Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стари и опасни знаци по родните пътища

Масово производители на знаци слагат по-нисък клас светлоотразително фолио, а на знаците пише, че е по-високият клас

Войната по пътищата е проблем, с който държавата и обществото ни се борят от години. Въпреки това, България остава на едно от първите места в Европа по брой на катастрофите и жертвите на пътя. И тази година картината не е по-различна. От началото на 2022-ра, жертвите са с 30 повече в сравнение със същия период на миналата година. Това каза за Радио Варна председателят на Европейския център за транспортни политики Диана Русинова.

Една от предпоставките за инциденти на пътя са старите и некачествени пътни знаци, каза още експерта. Преди няколко дни Русинова и екипът й проведоха експеримент в новоизграждащ се участък на АМ „Хемус”, с който да докажат влиянието на знаците и маркировката върху поведението и реакциите на шофьорите и дали пътните знаци отговарят на европейските изисквания.

"Пътните знаци имат различни размери в зависимост от скоростта. В населените места, знаците са по-малки, а по магистралите, където скоростта е по-висока, трябва да са по-големи и с по-добра светлоотразителност. Целта е шофьорите да видят отрано пътния знак да имат повече време за реакция. В България обаче имаме един сериозен проблем. Преди повече от 10 години управляващите измениха максималната допустима скорост по магистралите от 120 на 140 километра в час. Тогава никой не си направи труда да провери дали големината на пътните знаци и класовете на светлоотразителност отговарят на тази скорост", коментира Диана Русинова.

Резултатите от проведеното изследване на екипите на Европейския център за транспортни политики показват, че сегашните знаци по магистралите отговарят на изискванията за максимална скорост от 120 километра в час, а не за 140, което създава опасност за шофьорите. 

Диана Русинова не е съгласна с позицията на Агенция "Пътна инфраструктура", че пътните знаци не представляват голяма предпоставка за пътни инциденти.

Друг проблем по думите на експерта е масовата практика на производители на пътни знаци да слагат по-нисък клас светлоотразително фолио.

"Изискването е светлоотразителното фолио на знаците по първокласните пътища да е по-висок клас. За съжаление, на гърба на много от пътните знаци пише, че светлоотразителното фолио е 2-ри клас, но всъщност се оказва, че производителят е поставил по-ниския 1-ви клас, чиято гаранция е 7 години, а не 10. Много такива нарушения има със знаците във Варненска област", коментира Русинова и  допълни, че тази порочна практика е откровена измама, която ощетява данъкоплатците и държавата, но най-вече е опасна за шофьорите.

"Други подобни случаи сме наблюдавали по пътищата край Търговище, Каспичан, Шумен и Нови Пазар", каза още Руснова.

Тя разкри, че във Варна се забелязват и други нелоялни практики.

"Има производител на пътни знаци, който твърди, че използва светлоотразителните фолиа на престижна международна компания. Проверка обаче установи, че тази компания никога не е продавала фолио на въпросния производител", обясни Диана Русинова.

Тя и колегите й от Европейския център за транспортни политики са изпращали многократно сигнали до Министерството на регионалното развитие и благоустойството и до прокуратурата, но без резултат.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Диана Русинова:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Топъл обяд за уязвими в община Добрич

Община Добрич възобнови предоставянето на топъл обяд по проект, съфинансиран от Европейския социален фонд. Реализирането на дейността ще продължи до края на месец април 2025 година. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на близо 173 000 лв. Топлият обяд включва супа, основно ястие и хляб и ще бъде предоставян всеки работен ден. Документи за..

публикувано на 06.10.24 в 15:49

Опасни стоки за деца с фталати, хром, никел, кадмий и олово

Фталати, хром, никел, кадмий и олово са сред най-често срещаните химични елементи и съединения в забраняваните за продажба и изтегляни от пазара стоки за деца. Това съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“, като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни..

публикувано на 06.10.24 в 13:38

Земеделци готови на протест заради забавената "украинска помощ"

Все повече браншови организации в земеделието обявяват протестна готовност заради неизплатените средства по т.нар. украинска помощ. Към протестните декларации на зърнопроизводителите, овцевъдите и биопроизводителите се присъединиха и членовете на Камарата на производителите на плодове и зеленчуци. По информация на БНР в понеделник..

публикувано на 06.10.24 в 11:02

Четирима души са задържани за търговия с наркотици във Варна

Двама мъже на 19 и 23 години и две жени на 18 и 19 годишна възраст са задържани за търговия с наркотици. Те са известни на МВР, съобщават от областната дирекция във Варна. Задържани са от криминалисти от Трето РУ при специализирана операция в петък. След претърсване на жилищата им са открити и иззети таблетки екстази, марихуана, метамфетамин и две..

публикувано на 06.10.24 в 10:42

Жълт код за валежи във Варна и Добрич

Днес по преминаващ фронт времето ще остане облачно, с прекъсвания ще вали дъжд. В следобедните часове е възможно развитие и на купесто-дъждовна облачност и на места валежите да са интензивни с гръмотевици. Вятърът ще е слаб, ще променя посоката си, към нощта ще се усили от северозапад. Сутринта остава топло с високи минимални температури от 16..

публикувано на 06.10.24 в 08:15

Започна месецът на дарителите във варненския зоопарк

Месецът на дарителите и осиновителите на животни във варненския зоопарк започна днес, в Световния ден за защита на животните. Началото беше поставено с тържество, с участието на деца от Детска градина "Синчец" с директор Снежина Дамянова. Директорът на зоокъта Иванка Стоянова поздрави присъстващите и каза, че са много благодарни на..

публикувано на 05.10.24 в 13:37

БАБХ напомня на ловците задължително да взимат проби от отстреляните диви свине за чума и трихинелоза

Сезонът на груповия лов на дива свиня се открива дне, 5-ти октомври. по този повод от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомнят, че е задължително предаването на проби за изследване за заболяванията Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза. Вирусът на АЧС не засяга здравето на хората, но изследването е необходимо с цел..

публикувано на 05.10.24 в 11:14