Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърнопроиводителите все още чакат цена от държавата

Снимка: БГНЕС

В последния ден на месец февруари беше проведен извънреден Консултативен съвет по зърното, на който от Министерството на финансите и това на земеделието беше дадена заявка, че искат да излязат на пазара и да търгуват с пшеница за попълване на държавния резерв. Целта е да се осигурят необходимите запаси от зърно, както за населението, така и за изхранване на животните до 2023 година, ако приемем, че реколта 2022 година ще бъде компрометирана. Последва среща, на която присъстваха и представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите, която имаше идеята да се изчистят подробностите относно купуването на зърно от държавата, цените, както и местата, на които то ще бъде съхранявано. В средата на месец март зърнопроизводителите все още не знаят какви са намеренията на държавата, като в същото време, без да има забрана за износа на зърно, тя е изцяло възпрепятствана от държавата. 

Становището на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България е, че те категорично се противопоставят на незаконното спиране на износа на стока, произведена в страната ни. За неофициална забрана за износа на зърно или само за възпрепятстването му можем да говорим в момента? На този въпрос отговаря председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.

Според Радостина Жекова не е изключен сценарият, в който български търговци, които имат международни договори за износ на зърно, да попаднат под ударите на съда и да трябва да плащат огромни неустойки за неизпълнението им.

Цената на зърното в момента е изключително динамична. Украйна и Русия държат 1/3 от стоковия пазар в света и когато един такъв мащабен играч излезе от пазара, резултатът е, че търсенето на дадена стока, става по-голямо от предлагането, категорична е Радостина Жекова.

Възпрепятстването на износа на зърно от страната всъщност създава излишна паника сред зърнопроизводителите и ако до вчера, складовете им са били пълни със зърно, то от седмици те масово се опитват да го продадат на търговските фирми.

Според Радостина Жекова никой не се интересува и от проблема на животновъдите, които няма как да купуват пшеница и царевица на тези цени, а в същото време България, която е нетен износител на зърненожитни култури и олива, е нетен вносител на месо.

Повече по темата чуйте в следващия репортаж на кореспондента на БНР Мая Щърбанова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засипаха с пръст скрития бункер в Морската градина

Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..

публикувано на 14.02.25 в 18:07

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 14.02.25 в 14:36

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47