Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шеф Анатоли Колев: Хубав хляб се прави със страст

Шеф Анатоли Колев
Снимка: личен архив

Пекарна "Хлебчето", за съжаление и разочарование на стотици варненци, е история заедно с неповторимия хляб с квас на шеф Анатоли Колев. Причините са съвсем конкретни и се крият в икономическата криза - изключително бързият и висок ръст на цената на електроенергията на първо място, поскъпването с около 30% на основни суровини за производството на хляб и хлебни изделия, суровини, от които пекарната е ползвала 50-60 тона годишно, проблеми на пазара на труда като ниската лична мотивация на част от служителите и непрестанното текучество.  Майсторът, въпреки всичко това, запазва страстта си към тестото, съвършената италианска пица и хлябовете и продължава да провежда обучения за професионалисти и непрофесионалисти, да подготвя следващия си проект - пицария от нов тип, но този път в София, и - най-вече заради стотиците приятели на "Хлебчето", които продължават да го търсят след затварянето, да търси варианти да отвори отново пекарната като заложи този път на технологично преоборудване и намаляване на човешкия фактор в производството. С Валерия Василева шеф Колев сподели болката си за бранша на хлебопроизводителите и ресторантьорите, но и някои тайни на хубавия хляб с квас и на неговите основни съставки - брашно и вода.

Кои са основните неща, които Ви определят професионално?

Титлите вече не са важни, работата и постиженията след тези титли са важни. Отдавна съм се преборил с егото си и със "звездната" болест - има я в началото, докато си млад, но това отминава. Две са или може би три нещата, които ме определят. Пицата е първото - това, което правя от 20 години. Другото нещо, отново свързано с тестото с квас, с живото тесто – е хлябът. И третото са обученията, които правя. Много държа на последното, защото аз нямах този шанс, когато започвах, да има такива курсове и тренинги, наистина трябваше да "крадем" занаята – слушаш, гледаш и използваш да запишеш нещо в тефтерчето, докато майсторът се обърне. Затова сега правя всичко възможно да предавам максимално опита, който имам на всеки, който пожелае да се учи, да застане до нас, да работи. Оттам нататък - всичко, свързано с първите три, с живия хляб - състезания, благотворителност, ресторанти и т.н.

Два хляба, приготвени с квас, често нямат нищо общо помежду си...

така е и хората, които не са професионалисти, а любители, виждат разликата чисто вкусово и като ефект върху тялото. А „Хлебчето“ стана изключително банална тема в последните 1-2 месеца, даже и политически се опитаха да го използват, което е изключително неприятно за мен. Истината е, че затворихме поради няколко фактора – основно безбожно високата цена на тока, поскъпването на основните суровини и проблемът с намирането и задържането на качествен персонал. Истината е, че масово – без да генерализирам, разбира се, хората нямат желание за се развиват. На курсовете са много мотивирани, но в бизнеса е различно - идват и признават, че не владеят професията, обучавам ги, научават се и после стигаме до момент на техни изисквания, които не са много коректни, аз няма как да ги покрия и се разделяме, и започвам отначало... Така че, накрая нямахме избор освен да затворим, защото четири месеца работихме без печалба, нищо не оставаше след разходите. Но ще кажа една новина – може би през месец август ще отворим отново, но по нов начин. Ще трябва да вземем повече машини, за да намалим ръчния труд, от който хората толкова се оплакваха. Всъщност, няма как да си занаятчия, да правиш нещо с ръцете си и да не се умориш, но така стоят нещата днес - хората не искат да полагат много усилия и ние ще се адаптираме. Взели сме си поука и от собствените грешки, основно в мениджмънта и ще започнем с нов стил.

Къде е тайната на успеха на "Хлебчето", макар вече да го няма?

