Днес започва преброяването на зимуващите влаголюбиви птици в цялата страна, в повечето европейски страни, включително страните от Африка и Близкия Изток. Преброяването ще се проведе за 46-та поредна година, като в същия период ще бъдат преброени птиците и в почти всички европейски страни и страните от Африка и Близкия Изток.
В България ще бъдат обхванати над 200 влажни зони, сред които Варненския залив, където зимуват лебеди, езерата в Шабла и Дуранкулак, където основно зимуват гъски. Ще бъдат преброени още птиците по крайбрежието до нос Емине, тези във Варненско-Белославското езеро, а също още множество малки водоеми в Добруджа.
Най-атрактивни от години са лебедите от вида ням лебед, които зимуват във Варненския залив. Много варненци и гости на града слизат на плажа до топлата вода край морето, специално заради тях и да си направят селфи с красивите птици. За да се доближат птиците, често хората им дават хляб или други тестени закуски, което е изключително вредно за тях, каза за радио Варна Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците. Хлябът от магазина съдържа консерванти и птиците получават проблеми в храносмилателната система, това намалява жизнените им сили и отслабва здравето им, когато дойде време да се върнат обратно към гнездовите си територии.
Ако някой иска да нахрани лебедите е добре да им занесе зърна от царевица, може и трева, стига да има наоколо, каза още Матеева.
Тя допълни, че лебедите се хранят с водораслите в морето и това е напълно достатъчно за тях.
При гостуването й във Варна около Коледа Ирина Матеева е преброила около 20 птици във Варненския залив, но обичайно тук зимуват около 40, показват данни от миналогодишни преброявания.
Лебедите остават край Варна до края на февруари, когато отлитат към гнездовите си територии.
Преброяването на влаголюбивите птици ще продължи до 16 януари. В него ще участват над 100 души доброволци и членове на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ и експерти от държавни институции.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..