Регионална библиотека “Пенчо Славейков”-Варна днес празнува 139-тата си годишнина със специален Ден на читателя. Преди обед посетителите в Основната сграда видяха презентацията "Хилядолетният ЧИНАР – свидетел на историята”. Две години екип от специалисти е работил върху новото електронно издание, което може да намерите в сайта на библиотеката. Книгата разказва за ръкописа за най–старото дърво във Варна, който се съхранява в архива на културния институт, и за неговия автор - подп. Тодор Етимов.
“Хубава и засмяна е курортна Варна!
Извила грациозно бряг, тя гледа с радост своя лазурен вдъхновител – морето. То неуморно пее разногласната си песен, галейки от векове китния й лъкатушен бряг …
… В един кът на подножието на “Галата баир” имаме запазена и до днес една хилядолетна старина от нашата чудна флора. Едно единствено старо дърво — чинар или платана (platanus orientalis) останало от хилядолетия. Това дърво по настоящем е във владението на фабрика „Текстил”. Високо и дебело с голем хралупест дънер, с високи и нашир разклонени клони и с широки перести, като на лозата, листа. Кората му е цяла набраздена с дълбоки бръчки и тумори (издутини) — придобити от борбата със стихиите, водена в продължение на хиляди години.”
Статията е по сюжет и събрани данни от о. з. подполковник Тодор Етимов, написани от Ю. П. Иванова
Из “Варненски общински вестник” от 14 май 1934 г.
В Детския и средношколски комплекс бяха представени онлайн образователните ресурси “Литературни предизвикателства за деца”.
Защо варненските библиотекари празнуват на 21 март – чуйте от разговора на Светлана Вълкова с главен библиотекар Кристиана Димчева:
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..