Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ужасите на войната

Преди дни отбелязахме годишнината от Холокоста. Ужас, разиграл се преди 77 години - сякаш далеч назад в миналото. Днес сме на прага на още един военен конфликт. Напрежението на границата между Украйна и Русия се покачва. Едва ли са забравени и хилядите бежанци, които само преди години бягаха от войната. Но, еволюцията винаги е стъпвала на кръв и жертви. Уроците не са научени. Военните конфликти продължават да вземат много жертви, не само сред военните. 

В следващия материал ще Ви срещнем със Сара Алкаф. Тя е от Йемен. Напуснала е страната си заради война. Пристига в България преди шест години. Със статут на бежанка е. Тук е създала семейство. Има две деца. 

„Избрахме България, защото баща ми се е дипломирал тук, но преди 30 години. Той познаваше страната, има приятели и контакти. България беше първия му избор, защото я познава. Когато пристигнахме, не смятахме да сме със статута на бежанци. Стана случайно. Напуснахме Йемен заради войната. Съвсем нормален инстинкт е за едно човешко същество да се махне от мястото, където не се чувства защитен. Дойдохме в България с визи. Не сме имали намерението да търсим убежище. Но след като положението ни се усложни и нямаше как да се върнем в Йемен, се превърнахме в бежанци.”

Опитва се да забрави ужаса на войната. Няма как да си го представите, докато сте в България, връща се в спомените си Сара Алкаф.
Ходейда, Йемен, 2018
„Просто не си сигурен, че ще доживееш до следващото хранене. Когато чувах как падат бомбите, единствената мисъл, която се въртеше в главата ми, беше – следващата може би съм аз. Когато бомбардировките спрат, осъзнаваш, че си оцелял, но знаеш, че други не са имали същия късмет, че приятелите ти може би вече не са между живите. Страхът съпътства живота ти през цялото време. Откакто напуснах Йемен, не спира да ме мъчи вината, че аз си тръгнах, а другите останаха там.  Войната не може да се обясни. Не пожелавам на никого да я преживява."

В България Сара Алкаф се чувства 100 процента сигурна. Днес може спокойно да излезе навън, без да я спохожда мисълта, че може би никога повече няма да прекрачи прага на дома си.

"Мога да оставя децата си, както в момента. Не съм си вкъщи. Оставих ги за малко. Но се чувствам в безопасност. И след малко ще се прибера при тях. Тук мога да си върша ежедневните работи, без да се притеснявам, че прозорците и вратите ще се взривят, и ще ме пометат, заради падащите бомби.”

С притеснение следи новините от родината си. Поддържа постоянен контакт с приятелите, които са останали в Йемен.

"Последната седмица беше много лоша. Последните няколко дни нямах никаква връзка с приятелите ми. Нямаше Интернет и те сякаш бяха извън нашата Вселена. Никой не получаваше никаква информация от тях и за тях. Мислехме, че всички са загинали. Идея си нямахме какво става там. Преди дни бомбардировките са били ужасни. Дори по-интензивни от началото на войната. Опитвам се да не следя новините, защото ме карат да се чувствам зле. Но няма как да не попадам на снимки на приятелите ми, на съседите. Не е възможно да игнорирам, какво става в Йемен, защото съм била там.” 

За Сара Алкаф войната в Йемен е резултат от жаждата за власт. Враждуващите страни предпочитат да унищожат страната, но да не отстъпват.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29

Травмата на Народния съд и жертвите на комунизма

1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..

публикувано на 01.02.25 в 10:00

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си

От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..

публикувано на 31.01.25 в 16:24

Варненски ученик с пореден златен медал от международна олимпиада по математика

Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..

публикувано на 31.01.25 в 11:10

Навършват се 114 години от рождението на Данаил Бекяров - краевед, адвокат, почетен гражданин на Добрич

На днешния ден се навършват 117 години от рождението на  Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..

публикувано на 31.01.25 в 08:00

Много въпросителни и без никаква версия за най-тежката самолетна катастрофа в САЩ от 16 години

Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...

публикувано на 30.01.25 в 16:32

31 януари – Освобождението на Балчик от османско владичество

Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..

публикувано на 31.01.25 в 08:05