Имаше страшно много симпатизанти, защото аз от първия до последния ден използвах само висококачествените италиански брашна. Няма какво да се лъжем – цената им е два и половина пъти по-висока от наличните на пазара във Варна, в София, където да погледнете. Исках да бъде хлебна висококачествена, а не фуражна и нискокачествена пшеница. Много е важна идеята на бизнеса да печели, но много, много важно и качеството - какво искаш да покажеш, зад какво заставаш с името и отговорността си, заради концепцията, която искаш да изградиш. Повечето хора, които правят хляб, всички са много горделиви и чувствителни. Аз познавам тези, които правят хляб с квас във Варна и мога отговорно да кажа, че нито един от тях не използва висококачествени брашна на цена над 2.20, защото във Варна, ако направиш един хляб от висококачествено брашно, трябва да го продаваш на минимум 3.50 лв. за брой, защото тук имате не само брашно, но и ток, опаковка, транспорт, снабдител, продавач, ДДС и пр., и пр. разходи...

Следователно - едната тайна на хубавия хляб с квас е специалното брашно?

Да, защото като изядеш една филийка от моя хляб ти става хубаво и леко, а като хапнеш хляб от нискокачествена пшеница, третирана много често и с непозволени препарати, за да увеличат добива, изпитваш тежест и ред други проблеми за здравето. Никой не изследва ефекта върху тялото ви, а с това храните и децата си. Да, и аз забелязвам, че има много пълни деца, но надали причината е, че ядат много. Причината, според  мен, е че храната стана много некачествена... Чуйте още в звуковия файл.

Брашното и квасът са основни елементи на хляба, а какво е значението на водата, третата съставка?

Винаги ме питат каква вода ползвам за тестото, респективно - за хляба, задължителен въпрос, задаван и от клиенти, и от ученици в курсовете, които провеждам. Най-добра за тестото е изворната вода, която сме измерили в нужното количество от вечерта и сме оставили да си "почине". С тази вода започваме обменът на молекули или - както му казват бабите ни, месенето... Когато спазим всички технологични изисквания и оставим достатъчно време на тестото с квас да втаса, глутенът вече не е проблем за хората без доказана непоносимост, защото е преработен от квасните дрожди до минимално количество в крайния продукт... Чуйте още в звуковия файл.

Опитвате ли по някакъв начин да влияете върху производството на масовия хляб, който е ценово по-достъпен за мнозинството българи?

Да, винаги, когато имам възможност, но малцина са производителите, които ме чуват. Всъщност, дори и с мая, а не с квас, хлябът и закуските могат да са много хубави и да не се отразяват зле на храносмилането и самочувствието ни. Причината за дискомфорта, подуването, болките не е в самата мая толкова, колкото в липсата на достатъчно технологично време за втасване. Много производители влагат прекалено голямо количество мая, за да получат хляб или закуска след два часа. Практически, след консумация на такъв продукт, в червата настъпва вторичен процес на ферментация и оттам са и всички здравословни проблеми. Звучи логично да подготвиш тестото от вечерта и да му дадеш време, но не го правят, за съжаление... Чуйте още в звуковия файл.

В моята семейна традиция съм научена, че храната се приготвя и яде в спокойна и приятна обстановка и че не бива да влагаме лоши емоции при готвенето, затова не мога да си обясня как може да е нормална тенденция да се работи под натиск и с толкова агресия, колкото демонстрират популярните ТВ формати?

Точно така, храната поема емоциите ни - и хубавите, и лошите. В дни, когато не се чувствам добре, изобщо не меся. В кухнята обичам да има ред, спокойствие и приятна атмосфера, но без шеги, защото докато се шегуваме, може да объркаме нещо, някой да се нарани даже, а основната ни работа - да приготвим храна за някой друг, да изостане или да не се получи изобщо. А това, което виждаме в ТВ форматите, свързани с кухнята, е шоу, сценарий - това е истината, скандалът продава, затова крещят, хвърлят тигани и чинии... Я си представете това да е Вашата кухня - колко съдове можете да си позволите да унищожите?! Единствено при шеф Манчев емоционалните моменти са разбираеми, защото той се опитва да акцентира върху отговорността да готвиш за друг, да осигуриш, хигиена, качество и т.н., а хората това не го разбират или го пренебрегват - нормално е да избухне... Чуйте още в звуковия файл.

