Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Станчев:

Банковият надзор е причина за търсене на свои хора в БНБ

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС


В средата на февруари стартира процедурата за избор на нов управител на Българската народна банка, след като през юли миналата година изтече мандатът на Димитър Радев. Новият управител ще трябва да внесе предложения за наследници на двамата подуправители, чиито мандати също изтекоха. Гуверньорът на БНБ ще управлява централната банка в продължение на 6 години. Според икономиста Красен Станчев това, което се случва в момента с избора на управител на БНБ, е тревожно.

Как ще коментирате оттеглянето на Андрей Гюров от надпреварата за  гуверньор на БНБ и очаквате ли другият кандидат за поста Любомир Каримански да последва примера му?

От "Продължаваме промяната" се опитаха да намерят някакъв модус, по който да се вземе по-широко обосновано решение. Те казаха, че очакват същия жест и от "Има такъв народ". ИТН обаче не са по тези жестове.

Отговаряте лаконично. Кое е най-важното качество за управител на БНБ, освен диплома по финанси и банково дело?

Управителят на БНБ трябва да има опит от кризисни ситуации в България и в чужбина, както и доверие на международни финансови институции - Европейската централна банка, другите европейски банки, Международния валутен фонд и Световната банка..

Можете ли веднага да посочите човек у нас, който отговаря на описаните от вас качества, или трябва да го търсим в институциите навън?

Половината от сегашния управителен съвет отговаря на тези условия. Има и хора, които са работили в чужбина - в МВФ и в Световната банка, които са със същите качества.  Имам студенти, които са спасявали няколко страни в много тежки ситуации - Румъния и Украйна - така че не е проблем намирането на хора.

Трябва ли да има нова процедура за управител на БНБ?

Да. Аз предполагам, че ще се стигне до нова процедура, която да не бъде кратка.  Хората трябва да имат по-дълъг период на подготовка, защото не могат да напуснат работа веднага. Иначе няма проблем сегашният управителен съвет да изпълнява функцията си неограничено дълго време.

Влизането в Еврозоната ли е най-голямото предизвикателство пред следващия управител на БНБ?

Най-голямото предизвикателство във вътрешен план е разпределението на средствата от резерва, когато България влезе в Еврозоната. Резервът е 102% от масата пари в обращение, в момента между 43 и 45 милиарда. Второто предизвикателство е регулирането на банките в много трудна обстановка, включително и от гледна точка на разплащателна система. И трето - в страни, подобни на България като Литва, Латвия и Естония, държавният дълг спрямо БВП се разшири много бързо. В Естония по-малко, но в другите две страни се удвои, т.е. много е важно да се запази здравословната парична политика и след влизането ни в Еврозоната, което е най-големият проблем. Условието на стабилност на Еврозоната не се спазва от по-голямата част от членовете на Еврозоната, т.е.16 от 19 не го спазват. България трябва да е като тези три страни,  което е много трудно.

А фалитът на КТБ не насочва ли, че е необходим по-ефективен банков надзор, защото предишният очевидно е проспал необслужваните кредити на банката на Цветан Василев?

Фалитът на КТБ означава, че е имало политическо влияние върху Централната банка. Политиците са предпочитали да управляват като с Политбюро. Другите банки, знаейки какви са привилегиите на КТБ, не са имали много вземане-даване с нея. Затова системата запази завидна стабилност, но повдигна въпроси - как протича надзорът и какъв е статутът на банките, които са местна собственост и се управляват като еднолични търговски дружества. Банковият надзор е причина за тази упоритост при търсенето на свои хора в управителния съвет или като гуверньор на Централната банка.

Т.е. назначението не бива да е политическо, а да се даде път на професионалистите, за да не се повтори подобен фалит.

Изводът с историята с КТБ е стрес тестовете. Ако допълним критериите за избор, то лица, свързани с малки местни банки, не са най-подходящите за управление на Централна банка.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58