Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Организирай това!

Младежка фондация "Аморфа" в подкрепа на градската общност с Академия за създатели на културен живот

8
Снимка: Фондация "Аморфа"

Културният живот във Варна и в страната е обект на непрекъснати дискусии, изследващи причините защо не успява да удовлетвори търсенията на градските хора. Организирането на културни събития е в основата на социалния живот на един град и като че ли сме приели по подразбиране, че някой друг трябва да се заеме с това. Но кой?

Академия за създатели на културен живот е крачка към отговора на този въпрос. Младежка фондация "Аморфа" търси млади хора (16-29 г.), които да се включат в петте модула на програмата за обучение: Архитектура и градска среда, Визуални изкуства, Изпълнителски изкуства, Литература и Интердисциплинарен модул, съчетаващ всички останали. Екипът на Академията включва ментори, лектори и експерти, голяма част от които притежават значителен международен опит. Те ще създадат богата представа за интересни събития, формати, тенденции в изкуствата и за динамиката на различните културни сцени. Целта на Академията обаче няма да е чисто информативна – крайната цел на всеки участник е заедно с групата, която избере, да създаде културно събитие във Варна с помощта на своя ментор и целия екип. А участието на одобрените кандидати е напълно безплатно.

Условията за кандидатстване, екипът и целите на Академията за създатели на културен живот са подробно описани в сайта ѝ, а Мария Баджакова - съосновател на Младежка фондация "Аморфа", и Ясен Цеков-Фенги - музикант, продуцент и организатор, един от обучителите в Академията, разказаха повече за концепцията и мисията на инициативата.

Мария: Академията има една основна цел - изграждане на капацитет у младите хора. И макар че звучи малко отдалечено, това всъщност означава как те се научават да създават събития, как тестват това, което са научили и какви събития могат да организират в общността. Това, което правим в Академията, не е ново нито за "Аморфа", нито за Варна. В началото, през 2007-2008 г., нашата фондация тръгна именно от градските пространства, от различните младежки култури в града. Занимаваше ни това как тези млади хора, част от различни субкултури, се събират заедно и създават автентични, истински събития, а не такива, които са финансирани от някого за собствена изгода. И в това странно време, в което живеем днес, получих вдъхновението да погледнем назад, за да видим какво сме научили и постигнали през годините и да го съберем в една академия.

А каква е ролята на Ясен Цеков-Фенги в Академията?

Фенги: Когато се сблъсках с градската среда на Варна преди около 15 години, имаше хора, които ми помогнаха да навляза, да си създам мрежа от съмишленици и да се науча как се случват нещата. И когато получих покана да участвам в Академията на "Аморфа", се замислих, че е време да върна жеста към града. Това беше причината да се включа. Ще си говорим за това, как се организира едно събитие, как се изгражда комуникацията с публиката, като профилите на събитията ще покрият всички модули.

Всички ще се съгласим, че Варна си има своите недостатъци, но по някакъв начин ни привлича неудържимо. Как си го обяснявате?

Фенги: Варна притежава уникална енергия. Морето също е фактор, а, както добре знаем, през лятото тук могат да се случват прекрасни неща. Всичко това ме кара винаги да се връщам във Варна, която бих определил като "агентски" град, т.е. град на стойностни и интересни хора.

Мария: В годините, преди да се върна във Варна, попътувах доста и успях да срещна хора от различни държави и континенти, да събера много опит и преживявания. За мен Варна е просто едно от местата по света. В него инвестирам голяма част от живота си през последните 15 години и през цялото време се опитвам да нося различни гледни точки, за да може този град да се отваря и да расте. Т.е. не просто да притежава значима история, но и да има отворена перспектива напред и отговорно отношение към нея. Варна е град, който се намира на границата на Европейския съюз, той е на ръба на европейския континент. Той е важна точка в Евразия, важна стъпка към процеси много далеч на Изток, а също и културни процеси на Запад. Така че, ако Варна иска да има бъдеще, също както има внушително минало, трябва да инвестира в своето пространство и в хората, защото хората са мисловният хоризонт, визията напред. И именно това прави Академията - тя не развива модели, а създава ситуации, в които всеки да може да извади най-доброто от себе си и да се развива, разбирайки себе си като част от една общност.

Целия разговор на Мария и Фенги с Добо Мързов в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Любимо място" - изложа на Здравка Василева

От 26 септември 2024 галерия "Ларго" организира за втори път самостоятелна изложба на проф. Здравка Василева. Експозиция е озаглавена „Любимо място“ и представя пред варненската публика колекция от живописни платна, рисувани специално за изложбата и изпълнени в характерния стил на пловдивчанката. Изискана палитра, дълбочина на цвета,..

публикувано на 05.10.24 в 13:27

Димитър Манолов и Мая Манолова с изложба живопис "Следи/ 3"

За десети път варненската галерия "Арт Маркони" посвещава изложбеното пространство на творчеството на Димитър Манолов, след като напусна този свят. Преди три години мотото на изложбите беше „Присъствие”. С него беше припомняно за яркото артистично присъствие в художествения живот, както на град Варна, така и в българската живопис на Димитър Манолов. Вече..

публикувано на 05.10.24 в 13:17

Изложбата "Срещи с безкрая" събира творби от пленер в Балчик

До 31 октомври в Художествената галерия на Балчик е подредена изложбата, резултат от деветдневния труд на художниците, участници в традиционния пленер за гр. Балчик „Художници, Балчик, Любов – Среща на европейски морета“. Пленерът и за кратко фестивал е основан през 2001 г. и не е прекъсвал изданията си вече 23 години. Във времето са създадени огромен..

публикувано на 04.10.24 в 12:00

Творби на Борис Георгиев гостуват в Градската художествена галерия - Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя за пръв път две непоказвани в града произведения на своя патрон - портретни рисунки на актрисата Роза Попова (1879-1949 г.) и художествения критик Стефан Митов (1895-1963 г.), които са притежание на Софийска градска художествена галерия. Рисунките са датирани 1928 г. Борис Георгиев..

публикувано на 03.10.24 в 19:07

Представят каталога "50 години Етнографски музей - Варна"

Етнографският музей във Варна ще представи юбилейно издание, което включва 50 експоната от фонда на музея, свързани с основните теми в експозицията, която представя бита и културата на населението във Варненския регион от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Изданието "50 години Етнографски музей - Варна" ще бъде представено от 16 часа на 10..

публикувано на 03.10.24 в 12:14

Керанка Далакманска с премиера на стихосбирката "Петият ъгъл" в Каварна днес

Керанка Далакманска представя днес своята нова поетична книга "Петият ъгъл". Премиерата е от 18.30 часа в Художествената галерия "Христо Градечлиев" в Каварна. Редактор на изданието е  писателят Георги Джилянов, а художник - Андрей Градечлиев.  Датата 2 октомври е значима за поетесата - днес тя празнува рожден ден и продължава да търси своя "пети..

публикувано на 02.10.24 в 10:30

В Деня на поезията и музиката балчишкият литературен клуб възобновява дейност

В навечерието на 60-ата си година Литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик възобнови своята дейност – като още през септември започна творческият сезон 2024-2025г. Гости на първата творческа вечер бяха Таня Доганова - Христова - енциклопедист, диригент и кинорежисьор, създател на единствения по рода си мъжки..

публикувано на 01.10.24 в 14:24