Живеем във време, в което замърсяването на планетата е един от най-сериозните проблеми, пред които е изправено човечеството.
Главни виновници за това замърсяване сме самите ние – хората. Причините са много – от мащабната промишленост, до най-обикновеното изхвърляне на опаковка от дъвка или друг отпадък на улицата, в морето, сред природата на други, различни от обозначените за изхвърляне на боклуци места.
Световният ден на рециклирането цели да прикове общественото внимание върху проблемите със замърсяването на околната среда, както и важността на рециклирането на отпадъците, които и да се използват повторно.
"В много държави вече са прибегнали до финансови стимули за гражданите, които изхвърлят своите отпадъци разделно или предават определен вид отпадък за рециклиране", каза в интервю за Радио Варна млядият еколог Кристияна Опрева. Според нея, в последните години се забелязва все по-положително отношение от страна на българското население към рециклирането, но има и хора, които нехаят за чистотата на околната среда.
Пластмасата е най-сериозният замърсител на нашата планета.
"Не всеки вид пластмаса може да се рециклира. Всяко пластмасово изделие разполага с код, който може да се провери в интернет и да разберем дали то може да се рециклира или не. С такива кодове разполагат пластмасовите бутилки, чаши и други изделия", каза още Опрева.
Рециклирането се извършва от специализирани компании, а в процеса се премахват всички вредни вещества от пластмасата за да се превърне тя в ново безопасно изделие.
Кристияна Опрева даде пример с бутилките от минерална вода, от които могат да се произведат пепелници.
От години Европа води борба за ограничаване на използването на еднократните пластмасови изделия като чаши, сламки, опаковки, тампони за уши и други. Не по-малък проблем са цигарените фасове и найлоновите торбички, а от известно време и текстилът, който е определян като новата пластмаса.
"Рециклират се предимно памучните и ленени текстилни изделия. Има обаче един друг проблем. В последните 15 години в България се внасят памучни дрехи, които обаче съдържат нерециклируеми вещества, които са вредни", каза още еколога.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Кристияна Опрева:
Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..
Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“. Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..
Университетската болница “Св. Марина” се включва в глобалната инициатива за профилактика и ранно откриване на рак на простатата с безплатни консултации, скрининг прегледи и ехография на пикочо-отделителната система през ноември. Специалистите от Клиниката по урология ще извършват безплатни профилактични прегледи всяка сряда и петък през ноември, от..
На 8 ноември (петък) от 11:30 ч. в Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще бъде отбелязана 580-ата годишнина от битката при Варна. Честванията ще започнат с военен ритуал, изпълнен от Военноморските сили, поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на..
На 7 ноември (четвъртък) от 16 до 17 часа в Археологическия музей ще бъде представен документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от най-забележителните находки..
Никола Цолов, топ състезателят ни във Формула 3 днес и утре е във Варна. Той днес тренира на картинг пистата, а утре ще участва в състезание с други варненци.
Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа. Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали. Не късна есен, а пролет е сякаш навън. Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в..