Живеем във време, в което замърсяването на планетата е един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството.
Главни виновници за това замърсяване сме самите ние – хората. Причините са много – от мащабната промишленост, до най-обикновеното изхвърляне на опаковка от дъвка или друг отпадък на улицата, в морето, сред природата на други, различни от обозначените за изхвърляне на боклуци места.
Световният ден на рециклирането цели да прикове общественото внимание върху проблемите със замърсяването на околната среда, както и важността на рециклирането на отпадъците, които и да се използват повторно.
"В много държави вече са прибегнали до финансови стимули за гражданите, които изхвърлят своите отпадъци разделно или предават определен вид отпадък за рециклиране", каза в интервю за Радио Варна млядият еколог Кристияна Опрева. Според нея, в последните години се забелязва все по-положително отношение от страна на българското население към рециклирането, но има и хора, които нехаят за чистотата на околната среда.
Пластмасата е най-сериозният замърсител на нашата планета.
"Не всеки вид пластмаса може да се рециклира. Всяко пластмасово изделие разполага с код, който може да се провери в интернет и да разберем дали то може да се рециклира или не. С такива кодове разполагат пластмасовите бутилки, чаши и други изделия", каза още Опрева.
Рециклирането се извършва от специализирани компании, а в процеса се премахват всички вредни вещества от пластмасата за да се превърне тя в ново безопасно изделие.
Кристияна Опрева даде пример с бутилките от минерална вода, от които могат да се произведат пепелници.
От години Европа води борба за ограничаване на използването на еднократните пластмасови изделия като чаши, сламки, опаковки, тампони за уши и други. Не по-малък проблем са цигарените фасове и найлоновите торбички, а от известно време и текстилът, който е определян като новата пластмаса.
"Рециклират се предимно памучните и ленени текстилни изделия. Има обаче един друг проблем. В последните 15 години в България се внасят памучни дрехи, които обаче съдържат нерециклируеми вещества, които са вредни", каза още еколога.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Кристияна Опрева:
43 души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“, която се проведе от 9 до 14 часа в зала „Пленарна“ на Общината. Инициативата се реализира съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...
Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..
На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..