С 4 шампионски титли, едно първо място и две трети места се върнаха от Дубай във Варна деца от една от школите по ментална аритметика. Варненските ученици бяха в Дубай за първото присъствено състезание по ментална аритметика от началото на пандемията - Horus International Championship, организирано от египетската организация Al-Tarek for Training.
Вълнуващо състезание, с много емоции и малко притеснение, така определиха преживяването си двама от шампионите 8-годишните Мартин Боев и Мартин Цанов. Оказва се, че малко преди състезанието децата са разбрали, че вместо упражняваните от тях 4 листа с общо 100 задачи на тях, ще трябва да решават задачи на 6 листа, разказа Мартин Цанов. Въпреки това децата са успели да решат задачите и са грабнали първите места.
„Като разбрах, че съм шампион, толкова се зарадвах, че съм представил достойно България и съм си обещал, че никога няма да предам България на която и да е олимпиада.“, каза Мартин Цанов.
"Менталната аритметика не е трудна за учене, а интересна за ума.", каза и Мартин Боев.
В рамките на 10 минути всеки от участниците е решил 160 задачи в своята възрастова категория. Изключително сме доволни от представянето на децата, каза за Радио Варна Десислава Боева, преподавател по ментална аритметика от Варна. Децата показаха много стабилно психическо състояние и отлично представяне, въпреки че не разбираха езика, на който се говори, допълни тя.
Над 350 деца от 13 държави се събраха в Дубай на 11 февруари тази година, за да премерят сили в олимпиадата по ментална аритметика Horus International Championship, организирана от египетската организация Al-Tarek for Training.
България бе представена от 12 участници, на възраст от 6 до 13 години.Общо 12 българчета - 7 от Варна, останалите от Враца, Дупница, Монтана и Гоце Делчев, участваха в състезанието и завоюваха медали, съобщиха от Детски образователни центрове SmartyKids.
Титлата "Шампион" спечелиха варненчетата: Мартин Цанов (8 г.), Мартин Боев (8 г.), Ивайло Ангелов (9 г.) и Сияна Димитрова (8 г.)
10-годишният Мирослав Иванов от Варна грабна титлата "Първи победител" (Първи подгласник).
С титлата "Трети победител" (Трети подгласник) се завърнаха 6-годишният Давид Доков и 10-годишната Маргарита Маргаритова, също от морската столица.
Титлата "Шампион на шампионите" спечели Лъчезар Конецовски, "Шампион" - Мартин Цанев, Мартин Боев, Ивайло Ангелов, Атанас Гемеджиев, Сияна Димитров "Първи победител (Първи подгласник) станаха Антон Стоилов и Мирослав Иванов. "Втори победител" (Втори подгласник) - Костадин Сораджиев. "Трети победител" (Трети подгласник) - Давид Доков, Маргарита Маргаритова, Дея Светлиева.
Менталната аритметика е древна азиатска система за пресмятане на всякакви математически задачи по-бързо отколкото с калкулатор, без да се изчисляват и като се назовава директно отговорът. В основата на този вид пресмятане е специално древно азиатско сметало – абакус, чрез което се смята по специална техника.
Има техника и правила за въвеждане на цифрите и за аритметичните действия на сметалото. Чрез тях се извършва събиране, изваждане, умножение и деление. Менталното смятане е когато чрез въображението си представяме как местим топчетата на сметалото. Най-ценното е, че активираме двете полукълба на мозъка да работят едновременно, което е необичайното, защото в ежедневието двете полукълба се редуват, когато ги използваме. Когато работят едновременно се стимулира изграждане на невронни връзки между двете полукълба и благодарение на тази стимулация се повишават всички качества и функции в мозъка – най-вече концентрация, памет и логика.
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...