Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бази с бежанци в Балчик: Правителствените решения не са достатъчно изяснени как ще функционират

| обновено на 15.03.22 в 12:17
2
Снимка: Албена Иванова



Около 1000 са вече украинците, настанени на различни места в Балчик – хотели, квартири, при роднини, приятели. Това са грубите изчисления на Христо Желев – управител на един от няколкото хотела в града, приютили бягащи от войната в Украйна. До края на седмицата прогнозата му е броят им да достигне 1500, още повече, че и в Кранево са отворили бази, които приемат хора.

Правителствените решения не са достатъчно изяснени как ще функционират, са сред притесненията на хотелиерите. Един от висящите проблеми е регистрацията за временна закрила на всички хора, които вече са пристигнали, и дали ще бъде получено подпомагане за престоя им тук от  две седмици. Отделно няма яснота как ще става разплащането, заяви Христо Желев от хотел „Самара“, където са настанени 120 души, от които половината деца.

Няма яснота за въпросната помощ към хотелиерите как точно ще се получава разплащането, в какви срокове. Не е ясно самото кандидатстване как ще става. Най-лесният вариант щеше да бъде на база на регистрираните нощувки, защото всички тези хора са регистрирани, цялата база данни я има в полицията, общините и т.н.. Ако всичко става на база фактурирани разходи, ние реално погледнато до първите пет дни на април, когато трябва да декларираме всички разходи, няма да сме получили фактури за тока, за водата и един куп други разходи – заплати, осигуровки. Ще се получи така, че ние ще сме правили един месец огромни разходи, 90 процента от които няма да можем да декларираме, съответно ще трябва да чакаме още един месец, и така два месеца ние трябва да храним хората, да плащаме електричество и т.н.. Превръщаме се в една социална структура, не зная кой хотел би могъл да издържи толкова дълго време“ – коментира Желев.

Деликатна тема са и социалните разходи, която поемат хотелиерите.

„Ако държавата реши да ни признава само настаняване и изхранване, всичко останали социални разходи, които в момента поемаме, те ще трябва да останат за наша сметка. Хората нямат бебешки храни, бельо, дрехи, лекарства ... Всеобхватни грижи, кои се опитваме някак си да поемем. Не е ясно дали държавата ще осигури някакво подпомагане в тази посока. Досега ни помагат доброволци, БЧК ни оказва помощ. Регионални структури се опитват да ни помогнат по някакъв начин, но законовите процедури в момента са пречка, а не помощ“ – каза още хотелиерът.

Близо три седмици от началото на войната освен че потокът към Балчик се увеличава, расте и броят на хората, които се нуждаят от психологическа помощ. Някои са в лабилно състояние.
„За момента сами се справяме, но ситуацията е много сложна. В денонощен страх сме дали някой няма да направи нещо" -  споделя Христо Желев.
Половината от бежанците в Балчик са деца. „Въпреки ограниченото пространство и възможности, опитваме се да организираме занимания за тях в хотела, почти нямаме други опции“ – казват хотелиери. Някои са започнали да учат български. Имаме планове с читалища и местни общности.
Няма икономическа изгода от настаняването на бежанци
Тези 40 лева са някакъв начин да запазим персонала и да сме поне на нула – смятат поелите грижата за бежанците, на фона на непредвидимия летен сезон.„Може да се окажем в ситуация в близките три месеца да нямаме и един чужд турист. В рамките на 24 часа не знаем какво може да се промени – от най-добро до най-лошото. Нашата цел не е да изкараме някакви средства от бежанците. При нас и голяма част от хотелите цените за туристи са много по-високи, отколкото тези, които евентуално ще ни плаща държавата“, категоричен е Христо Желев.

Над 90 процента от украинците искат да се върнат в страната си, но обстоятелствата най-вероятно ще ги заставят да търсят варианти да останат тук, да търсят работа, а децата им да посещават училище и детска градина. Има обаче много спънки за влизането в образователната ни система.

