Към протеста на Националната федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“ се включиха и служителите на Регионалния исторически музей в Добрич. Днес техните обекти бяха затворени за посетители, с което музейните работници изразиха несъгласието си с минималното увеличение на Единния разходен стандарт за тяхната дейност в бюджет 2022 година. В условията на галопиращите цени на електроенергията и газа и при повишение на МРЗ от 10% предвидените пари са не просто недостатъчни, но и поставят под въпрос редица от дейностите на музея.
Заплатите на 30-те служители на РИМ Добрич са между 800 и 900 лв. Най-младият работник е на 27 години и получава месечно възнаграждение от 680 лв. Мизерното увеличение от 5% на Единния разходен стандарт за музеи и галерии не може да покрие дори 10 процентното увеличение на Минималната работна заплата, коментира уредникът в Отдел „Нова история“ Живко Марков.
Музеите и галериите имат призванието да възпитават, да обучават, да пазят и припомнят, но предвидените за нас средства не предполагат това да се случва, коментира още Живко Марков. Няма как и при това ниско заплащане да бъдат привличани млади специалисти, категоричен е той.
Проектите са чудесно нещо и ние постоянно кандидатстваме, но дори и да направим една прекрасна изложба, това няма да ни помогне да си платим тока, посочи директорът на РИМ Добрич Добри Добрев.
Живко Марков обърна внимание и на изказването на министъра на културата Атанас Атанасов и бърсането на прах от страна на служителите, като сподели, че за периода на двете години на пандемия обектите на РИМ имат между 34 и 35 000 посещения.
Служителите на РИМ в Добрич ще продължат със символичните си стачни действия, предвиждат се и протести чрез улични шествия. През 2022 година предстои да бъдат отбелязани важни годишнини, които обаче при този бюджет остават под въпрос.
Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента на БНР в Добрич Мая Щърбанова:Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..
Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...
Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..
Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..
До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев. Данните на абонатите, живущи в..
На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто. Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..
В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..