Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съботни DJ следобеди: JiJo

Всяка събота между 4 и 5 следобед в ефира на Радио Варна звучат музикални селекции от варненски диджеи, чийто профил е насочен към соул, фънк, джаз, диско, уърлд, хаус звученето. А поредицата Съботни DJ следобеди представя хората, които стоят зад тези миксове. Един от тях е Живко Маринов-JiJo.

Превърнал се в емблема на диджейството в морския град, той е зад пулта повече от 20 години. Всичко започва с една обява във вестник за вакантна позиция на диджей в плажно заведение. Тогава JiJo е едва на 15, но това не го спира да опита. И така до днес, когато е един от най-активните диджеи в страната. Бил е на една сцена с артисти като N'Dea Davenport от The Brand New Heavies, Mo' Horizons, Nicola Conte, Gabin и много други.

През 2008 г. заедно с DJ Emotion и Ivo But Not създава музикалния проект JazzProfilactika, който има за цел да популяризира jazz и nu-jazz звученето в клубната музика. Няколко години по-късно той еволюира в група в състав DJ JiJo, Рул Холандер (саксофон), Нейко Бодуров (тромпет) и Цветан Момчилов (клавишни). Друг проект с участието на диджея е DJazz .OrgOnite. Той е изцяло студиен и е създаден от холандския саксофонист Рул Холандер.

За DJ JiJo тръпката зад пулта през всичките тези години си остава същата.

Където и да пускам музика, винаги в началото се притеснявам как ще започне вечерта, ще се хареса ли на хората. И това притеснение е необходимо, за да поддържа фокуса на един диджей. Защото ако сценичната треска изчезне и спре да ти пука, малко или много си изгубил смисъла на това, което правиш.

Как се промени музикалният ти вкус от времето, когато започна, до днес?

В началото пусках по-популярна музика. Тогава все още не слушах толкова разнообразни стилове, както днес - просто исках да съм близо до музиката. Докато след всички тези години съм станал много критичен към музиката, не мога да слушам каквото и да е. Внимателно подбирам концертите и клубовете, които посещавам, има значение каква музика звучи в заведението, в което си пия кафето, например. А не по-малко важно е и качеството на звука - с това вече не мога да правя компромис.

Освен с двете групи, в които участваш, работиш ли по нещо ново?

Наскоро с мен се свърза Михаил Тодоров - млад музикант от Велико Търново, който свири на тромпет в групата The Juicy Ones. Звученето им е много фънки, със здрава брас секция. Аз ще се включа в тяхна песен със скречове и нямам търпение да чуя крайния резултат! Много е обнадеждаващо, че млади български музиканти поглеждат все по-смело към този тип музика.

Целия разговор с DJ JiJo в предаването Улица "Събота" чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39

Маримба и кавал на сцената на Варненско лято

Тази вечер от 20.00 ч. в двора на Археологическия музей въъв Варна гостуват музикантите Татяна Колева - маримба/перкусии, Живко Василев - кавал/електроника и Рубен Кийфтенбелт - live electronics Музикалният им проект се нарича ДЪРВО – КОЖА – ДЪХ, а концертът се организира със съдействието на Посолството на Нидерландия в България. Татяна..

публикувано на 04.07.24 в 07:53

Варненската художничка Светослава Георгиева представя “Херметично”

"Херметично" - изложба живопис на Светослава Георгиева, ще бъде експонирана в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 3 юли до 22 юли 2024 г. Произведенията са създадени основно през последната година в смесена техника - акрил, масло, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии, енкаустика, с включване на метал, дърво и смоли..

публикувано на 03.07.24 в 13:59

Изложбата "Да ти върви по вода" показва чешмите във варненско

Българска фондация Биоразнообразие и Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ откриха днес изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието. Експозицията цели да провокира интереса на широката публика към обществените чешми извън населените места и да представи забравени и непознати факти за ценността на тези..

публикувано на 02.07.24 в 13:55

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 02.07.24 в 11:44