От 3 до 6 март 2022 г. във Варна ще се проведе първото издание на Sea Game Jam. Събитието включва конференция на водещи лектори от гейминг сектора, състезание за създаване на компютърни игри от нулата и конкурс на независими разработчици на игри. Домакин е Икономическият университет.
Форумът ще включва и конференция, в която могат да участват хора с любопитство към тази индустрия, предприемачи, ученици и студенти в търсене на кариерно развитие или просто хора с желание да повишат общата си култура. Всички събития от програмата на Sea Game Jam са с вход свободен.
Организатор на инициативата е гейм студиото Zariba, в чиято основа е Радостин Петров. Той стартира бизнеса си през 2001 г., като първоначално се занимава с разработка на софтуерни проекти за немски компании. През 2007 г. в партньорство с негов приятел, графичен дизайнер на игри в САЩ, успяват да привлекат вниманието на гиганта Disney. Тогава се ражда Zariba. Задачата на студиото е да пише кода и да разработва техническата част за игрите на Disney, а първите проекти на екипа са изцяло обвързани със заглавия на американския гигант. След 2010 г. компанията се профилира в разработване на собствени мобилни игри, които до момента са с над 100 милиона тегления.
Днес Радостин Петров е твърдо решен да помогне Варна да се превърне в голям гейминг център.
Към момента Варна не съществува на картата на гейминг индустрията. Организирахме Sea Game Jam с идеята да привлечем вниманието на варненската общественост към този печеливш отрасъл, който има огромен потенциал за развитие. Желанието ни е два пъти в годината Варна да събира на едно място големи имена от този сектор, които да споделят своя опит от разработването на компютърни игри. Защото изработването на една игра е съпътствано, освен от добра идея, още от икономически познания, маркетингови стратегии, изследване на потребителското поведение и още много процеси.
Наистина смятам, че Варна притежава перфектните условия, за да се превърне в гейминг хъб - прекрасна природа и климат, връзките с Турция и Румъния са много добри (Букурещ е на 280 км, а до Истанбул има постоянна самолетна връзка) - и в двете наши съседки тази индустрия е изключително развита. Да не забравяме и Украйна, най-развитата страна в региона в това отношение. Така че силно се надявам специалисти от тези държави да станат неизменна част от обмена на опит и сътрудничество.
Какво е бъдещето на компютърните игри?
Виртуалните светове чукат на вратата. Игрите се развиват в посока на виртуалната реалност, тласкани от бурното развитие на технологиите, и това със сигурност е бъдещето. Аз лично, като човек от едно друго поколение, не съм особено щастлив от този факт, но той е неизбежен.
Носят ли видеоигрите полезна стойност или качества? Какво би отговорил на родителите, които обвиняват именно игрите за слабия успех на децата си?
Лично моето мнение е, че това е просто извинение за недостатъчното внимание, което родителите обръщат на децата си. Преди да се появят компютърните игри играехме не по-малко време навън, но това не влияеше на успеха ни в училище. Всъщност електронните игри са просто съвременната форма на забавление, което иначе е неизменна част от живота на децата от хиляди години.
Компютърните игри могат да са много полезни за едно дете. Например една от най-популярните игри в последните години, Minecraft, може да допринесе за развитието на пространственото мислене, на въображението на детето. НО има игри, които със сигурност не са подходящи за деца под определена възраст - тези, които включват насилие, стрелба с огнестрелно оръжие. Аз лично не бих позволил на детето си да ги играе. Всеки отговорен родител трябва да селектира игрите на детето си, но не бива да му забранява изобщо да играе - по този начин ще го превърне в аутсайдер за своите връстници. Това е една от любимите теми на разговор сред децата, тяхно хоби и общ интерес.
Целия разговор с Радостин Петров в предаването Улица “Събота” слушайте в прикачения звуков файл.Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..