Историята на Мира Стефанова е колкото тъжна, толкова и вдъхновяваща. Мира е от ромски произход. Родом е от добричкото село Царевец, израснала е в семейство с много деца. Когато навършва 7 години майка й умира и за нея се грижат различни близки. Мира е искала да ходи на училище и на 10 години я записват в първи клас, но образованието й се свежда само до там, защото никой не се занимава с нея.
Омъжва се на 15 години с мечтата, че семейството ще я спаси от несигурността в живота й. Малко след това ражда двете си деца. Но бленуването за по-добър живот бързо изчезва, защото Мира осъзнава, че в ромската махала нищо не се променя. След време се разделя с мъжа си неприемайки този начин на живот, който я ограничава вкъщи – неграмотна и безработна. Започва да търси начин да се образова.
Мира е на 23 години, когато се записва да учи в първи клас отново. Сега е на 32 години и е ученичка в 10 клас самостоятелна форма на обучение в Професионалната гимназия по автотранспорт в Добрич.
Междувременно приема християнството, което е само една от много причини да бъде изгонена от семейството си. Близките й заминават да работят в чужбина. Мъжът й взема двете деца и повече от 8 години тя не ги е виждала. Това е най-голямата й мъка. Но Мира се надява, че някой ден децата й ще се гордеят с нея.
Днес Мира вече има и работа. Наета е от екипа на Обединеното училище „Добри Войников” в село Победа на длъжността образователен медиатор, за да бъде връзката между ромските семейства и училището и да обяснява защо е важно децата първо да се образоват, а след това да създават семейства.
Всяка събота и неделя Мира посещава родители и деца в пет села. Помага им във всичко, от което имат нужда. Голяма част от всичките тези дейности, Мира осигурява от собствените си средства, а когато няма търси от различни дарители.
Миналата година за Коледа е раздала около 100 якета и други подаръци. За тази Коледа подаръците за децата от Мира и нейните дарители отново са готови и този път това са 75 чифта зимни обувки и много други изненади.
Мира мечтае да има шофьорска книжка, за да може да посещава децата по-лесно. А децата виждат в нея своя спасителка, майка и приятелка. Тя е и доброволец към център „Амалипе“ от 7 години. За благотворителната дейност, която Мира извършва, често търси съдействие и от организация „Форум за жени“ от Варна.
Тя е един от петимата финалисти в конкурса на център „Амалипе“ за голямата награда „Образователен медиатор на годината“. Всеки, който иска да я подкрепи може да го направи, като хареса снимката й на страницата на център „Амалипе“ в интернет. Победител ще е този, чиято снимка е събрала най-много харесвания и коментари.
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..