Сурвакането е традиционен български обичай, който се изпълнява в първия ден от новата година - Васильовден. Денят се нарича още и Сурваки. Изпълнява се със сурвачка, която се прави от дрянова клонка или друго плодно дръвче. Народът ни вярва, че има магическа сила да предпазва от беди, да носи здраве и дълголетие.
И тази година по варненските пазари се продават ръчно изработени сурвакници украсени с всички символи на наричането за здраве. На пазар Чаталджа изборът е голям, а цените са от 5 до 8 лева. Търговци споделят, че цените са малко по-ниски от миналогодишните, защото пандемията удари всички по джоба. Макар и по-малко, все пак има хора, които купуват, а някои изпращат и в чужбина на децата си.
Екатерина Иванова от варненския квартал „Аспарухово” продава сурвакници на Чаталджа от 10 години. Всички е направила сама и според старите български традиции и обичаи само с естествени материали. Сама суши плодовете, използва вълнени конци, нанизва пуканки, слага малка жълта паричка и традиционната българска народна кърпичка. Започва да прави сурвакниците от май месец. Тази година е направила 100. До момента е продала около 15, но се надява да има още продажби.
„Който обича традицията си я спазва. Всичко е за здраве и щастие. Най-големият късмет е здравето.”, каза за радио Варна Екатерина Иванова.
Не за първи път на пазара е и Жоро, който редом до киселото зеле, на което сам е майстор, продава и дрянови клонки. Клонката струва един лев – съвсем символично, разказва той. По стара българска традиция в дома трябва да се внесат дрянови пъпки, които се слагат в баницата с късметите, обяснява Жоро, който е бил дълги години майстор-готвач. Пъпките се наричат – за къщата, за здравето, за животните и т.н. Предимно по-възрастните хора купуват дрянови клонки, за да сложат в баницата, но от скоро и по-младите са започнали да купуват. Тази година много клонки са били изкупени от ученици, за да украсяват сурвакници в училищата, което е много хубаво, каза още Жоро и допълни:
„Стара българска традиционна сурвачка си правят.”
Така се запазва традицията.Най-важно е да я предаваме на децата и да принесем всички добри пожелания в направената сурвакница, а те са истински красиви, когато сътворени с любов. Сурвакайте всеки, когото видите с пожелания за здраве, щастие, берекет - „Сурва, сурва, Весела Година, Живи здрави до година, до година, до амина!”
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..