Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красен Станчев:

Банковият надзор е причина за търсене на свои хора в БНБ

Красен Станчев
Снимка: БГНЕС


В средата на февруари стартира процедурата за избор на нов управител на Българската народна банка, след като през юли миналата година изтече мандатът на Димитър Радев. Новият управител ще трябва да внесе предложения за наследници на двамата подуправители, чиито мандати също изтекоха. Гуверньорът на БНБ ще управлява централната банка в продължение на 6 години. Според икономиста Красен Станчев това, което се случва в момента с избора на управител на БНБ, е тревожно.

Как ще коментирате оттеглянето на Андрей Гюров от надпреварата за  гуверньор на БНБ и очаквате ли другият кандидат за поста Любомир Каримански да последва примера му?

От "Продължаваме промяната" се опитаха да намерят някакъв модус, по който да се вземе по-широко обосновано решение. Те казаха, че очакват същия жест и от "Има такъв народ". ИТН обаче не са по тези жестове.

Отговаряте лаконично. Кое е най-важното качество за управител на БНБ, освен диплома по финанси и банково дело?

Управителят на БНБ трябва да има опит от кризисни ситуации в България и в чужбина, както и доверие на международни финансови институции - Европейската централна банка, другите европейски банки, Международния валутен фонд и Световната банка..

Можете ли веднага да посочите човек у нас, който отговаря на описаните от вас качества, или трябва да го търсим в институциите навън?

Половината от сегашния управителен съвет отговаря на тези условия. Има и хора, които са работили в чужбина - в МВФ и в Световната банка, които са със същите качества.  Имам студенти, които са спасявали няколко страни в много тежки ситуации - Румъния и Украйна - така че не е проблем намирането на хора.

Трябва ли да има нова процедура за управител на БНБ?

Да. Аз предполагам, че ще се стигне до нова процедура, която да не бъде кратка.  Хората трябва да имат по-дълъг период на подготовка, защото не могат да напуснат работа веднага. Иначе няма проблем сегашният управителен съвет да изпълнява функцията си неограничено дълго време.

Влизането в Еврозоната ли е най-голямото предизвикателство пред следващия управител на БНБ?

Най-голямото предизвикателство във вътрешен план е разпределението на средствата от резерва, когато България влезе в Еврозоната. Резервът е 102% от масата пари в обращение, в момента между 43 и 45 милиарда. Второто предизвикателство е регулирането на банките в много трудна обстановка, включително и от гледна точка на разплащателна система. И трето - в страни, подобни на България като Литва, Латвия и Естония, държавният дълг спрямо БВП се разшири много бързо. В Естония по-малко, но в другите две страни се удвои, т.е. много е важно да се запази здравословната парична политика и след влизането ни в Еврозоната, което е най-големият проблем. Условието на стабилност на Еврозоната не се спазва от по-голямата част от членовете на Еврозоната, т.е.16 от 19 не го спазват. България трябва да е като тези три страни,  което е много трудно.

А фалитът на КТБ не насочва ли, че е необходим по-ефективен банков надзор, защото предишният очевидно е проспал необслужваните кредити на банката на Цветан Василев?

Фалитът на КТБ означава, че е имало политическо влияние върху Централната банка. Политиците са предпочитали да управляват като с Политбюро. Другите банки, знаейки какви са привилегиите на КТБ, не са имали много вземане-даване с нея. Затова системата запази завидна стабилност, но повдигна въпроси - как протича надзорът и какъв е статутът на банките, които са местна собственост и се управляват като еднолични търговски дружества. Банковият надзор е причина за тази упоритост при търсенето на свои хора в управителния съвет или като гуверньор на Централната банка.

Т.е. назначението не бива да е политическо, а да се даде път на професионалистите, за да не се повтори подобен фалит.

Изводът с историята с КТБ е стрес тестовете. Ако допълним критериите за избор, то лица, свързани с малки местни банки, не са най-подходящите за управление на Централна банка.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44