Третият брой на изданието за животопис и култура „Антимовски хан“ се появи в края на тази година. То е общо творение на Сдружението на писателите в Добрич и включва стихове, разкази и критика.
"И като всеки хан той си има своите постоянни клиенти, своите далечни гости, има си и случайно замръкващи. Но словото не спира да се лее. Разнася ханджията поръчките сред дима от цигари, музика, викове, танци. И денем, и нощем вратите са отворени", пишат създателите на изданието на интернет страницата му. С главния редактор на "Антимовски хан" Сашо Серафимов разговаря Светлана Вълкова.
Какво ново в Антимовския хан?
Вдигат се чаши, наливат се поетични слова, гледа се през прозореца колко мрак и светлина излъчва нашият разбъркан свят. Има много автори, които са седнали около масите в хана и са дали своите произведения, които ние включихме в последния брой за тази година. Той излиза и в книжен вариант, благодарение на пълната финансова подкрепа на Сашо Ставрев, който е наш приятел и съмишленик. Ние много му благодарим и се надяваме, че и през следващата година той ще ни помогне, ще си стъпим на краката и ще имаме електронен и книжен вариант.
Друго си е човек да има хартиен вариант в ръцете си.
Докато хората все още използват ръцете си за разгръщане на книга, то списанието може спокойно да влиза в ръцете им. А в него този път отбелязваме 80 години от рождението на поета Иван Цанев. Тук са публикувани и последните стихове на Марин Бодаков. Малко преди да почине, той ми изпрати 4-5 от своите последни стихове и сподели, че пише все по-бавно. После като го потърсих, се оказа, че вече нямаме връзка... Има още чудесни стихове на Генка Петрова, Петранка Божкова, Марина Константинова, Катерина Стойкова от Бургас.
В категорията "проза" са разказът „Женитбата на Чироза“ от Красимир Бачков, продължението на пътеписа на Енчо Господинов „Градината на Магелан“, историята на котарака Плутон на Владимир Шумелов и разказ от Елена Петрова.
Георги Янев от Стара Загора ни изпрати щрихи от "Лондонския период" на Гео Милев и спомени за него от Димитър Смидов.
Това са неизвестни факти или малко известни?
Да, такива са. В този брой още д-р Кремена Митева коментира детските спомени на художника Петър Дачев за Добруджа.
Специално внимание отделяме на художниците, участвали във възродения пленер „Хартията“ в Художествената галерия - Добрич. Авторите от пленера илюстрират списанието и ние сме ги уважили с два текста.
В хумористичния раздел "Кукуряк" ви срещаме с талантливите сатирични творби на родения в Добруджа Кольо Чалъков и стихове на Даниил Хармс, преведени от Павел Белчев. Лалка Петрова е написала рецензия на "Небе за постигане".
Не спираме да се вълнуваме от литература в нашия затънтен край. Четем големите български автори днес. Четем и онези, които са починали отдавна, но все още живеят с духа си.
Не виждам твои стихове тук, но ти обеща да ни прочетеш нещо свое.
Стихотворението е от последната ми стихосбирка "Натрупване на незнание". Още не съм я представял официално.
Това ще е една малка предпремиера в нашия ефир.
Да. Стихотворението се казва "Искаха да кажат".
Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници. Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..
Ноември е месец на джаза във Варна! Есенното издание на фестивала Varna Jazz Days представя богата програма, включваща четири сценични и шест клубни концерта. Организаторите продължават да насърчават съвместната работа на варненските джаз музиканти с изявени артисти от страната, както и да представят вълнуващи нови имена от европейската джаз..
Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..