Разговорът за мира е страшно непопулярен. Никъде не се насърчава. Не можем да се разберем още за насилието над жените и децата, а ще се разберем за Буча. Няма как... Това сподели в интервю за Радио Варна психиатърът и преподавател по социална работа в НБУ доц.Румен Петров. Той беше лектор в дискусията „Държавата, училището и войната. Какво пропускаме?”. Тя се проведе онлайн с безплатен достъп, но вече може да бъде гледана и на запис в сайта на организаторите Фондация "Калейдоскоп". Уебинарът е част от #ДемокрацияИобразование 2022 - годишна инициатива на Фондация “Калейдоскоп”, която изследва връзките между памет, общество и образование. Сред въпросите, които коментира доц.Петров са: образованието подготвя ли децата ни за идеите на демокрацията и как да възпитаваме хора, които не повтарят грешките на миналото и настоящето: достатъчно смели, за да се противопоставят на всяко насилие и достатъчно мъдри, за да взимат решения, водени от морала? За Радио Варна той коментира и въпроса трябва ли да „превеждаме” на децата новините около войната в Украйна, ако те все пак по някакъв начин стигнат до тях и как?
Лекторът Румен Петров споделя: "Учих медицина за да стана психиатър, който да стане психоаналитик. По пътя научих много неща, повечето от които се оказаха по-интересни от психоанализата. Затова докторантурата ми е посветена на въпроса за трудностите в сътрудничеството (Collaboration and Vulnеrability, 2011), а хабилитацията ми по социална работа е по темата на социалната травма и социалната връзка (Объркани в болката, 2018). Започнах да пиша по повод злоупотребите с власт и насилието (Атентатите и дискурсът на завистта, 2001). Текстът веднага след това е посветен на злоупотребата с власт в училище (Отношенията в съвременното българско училище, 2003) и през последващите десет години писах за училището и работих с училищни реформатори от различни инициативи. Веднъж дори МОН ме покани да коментирам резултатите от PISA, но след като прочете коментара загуби интерес към него (Резултатите от PISA и различните начини, по които мислим образованието, 2011). Имам се за учител - преподавам без прекъсване от 1992 г., и едва напоследък разбирам какво и защо трябва да правя за да привлека умовете (в клас) към критично мислене."
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..