Честит празник на всички именици и рожденици! Днешният ден е много приятно продължение на мотивиращата трапезна колекция от декемврийско-януарски събирания и поводи за наздравици.
Едва ли има спор, че по принцип, сме шампиони в няколко неща: хубавичко да се оплачем, че обстоятелствата не се подреждат според изискванията ни, после да спретнем една ценителска софра и в разрез с оплакванията, да съберем къде-що сварим хубави хора от обкръжението си на хапване, пийване, сладка приказка и любима музика. Без първа точка, всичко това е прекрасно, особено ако на следващия ден функционираме задоволително.
Защо засягам темата? Защото, според поверията, ако се грижите за блестящата си форма, за здравословното състояние и добруването си, точно на Антоновден не бива да подхващате никаква работа. Колкото повече си почивате и си угаждате днес, толкова по-правилно ще ви се получат нещата занапред и на толкова по-крепко здраве ще се радвате.
Е, щом поверията го повеляват, кои сме ние, та да отхвърляме мъдрост и опит, трупани векове наред? Освен това, концепцията е подозрително сходна с приятното италианско dolce far niente, което описва сладкото нищоправене или удоволствието от безделието. И, впрочем, гледната точка е разумна. Вместо да свършим наведнъж цялата вселенска дейност, с която ни е нагърбило ежедневието и, издъхвайки, на финала, със сетни сили да прошепнем: „Ох... Справих се... Изпълних задачата!“... Вместо това – просто да редуваме работа с почивка. Ние не сме машини. Злоупотребата с работа би ни довела до неприятни последствия.
Ето защо, преизпълнени с уважение към традицията, да затворим бележниците и да се насочим към трапезата! Време за радостни преживявания, сладко безделие и хапване. Както си обещахме миналия път, по обективни причини няма да преяждаме. Това, обаче, не пречи да хапнем.
Ако си спомняте, наскоро магическата сила на храната блесна в проучване на израелски изследователи, които се концентрираха върху способностите на златните рибки. Време беше да проверим доколко основателно товарим клетите създания с вечните си очаквания.
В рамките на проучването шест златни рибки, след кратък шофьорски курс, получили задача поотделно да управляват роботизиран автомобил с монтиран на него аквариум. Голямата изненада е, че те бързо се ориентират в обстановката и откриват две връзки. Първата: между своето движение и движението на автомобила и втората, вярвам - основополагаща: между постигането на целта и хапването на гранулки.
Някой рибки били по-умни, други по-бавничко схващали основната идея, но определено всички се справяли. Грандиозна мотивираща сила на гранулките! В тяхна свещена чест любимото ми кученце се научи да дава едната лапа, после – другата, а
накрая, изправено на задни лапи, да изпълнява команда: „Даде пет! Сега дай десет“. И двайсет ще даде, без да се замисли, стига да има лакомства за награда. Ние – хората също охотно постигаме чудеса, ако на път към тях е сервирано петстепенно меню.
Така че, време е, както го изисква традицията, да се отдадем на сладко нищоправене, хапване и празнични наздравици. И не се тревожете за килограмите! Принципно, на този етап те нямат никакъв шанс да нарастват със скоростта, с която го правят цените на хранителните продукти. Освен това, не се упреквайте, че ви липсва движение. Забелязали ли сте колко мускули се задвижват, докато отваряме бутилка вино? С подобно напрягане минаваме за фитнесманяци.
Лесна работа е да си подаряваме радост. Дължим си тези прекрасни подаръци от себе си за себе си, за да се заредим с енергия и креативност и да продължим по забележителния път напред.
Животът заслужава това уважение. И ние го заслужаваме
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..