Днес се навършват 84 години от рождението на руския актьор и бард Владимир Висоцки.
Той е роден на 25 януари 1938 г. в Москва, но заради разразилата се в следващите години война и заминаването на баща му на фронта, бъдещият актьор и майка му неколкократно сменят местожителството си. Още като ученик посещава музикална школа, а по-късно и театрален кръжок, ръководен от актьора от МХАТ (Московски художествен академичен театър) Владимир Богомолов. Именно той открива артистичните му заложби и съветва Володя да постъпи в театрална студия. И той го прави – първо се записва във факултета по механика на Московския инженерно-строителен институт, но още на следващата, 1956-а година, вече е студент в класа за актьори на Школата-студия към МХАТ.
Любопитно е, че на първия кръг от приемните изпити Висоцки има „отличен” по история на народите на СССР и по чужд език, „добър” – на писмената тема по руски, но няма нанесена оценка по специалността от приемните изпити в учебния му картон. Комисията е дала заключение: „Слух – добър, ритъм – добър, певчески глас – няма.” Оказва се, че проблемът идва от хрипливия му глас. Висоцки посещава професор-отоларинголог, който заключава, че гласните му струни са нормални и гласът му може да се обработва… Този глас, макар и обработван, остана негова запазена марка.
Актьорските му превъплъщения са свързани най-вече с театър „Таганка” на Юрий Любимов. Паметни са ролите му в 15 постановки („Вишнева градина”, „Животът на Галилей” и др.) на трупата, в повечето от които се изпълняват и негови песни. Разбира се, своя връх постига като Хамлет – едно от най-добрите изпълнения в света, според театралната критика.
Висоцки участва и в много радиопиеси, снима се и в 30 филма, сред които игралният „Живият труп”, „Малки трагедии” и „Магьосникът от Изумрудения град”, сериалът „Мястото на срещата да не се променя” и др., написа прекрасни стихове и изпя стотици песни…
След като умира, в личния му архив баща му и жена му, Марина Влади, намират 800 песни и 1100 стихотворения.
През есента на 1975 година московският Театър на Таганка прави първото си задгранично турне в България. Факт, добре известен на всички интересуващи се от биографията на поета Владимир Висоцки и щастлив за любителите на неговото творчество – по време на това турне са направени записите му в професионално студио, издадени години по-късно на грамофонни плочи от „Балкантон”.
Тези 18 дни – от 6 до 23 септември на 1975 година са лавина от постановки, срещи, концерти, записи.
По време на турнето „Таганка“ играе и във Варна. Спектакли и срещи, които остават паметни. Една от щастливките, попаднали в компанията на Висоцки, е и драматургът на Варненския драматичен театър Сия Папазова. Чуйте нейния разказ:
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..