Анатоли Колев е шеф-консултант и вицепрезидент на Българската асоциация на пицарите. Член е на Световната пица асоциация. Кариерата му започва във Варна, работил е в курорта „Златни пясъци“ и в Банско. През 2006 година заминава за Великобритания - учи в Sussex Downs College, живее в Брайтън и работи в италиански ресторант. През 2010 г. участва в състезание в Неапол, на което се класира на трето място в категориите за здравословна пица и пица-акробатика. През 2012 година печели сребърен медал на световното състезание Pizza World Cup в Рим в конкуренция с над 400 пицари от цял свят. Негова рецепта за пица е включена в юбилейната кулинарна книга на Chelsea and Hammersmith, сред които има рецепти на шефове на ресторанти със звезди "Мишлен", на тогавашния кмет на Лондон Борис Джонсън и други популярни личности. В книгата на другия варненски прочут шеф Радостин Кирязов “Pane, pizza e passione” участва с рецепта за пица с квас. Анатоли Колев е тренирал над 100 чуждестранни и над 300 български пицари, сред които дори главни майстори в известни пицарии във Великобритания, Италия и България. Участвал е в жури на международни шампионати във Франция, България, Румъния и др. През 2016 година се завръща в родината като усилията му са в посока да популяризира професията пицар, да обучава и, разбира се, да развива своите предприемачески проекти в областта на храненето. Организира атрактивни състезания и многобройни благотворителни инициативи, в които влага и идеята за работа с деца от ранна възраст за възпитание в правилно и здравословно хранене. Тук негов основен вдъхновител и помощник е и синът му, който в момента е ученик в първи клас.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бело Айше" - старата якорудска песен, която разказва за една истинска любовна история

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 02.12.24 в 14:30

Gus G. (FIREWIND, екс-Ozzy Osbourne): В живота трябва да има баланс

Интервю с Gus G. (FIREWIND, екс-Ozzy Osbourne) Само след дни FIREWIND ще направят пореден концерт в София. Датата е 5 декември, мястото – клуб „Joy Station”. Поканата е от „BGTSC”. Заедно с тях на сцената пред българските фенове ще се качат MASTERPLAN. За тях това ще е първи концерт в София след един в Каварна и един в Пазарджик. За..

публикувано на 02.12.24 в 13:05

Yasen: Музиката е магия и съм щастлив, че аз съм магьосникът

Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..

публикувано на 02.12.24 в 08:35

Николай Костадинов, Възраждане: Цяла Варна пътува без билет и вината не е на "Градски транспорт", а на администрацията

Според общинските съветници от партия Възраждане, кмета на града не трябва да управлява нито един лев публичен ресурс. Тази констатация те правят на базата на първата година от управлението на Благомир Коцев. Според общинския съветник Николай Костадинов, управлението на ПП/ДБ в морската столица е в режим на свободно падане. С тези думи той..

публикувано на 30.11.24 в 14:59

Биляна Раева: Общинската администрация предлага нови такси, без обосновка как ще се подобрят услугите

Групата на варненските общински съветници от ГЕРБ/СДС искат яснота, в какви пера и направления ще отидат средствата от увеличените общински такси и цени на услуги. В обзорното предаване „Позиция“ , Биляна Раева заяви, че нямат абсолютно никаква конкретика, единствено е ясно, че има предложение за вдигане на налозите. Припомням, че в началото на..

публикувано на 30.11.24 в 14:24
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: Важно е как Европа ще реагира на предизвикателствата през следващите 5 години

Важно е в следващите 5 години как Европа ще реагира на предизвикателствата на средата, за да запази потенциала на Европейския съюз, като важен глобален фактор, но и като подкрепа за страните членки. Това коментира бившият министър на външните работи Ивайло Калфин в предаването на Радио Варна "Позиция",  по повод на встъпването в длъжност на колегиума..

публикувано на 30.11.24 в 12:25
д-р Яир Галили - съдов специалист

Съдовият хирург д-р Яир Галили: Има ефективно и щадящо медицинско лечение на венозните заболявания

Д-р Яир Галили е световно известен съдов специалист. През 1988г. завърша медицина в Университет Бен Гурион, Негев През 1997г. придобива специализация по ултразвукова диагностика и терапия в Общата хирургия, Университет Уейк Форес, САЩ През 1998г. специализира Обща хирургия в Болница Ихилов, Тел Авив През 2000г. придобива специалност по..

обновено на 29.11.24 в 14:32