„Освен статута, изискванията за ваксинацията на децата у нас и в ЕС са различни от тези в Украйна. В тази извънредна ситуация, последното, за което са мислили родителите, е ваксинационни сертификати на децата,  ученически документи. Толкова много са пречките, не смеем да мислим как може да стане. Тази процедура ще зацикли“ – песимист е Желев.

Бесарабската българка Прасковия (Параскева) идва от Одеса в Балчик на 2 март, заедно с двете си деца, на 13 и 7 години. В родината е оставила съпруга си, който няма възможност да излезе от града. Доволни са от топлото посрещане, но най-много от всичко желаят да се върнат у дома и да работят там. Тя е от щастливците, които имат връзка с близките си и те са добре. „Има обстрелване, въздушни тревоги, крият се в мазето“ – споделя ситуацията в Одеса Параскева. През деня помагат в хотела, занимават се с децата, които са започнали онлайн уроци. Разхождат се и край морето. Отчаяни са, че не виждат края на всичко, което ги сполетява от 24 февруари насам.

Подробностите чуйте от интервюто на Албена Иванова с  Христо Желев – управител на един от няколкото хотела в града, приютили бягащи от войната в Украйна:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Сарафов

В четвъртък става ясно дали процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предаде БНР. Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче..

публикувано на 14.01.25 в 19:24

Бюджетната комисия не разгледа нулевата ставка за хляба

Бюджетната комисия не допусна за разглеждане запазването на нулевия ДДС за хляба и брашното и 9-процентната ставка за ресторантьорите. В началото на заседанието депутатите отхвърлиха разглеждането на отделен законопроект, внесен от "ДПС-Ново начало". Тъй като текстовете фигурираха и като предложения за допълнение в закона за събиране на приходите и..

публикувано на 14.01.25 в 17:45

България поема командването на Противоминната военноморска група в Черно море

Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония по сдаването на командването ѝ от страна на Република Турция и приемането му от Република България ще се състои на 15 януари от 14 часа в Щаба на военноморските сили във Варна. В присъствието на заместник-министъра на отбраната Радостин Илиев и на..

публикувано на 14.01.25 в 15:45

Община Варна е умишлено ощетена от ликвидатора на дружеството, стопанисващо Дупката

Ликвидаторът на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, което стопанисва т.нар. Дупка, умишлено е ощетил Община Варна с подаване на декларация по данък добавена стойност. ДДС върху разпределен ликвидационен дял в натура (недвижим имот) не се дължи. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов за Радио Варна.  Ликвидаторът напълно съзнателно..

публикувано на 14.01.25 в 15:40

Правната парламентарна комисия одобри спиране на процедурата за избор на главен прокурор

Единодушно парламентарната Правна комисия задължи Висшия съдебен съвет (ВСС) да прекрати насрочения за 16 януари избор за главен прокурор с единствен кандидат настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, след влизането в сила на промените в Закона за съдебната власт.  Това решение беше взето при гласуването на второ четене на поправките в закона...

публикувано на 14.01.25 в 15:25

Ало измамници се представят за служители на НЗОК и искат пари за скъпи операции

За поредни опити телефонни измамници да се представят за служители на  Националната здравноосигурителна каса предупреждават от институцията. Целта е да бъдат изнудвани възрастни хора, а измамата се осъществява на стационарните им телефони.  Използва се познатата схема – искане на пари за скъпи операции на пострадал техен близък или роднина...

публикувано на 14.01.25 в 15:04

Варненска област - на второ място по размер на средна работна заплата за 2023-та

22 587 лева е била средната  брутна годишна работна заплата в област Варна за 2023 г. при средна за страната  24 485 лева.  По размер на средната работна заплата за 2023 г. варненска област е на второ място спрямо другите области в страната.  Най-високо е заплащането в областите София (столица) - 34 262 лв., а най-ниско - в област Благоевград - 15 999..

публикувано на 14.01.25 в 14:00