Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За рокендрола с любов

Днес отбелязваме Световния ден на рокендрола. Празникът се чества всяка година на 13 април, въпреки че историческият повод, който дава началото му е на 12 април 1954 година. Тогава Бил Хейли записва на плоча песента си “Rock around the clock”. Тя става ориентир на новата музикална посока, който бързо преминава границата на САЩ и се разпространява в различните страни и континенти.

Българската рок музика се появява в края на 60-те години. По това време обаче у нас се слушат предимно естрадни песни и за рок не можело да става и дума. В този период е било много трудно да се пробие с рок, цензурата е била голяма, а свиренето на "западна музика" - силно ограничено.

Една от първите известни рок-групи в България в миналото е "Бъндараците", наименувана на "Лорд Бънди". През 1966 година е основан съставът "Щурците", който се превръща в най-популярния в България по онова време. Като еквивалент на "Ролинг Стоунс" и "Дийп Пърпъл" във Великобритания. В по-късен етап се появяват и първите метъл групи като "Атлантик", Б.Т.Р., "Ахат" и други.

Истинското развитие на рок музиката в България е след промените през 1989 година. То обаче е трудно, защото българската рок музика няма основа, а копира западния модел. Това сподели в предаването "Новият ден" Мартин Николов, който е запален почитател на този стил и е водещ на предаването за рок музика "От другата страна" в ефира на Радио Варна.

Според него българските рок групи не отстъпват по класа и качество на световноизвестните банди.

"Проблемът е, че нашите групи стъпват на чужд опит, а на чужденците техен опит предаден им отвън, не им е необходим. Друг проблем е, че в България музикалният бизнес го няма, а за да бъде превърната една група в световноизвестна, в нея трябва да се вложат много пари", коментира Мартин Николов.

Той се запалва по рокендрола още от дете, а любимата му група е "Куин". Според него рокът еволюира постоянно, което е причина в определени периоди да бъде обявяван за мъртъв.

"Но, рокендролът е жив и е още тук. И до ден днешен песните на групите от миналото продължават да се слушат. И колкото и да се опитват някои да го овладеят, рокендролът си остава бунт", каза още Мартин.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Мартин Николов:






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40

43-ма дариха кръв за кампанията "Капка любов" във Варна

43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

С официално зарязване на лозите и дегустация в Балчик отбелязват 14 февруари

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По по­вод тра­ди­цион­но­то..

публикувано на 13.02.25 в 14:09

Варненската I ЕГ е големият победител в конкурса "Млад благотворител"

Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Учени дискутират промените в климата на форум във Варна

Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..

публикувано на 13.02.25 в 07:58

Отбелязваме Международния ден на радиото

На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път,  Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..

публикувано на 13.02.25 в 07:55

Германец - джипи у нас, и бесарабска българка - ветеринарка, си казват "да" на 3 март във Варна

Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...

публикувано на 12.02.25 в 19:25