За десети пореден път децата между 5 и 16 години могат да гласуват за любимата си новопубликувана книга за наградата "Бисерче вълшебно". Целта, която си поставя Фондация „Детски книги“, организатор на инициативата, е да насърчи четенето и да повиши грамотността на подрастващите.
През тази година децата могат да отличат своите книжни бисерчета измежду 121 художествени и нехудожествени заглавия – най-добрите проекти за 2021, излъчени от 52 издателства и самопубликуващи се автори.
По традиция заглавията са разпределени в 5 категории: „Откриватели“ (художествени, 5-7 г.), „Изследователи“ (художествени, 8-10 г.), „Мечтатели“ (художествени, 11-13 г.), „Майстори“ (художествени, 14-16 г.) и „Нещотърсачи“ (нехудожествени, 5-16 г.)
Любопитно е, че тази година книгите от български автори са 49, като 15 от тях са дебютни издания в категорията за деца, а един от авторите все още е ученик. По отношение на тематиката се наблюдава увеличен брой книги, посветени на емоционалната интелигентност и на науките.
Най-голям е броят на номинираните книги в категория „Откриватели“ – 32, следвана от „Изследователи“ – 30. Книгите в категории „Мечтатели“ и „Майстори“ са съответно 20 и 12. За любовта на читателите се борят 27 нехудожествени заглавия в „Нещотърсачи“.
Формата за гласуване е вече отворена на сайта www.biserche.com. Всеко дете, което участва, ще получи по имейл грамота за почетно жури и ще се включи автоматично в томболата за награди.
Повече за наградите "Бисерче вълшебно" чуйте от Валентина Стоева в звуковия файл.
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането. Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален филм "Капитан..
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..
С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..
Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..
THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..
„Ботушът” е пиеса, пресъздаваща една от хилядите истории след преврата през 1944 година. Авторът Лило Петров е от поколението, което не е учило за този период от историята в училище. "Ние в същото време живеем в тази незатворена рана на онова време и от страна на моето поколение има интерес и една голяма тайна и неразбиране на тези..
Спектакълът по едноименната творба на Николай Райнов е режисьорски дебют на актьора Стоян Стоянов, който се дипломира като магистър по "Режисура в сценичните изкуства" в НАТФИЗ "Кр. Сарафов". Премиерата ще бъде на 31-ви януари в 19.00 ч. на сцената на Държавен куклен театър-Варна . Произведението, наричано „сънна балада“ е издадено през..