Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мира Стефанова - от ромската махала до образователен медиатор

| обновено на 21.12.21 в 21:09
Мира Стефанова
Снимка: Д.Дончева

Историята на Мира Стефанова е колкото тъжна, толкова и вдъхновяваща. Мира е от ромски произход. Родом е от добричкото село Царевец, израснала е в семейство с много деца. Когато навършва 7 години майка й умира и за нея се грижат различни близки. Мира е искала да ходи на училище и на 10 години я записват в първи клас, но образованието й се свежда само до там, защото никой не се занимава с нея.

Омъжва се на 15 години с мечтата, че семейството ще я спаси от несигурността в живота й. Малко след това ражда двете си деца. Но бленуването за по-добър живот бързо изчезва, защото Мира осъзнава, че в ромската махала нищо не се променя. След време се разделя с мъжа си неприемайки този начин на живот, който я ограничава вкъщи – неграмотна и безработна. Започва да търси начин да се образова.

Мира е на 23 години, когато се записва да учи в първи клас отново. Сега е на 32 години и е ученичка в 10 клас самостоятелна форма на обучение в Професионалната гимназия по автотранспорт в Добрич.

Междувременно приема християнството, което е само една от много причини да бъде изгонена от семейството си. Близките й заминават да работят в чужбина. Мъжът й взема двете деца и повече от 8 години тя не ги  е виждала. Това е най-голямата й мъка. Но Мира се надява, че някой ден децата й ще се гордеят с нея.

Днес Мира вече има и работа. Наета е от екипа на Обединеното училище „Добри Войников” в село Победа на длъжността образователен медиатор, за да бъде връзката между ромските семейства и училището и да обяснява защо е важно децата първо да се образоват, а след това да създават семейства.

Всяка събота и неделя Мира посещава родители и деца в пет села. Помага им във всичко, от което имат нужда. Голяма част от всичките тези дейности, Мира осигурява от собствените си средства, а когато няма търси от различни дарители.

Миналата година за Коледа е раздала около 100 якета и други подаръци. За тази Коледа подаръците за децата от Мира и нейните дарители отново са готови и този път това са 75 чифта зимни обувки и много други изненади.

Мира мечтае да има шофьорска книжка, за да може да посещава децата по-лесно. А децата виждат в нея своя спасителка, майка и приятелка. Тя е и доброволец към център „Амалипе“ от 7 години. За благотворителната дейност, която Мира извършва, често търси съдействие и от организация „Форум за жени“ от Варна.

Тя е един от петимата финалисти в конкурса на център „Амалипе“ за голямата награда „Образователен медиатор на годината“. Всеки, който иска да я подкрепи може да го направи, като хареса снимката й на страницата на център „Амалипе“ в интернет. Победител ще е този, чиято снимка е събрала най-много харесвания и коментари.

Такава е историята на Мира Стефанова. Всеки ден е на работа в училището в село Победа, защото най-важното за нея е децата от ромски произход да бъдат образовани. "На всички искам да кажа: Стоп на ранните бракове в ромската общност.", категорична е тя. Най-голяма сила да продължава напред й дава мисълта, че един ден децата й ще се гордеят с нея. 
Мира Стефанова можете да чуете в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00