Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Вълчев за дебютния си роман "Неделният продавач на книги"

| обновено на 21.03.22 в 11:34
Снимка: sundaybookseller.com

Дебютният роман на Даниел Вълчев, бивш вицепремиер, юрист и преподавател,  „Неделният продавач на книги“, вече радва читателите.

Мистериозната история на разказвача, който издирва своя изчезнал брат. Роман, който обединява литература, наука, философия и се опитва да потърси отговори на някои от вечните въпроси на живота.

Чуйте интервюто на Даниела Стойнова с Даниел Вълчев:


Голяма крачка напред, господин Вълчев. Знам че все още не употребявате понятието писател за себе си, но все пак това е роман, а както е казал Стендал: „Романът е едно огледало, с което вървиш по пътя и то отразява и калта в локвите и небесата, така че не можем да обвиняваме този, който го носи, в каквато и да е безнравственост“. Тази книга лично мен, признавам си, освен че я прочетох леко, като топонимия е близка на всеки варненец. Когато варненци я прочетат, ще си представят определени места. Освен това - това е топонимия на духа. За мен беше една машина на времето.

Знам, че много дълго отглеждахте този роман в себе си. Сигурно са били необходими много проучвания?

Аз гледам огледалото да го държа така, че калта много да не се отразява. Иска ми се все пак, както се пееше в една песен на Кирил Маричков „въпреки че сме създадени от кал, да не се ровичкаме само в калта".  В някаква степен, аз винаги съм вярвал, че човек сам избира в каква реалност да живее и в този смисъл може да я направи по-хубава. А що се отнася до това дали хората от Варна биха разпознали себе си -  безспорно да, тъй като действието се развива във Варна. Това все пак е моят град, това е градът, в който аз съм израсъл и по някакъв начин няма как да не се отразят някакви мои спомени, преживявания. Но тази книга не е за това. Тази история можеше да се случи навсякъде. Просто на мен Варна ми е по-близка от всеки друг град. Радвам се наистина, че повечето хора, които ми споделят, че са прочели книгата, казват, че тя се чете на един дъх. Аз така исках да се чете. На мен ми се струва, че доброто изкуство, добрата литература (без да се лаская, че аз принадлежа към тези области кой знае колко), доброто изкуство е това, което някак неусетно те кара да почувстваш нещо, да ти внуши нещо, а не с някаква голяма мъка.

Аз си спомням едно време като бях ученик, във Варненския театър имаше едно такова поколение режисьори, едни все измъчени постановки -  даваха Ромео и Жулиета на тъмна сцена (…)

Е, това е от времето на соца, когато тези преживявания бяха други.

Искахме да се покажем по-модерни, но по един измъчен начин. На мен ми се иска, винаги ми се е искало и такива книги и харесвам-  хем да се забавляваш, докато четеш, да ти е интересно, докато четеш и хем накрая да ти остави нещо, както казваше поетът Борис Христов „драскотина в паметта ти“. Ако това съм успял да постигна, значи книгата е успешна. Пък що се отнася до това, че има много различни науки - има малко математика, физика, аз наистина се готвих. Да речем - Теоремата на за непълнота на Гьодел или „Котката на Шрьодингер“ или пък принципа на Хайзенберг, не са ми толкова близки,  но пък аз винаги съм се интересувал за тази връзка между физическия свят и философията.  Така намерих една книга на относително млад учен -  Росен Люцканов, посветена на Гьодел и признавам, не я прочетох много леко. Човек трябва да се подготви.

За мен беше интересно нещо, което вече и учените споделят. Както се казва - линейната ни представа за времето – затваряме го в рамките на календара, някак си вече това съвсем е остаряло и наистина ни се струва, че живеем в паралелни реалности. Тези принципи, които ги има в книгата, тази магия - сякаш едновременно се случва и минало и настояще и бъдеще. Може би в крайна сметка в психологическия смисъл е точно така.

Хората, които не са чели книгата не бива да останат с впечатление, че това е от онези книги, които нито знаеш къде си, нито какво става, има купища нахвърлени думи с някаква претенция. Всъщност аз съм се опитал да разкажа една относително семпла история. В смисъл, тя се развива в нашия сват, в ежедневието, всеки може да си представи героя. Това е една история, която е занимателна, търси се нещо, което е крайно неясно и така се наслагват нещата. Мечта ми беше да напиша нещо, което се чете много леко, но след това оставя много силен послевкус (…)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изобилие" - празнична изложба живопис и пластика

По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..

публикувано на 25.11.24 в 08:20

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15