на обучение в Професионалната гимназия по автотранспорт в Добрич.

Междувременно приема християнството, което е само една от много причини да бъде изгонена от семейството си. Близките й заминават да работят в чужбина. Мъжът й взема двете деца и повече от 8 години тя не ги  е виждала. Това е най-голямата й мъка. Но Мира се надява, че някой ден децата й ще се гордеят с нея.

Днес Мира вече има и работа. Наета е от екипа на Обединеното училище „Добри Войников” в село Победа на длъжността образователен медиатор, за да бъде връзката между ромските семейства и училището и да обяснява защо е важно децата първо да се образоват, а след това да създават семейства.

Всяка събота и неделя Мира посещава родители и деца в пет села. Помага им във всичко, от което имат нужда. Голяма част от всичките тези дейности, Мира осигурява от собствените си средства, а когато няма търси от различни дарители.

Миналата година за Коледа е раздала около 100 якета и други подаръци. За тази Коледа подаръците за децата от Мира и нейните дарители отново са готови и този път това са 75 чифта зимни обувки и много други изненади.

Мира мечтае да има шофьорска книжка, за да може да посещава децата по-лесно. А децата виждат в нея своя спасителка, майка и приятелка. Тя е и доброволец към център „Амалипе“ от 7 години. За благотворителната дейност, която Мира извършва, често търси съдействие и от организация „Форум за жени“ от Варна.

Тя е един от петимата финалисти в конкурса на център „Амалипе“ за голямата награда „Образователен медиатор на годината“. Всеки, който иска да я подкрепи може да го направи, като хареса снимката й на страницата на център „Амалипе“ в интернет. Победител ще е този, чиято снимка е събрала най-много харесвания и коментари.

Такава е историята на Мира Стефанова. Всеки ден е на работа в училището в село Победа, защото най-важното за нея е децата от ромски произход да бъдат образовани. "На всички искам да кажа: Стоп на ранните бракове в ромската общност.", категорична е тя. Най-голяма сила да продължава напред й дава мисълта, че един ден децата й ще се гордеят с нея. 
Мира Стефанова можете да чуете в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45