Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Растителното разнообразие на топлолюбивите обитатели в Ботаническата градина в Балчик

Отново е зима, но в ботаническите градини има места, където посетителите могат да се наслаждават на екзотични, ярки, необичайни за сезона и географския пояс растения.

Служителите на Университетски ботанически градини са оптимистично настроени, че след дългото социално дистанциране, интересът към тези институции ще се повиши като място за отдих, разходки на открито и опознаване на растителното биоразнообразие от цял свят.

Експозиционната оранжерия в Балчик е своеобразен център за растителния хабитат от топлите географски ширини. Можете да видите субтропична и тропична растителност и екзотиката на колекциите от кактуси и други сукуленти. В Ботаническата градина в Балчик родът Crassula е най-богатият на видове, а колекцията от кактуси и сукуленти вече надхвърля 3700 вида, подвида и култивари. Растителните видове, отглеждани и интродуцирани на територията на градината, са около 5000 бр. от 418 рода, включени в 122 семейства, обобщават от ботаниците.

За поредна година Университетските ботанически градини публикуват своя списък със семена, за 2022 година списъкът съдържа 706 имена.

Съгласно Международната конвенция за биологично разнообразие ботаническите градини са институции, ангажирани със съхранението и обмена помежду си на подходящ растителен генетичен материал за национални и международни научни изследвания, образование, опазване на редки и застрашени видове и устойчиво използване на растенията. Ежегодно Университетските ботанически градини на Софийски университет осъществяват обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да бъдат поръчители на семена.

За тазгодишния семенен обмен е подготвен генетичен материал, събран през 2021 г. от трите ботанически градини в София, Варна и Балчик. Семената са събрани от растения, растящи на открито и в оранжериите за топлолюбиви растения. Събират се ръчно през цялата година, в зависимост от различните периоди за плододаване на всеки един вид. Те подлежат на кратка обработка с цел премахване на излишната влага и опасността от развитие на плесени. След това растителният материал се съхранява до 3 години в генетична семенна банка при условия, запазващи максимално жизнеността и кълняемостта на семената.


Изготвеният Index Seminum е публикуван на страницата на Университетските ботанически градини в раздел Наука.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

На 16 години и на път към петото измерение и отговора за човечеството

Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..

публикувано на 11.07.25 в 16:15

Фермерски продукти с автентичен вкус се предлагат на изложение във Варна

Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..

публикувано на 11.07.25 в 15:30
Жълтокрака чайка, познатa още като Гларус

Варненският зоопарк: Въздържайте се от спасяването на гларуси

Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..

публикувано на 11.07.25 в 13:00

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

публикувано на 11.07.25 в 09:40

За таратора с любов

Ако беше измислен във Франция сигурно тараторът щеше да бъде предлаган като "свеж детокс коктейл с конкасе от хидратираща краставица и натурален йогурт". Французите си имат друга студена супа с картофи, която носи засуканото име "вишисоаз". Тя обаче остава далеч зад родния таратор в класацията на престижното кулинарно издание TasteAtlas за..

публикувано на 11.07.25 в 09:30

Лятна ваканционна програма в Балчик: Хубавите игри не остаряват, а чакат преоткриване

Как се забавлявахме без телефони и таблети - с тебешир, ластик и добро настроение. Това е една от темите, по които Центърът за социална рехабилитация и интеграция в Балчик организира занимания за деца на възраст от пет до 15 години.   Всеки четвъртък до края на август , в продължение на час и половина, с начало 10.00 часа в пространството пред..

публикувано на 11.07.25 в 08:00

Слънце и облачни вериги в петък

Днес ще преобладава слънчево време. Следобед ще се развива купеста облачност, но само на отделни места е възможно до превали слаб краткотраен дъжд.  Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, който по Черноморието следобед ще се обърне от североизток и изток.  Максимални температури между 26° и 31°, по Черноморието от 25° до 28°, за Варна около..

публикувано на 11.07.25 в 06:13